Mityczne ratowanie planety: młodzież Europy zachodniej gotowa do radykalnych zmian

Nasi autorzy

Mityczne ratowanie planety: młodzież Europy zachodniej gotowa do radykalnych zmian

Niemiecki las zniszczony przez kornika drukarza; efekt działalności tzw. ekologów, którzy nie dopuszczając do sanitarnej wycinki zainfekowanych drzew, ułatwili szkodnikowi rozprzestrzenianie się na całe hektary lasu, fot. z książki

Niemiecki las zniszczony przez kornika drukarza; efekt działalności tzw. ekologów, którzy nie dopuszczając do sanitarnej wycinki zainfekowanych drzew, ułatwili szkodnikowi rozprzestrzenianie się na całe hektary lasu, fot. z książki "Tyrania postępu", str. 270.

Młodzi mieszkańcy Europy zachodniej stają się liderami walki z kryzysem klimatycznym, wybierając ekologiczny tryb życia. Według sondażu przeprowadzonego przez brytyjską gazetę The Guardian w siedmiu krajach Europy, młodzi ludzie są coraz bardziej skłonni do rezygnacji z tradycyjnych wzorców, takich jak posiadanie dzieci czy samochodów i jedzenie mięsa. Ta nowa fala aktywizmu ekologicznego wywołuje zdumienie i zachwyt, ale również budzi pytania o przyszłość społeczeństwa.

Permanentne, niby-ekologiczne „pranie mózgów” wydaje się przynosić wybitne efekty wśród młodych Europejczyków. Sondaż przeprowadzony przez instytut YouGov pokazuje, że już połowa młodych ludzi z tych siedmiu krajów żywi obawy co do możliwości nabycia domu w przeciągu następnych 10 lat. Jednak mimo tych ekonomicznych obaw wydaje się, że młodzi Europejczycy są gotowi na znaczące zmiany w swoim stylu życia.

Młodzi ludzie traktują kryzys klimatyczny priorytetowo i są skłonni podjąć radykalne działania w tym kierunku. Sondaż wykazał, że 28% osób w wieku od 18 do 24 lat i 30% osób w wieku od 25 do 34 lat stwierdziło, że są gotowi lub już planują mieć mniej dzieci, aby przyczynić się do ograniczenia wpływu człowieka na klimat. To jest znaczący (lecz kontrowersyjny) gest poświęcenia, który wskazuje na głębokie zaangażowanie młodych ludzi w sprawę ekologii.

Kolejnym przełomem jest chęć rezygnacji z posiadania samochodu. Aż 54% respondentów w wieku od 18 do 24 lat odpowiedziało, że zamierzają chodzić pieszo, jeździć na rowerze lub korzystać z transportu publicznego. To zdecydowany krok w kierunku ograniczenia emisji dwutlenku węgla i poprawy jakości powietrza.

Co więcej, aż co piąty ankietowany w przedziale wiekowym 18-34 lat nie widzi problemu w całkowitej rezygnacji z mięsa i nabiału. To oznacza, że coraz więcej młodych ludzi decyduje się na wegetariański lub wegański styl życia, co ma ogromny wpływ na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych związanych z przemysłem mięsnym. Inne wyniki sondażu pokazują, że 35% osób jest gotowych porzucić zwyczaj kupowania nowych ubrań, a 30% jest skłonnych zapłacić więcej za podróże samolotem. Te zmiany w nawykach konsumenckich również przyczyniają się do redukcji śladu węglowego jednostek.

Najbardziej zaskakujący może być fakt, że aż 46% osób w wieku 18-24 lat i 42% osób w wieku 25-34 lat popiera wprowadzenie zakazu produkcji i sprzedaży samochodów z silnikami benzynowymi i Diesla. To wyraźny sygnał, że młodzi ludzie są gotowi na radykalne zmiany w branży motoryzacyjnej, aby ograniczyć emisje spalin i chronić środowisko naturalne.

Źródło: The Guardian, TP

Tyrania postępu

Tyrania postępu

Andrzej Nowak, ks. Dariusz Oko, ks. Waldemar Chrostowski, Jerzy Kruszelnicki, Grzegorz Kucharczyk

Kim będziemy za parę lat? Czy w ogóle jeszcze będziemy? Nasza rzeczywistość przypomina sytuację znaną nam z opisów i filmów o katastrofie „Titanica”. Statek zderzył się z górą lodową i zaczyna tonąć, ale pokładowa orkiestra pięknie gra i gra.

 

Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej

Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej

Wojciech Roszkowski

Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Trzymamy w ręku książkę, która jest jednym z najważniejszych dzieł współczesnej humanistyki, nie tylko polskiej. Wybitny uczony i pisarz, wielki erudyta, prof. Wojciech Roszkowski, dokonuje w niej bilansu naszej cywilizacji. Bilans to dramatyczny.

 

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

Wojciech Roszkowski

Czy cywilizacja zachodnia, do której wszak należymy, już upadła? A jeśli tak, to czy będzie w stanie się podnieść i pod jakimi warunkami? Pytania te nurtują wielu ludzi, także wybitnego intelektualistę i świetnego pisarza prof. Wojciecha Roszkowskiego. Autor rozważał je już w skrzącym się imponującą erudycją dziele „Roztrzaskane lustro”, które stało się bestsellerem ubiegłego roku.

 

Pandemia grzechu, czyli śmierć nauczycielką życia

Pandemia grzechu, czyli śmierć nauczycielką życia

Janusz Szewczak

Czy zdajemy sobie sprawę z tego, dokąd prowadzą nas najnowsze trendy światopoglądowe? Postnowocześni ideologowie, pseudonaukowcy oraz zgenderyzowani politycy chwycili w swoje ręce stery w wielu krajach i wiodą ludzkość w tragiczną otchłań. Zgodnie z jeszcze oświeceniowymi, a potem z marksistowskimi, leninowskimi i nazistowskimi zaleceniami także dzisiejsi utopiści godzą się z tym, że na drodze do świata bez skazy muszą być ofiary.

Katedra i uniwersytet. O kryzysie i nadziei chrześcijańskiej cywilizacji

Katedra i uniwersytet. O kryzysie i nadziei chrześcijańskiej cywilizacji

Grzegorz Kucharczyk

Kto nie wierzy w Boga, uwierzy we wszystko – ta myśl nigdy nie była bardziej prawdziwa niż w XXI wieku. Ileż to osób po odrzuceniu Boga gotowych jest zaakceptować każdy zabobon, najbardziej złudną utopię, z gruntu niewiarygodną manipulację myślową.

 

Dlaczego przestałem być lewakiem

Dlaczego przestałem być lewakiem

Manfred Kleine‐Hartlage

Napisana żywym językiem, niepozbawiona ironii książka niemieckiego autora Manfreda Kleine-Hartlage to barwny opis jego drogi od zagorzałego socjalisty, działacza SPD, do wyznawcy wartości konserwatywnych i chrześcijańskich. Od groteski do normalności. Od oszustwa do prawdy.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.