Kościół ruszy z katechezami parafialnymi. Formacja duchowa Polaków najważniejsza!
Wymiar katechezy w parafiach ma się zwiększyć. Fot. Pexels.com. Wojna rządu Tuska z Kościołem powoduje, że ludzie wierzący nie poddają się, ale szukają nowych sposobów na przezwyciężenie kryzysu. „Powszechne katechezy w parafiach ruszą od września 2026 r.”, powiedział przewodniczący Zespołu Roboczego KEP ds. Katechezy Parafialnej bp Artur Ważny. „Jeśli rząd wyrzuca religię ze szkół, nie ma co czekać i zacząć katechezy w parafiach”.
Sprawa katechez parafialnych była omawiana podczas 400. Zebrania Plenarnego KEP. Powołano tam Zespół Roboczy ds. Katechezy Parafialnej. Jego przewodniczącym został biskup sosnowiecki Artur Ważny.
Oczywiście to nic nowego, gdyż dotychczas – oczywiście w różnym stopniu, w niektórych parafiach lepiej, w innych gorzej – katecheza parafialna była realizowana. Dotyczyła m.in. przygotowania rodziców i rodziców chrzestnych do chrztu ich dzieci, przygotowanie dzieci do przyjęcia I Komunii świętej oraz młodzieży do sakramentu bierzmowania. Ale to tylko tyle. Dziś z powodu ataku na religie w szkole ze strony obecnego rządu, który chce wyrzucić z przestrzeni publicznej religię, zwłaszcza katolicyzm, i spowodować, by była to religia jedynie do użytku prywatnego, a za publiczne głoszenie świadectwa wiary przewidywane będą konsekwencje – taki model marzy się tej części rządu o poglądach radykalnie ateistycznych.
Biskup Ważny powiedział, że trzeba „tchnąć nowego ducha” w katechezy parafialne, dlatego powołano specjalny zespół, który przygotuje katechezy odpowiednio do dzisiejszej sytuacji. Pomysł jest taki, by katecheza parafialna była skupiona na pięciu sprawach: chrzcielnej, przygotowującej rodziców i dzieci do przyjęcia i przeżywania sakramentu pokuty i pojednania oraz Pierwszej Komunii świętej, przed bierzmowaniem i ewangelizacyjnej. Ważnym elementem każdej katechezy ma być głoszenie kerygmatu i inspirowanie się katechumenatem realizowanym w starożytności chrześcijańskiej. Tu pojawia się Droga Neokatechumenalna, która od wielu lat głosi kerygmat w polskich kościołach i na ulicach.
Ale to oczywiście nie jest wystarczające. Na tej jednej lekcji religii, jaką zostawiła obecna władza w szkołach, dzieci i młodzież powinni zaznajomić się z wiedzą religijną i jej historią, by miały nie tylko pojęcie o prawdach wiary, ale by zostały nauczone argumentacji w walce z ateistycznym czy lewackim pseudomyśleniem, który tak często zalewa media i przestrzeń publiczną. A wielu katolików – poprzez brak wiedzy na temat własnej wiary – nie potrafi obronić się przed nachalną inwazją różnej maści idiotyzmów i kłamstw, jakimi szermują przeciwnicy chrześcijaństwa.
Atak na Kościół może przynieść naprawdę dobre owoce w momencie, kiedy na poważnie duszpasterze i proboszczowie zajmą się utwierdzeniem duchowym swoich parafian i będą realnie towarzyszyć im w formacji duchowej, ale również w sprawach codziennych. Wiele rodzin potrzebuje wsparcia Kościoła, ale z powodu braku otwartości księży czy pewnego rodzaju dystansu „odbijają się” od drzwi kościoła parafialnego. Trzeba na nowo tworzyć wspólnoty, nie tylko wzajemnej adoracji, ale prawdziwie działające.
Źródło: KAI, SM
Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki umacniające w duchowej walce ze złem:

Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki
Św. Jan Paweł II, zwany Wielkim, był dumnym Polakiem bez jakiegokolwiek kompleksu niższości wobec innych narodów. Takiego zachowania uczył też nas – zarówno głoszonym słowem, jak i własną postawą, którą prezentował, nie popadając przy tym w pychę czy pogardę wobec innych. Postawę swą zaś wykształcił w sobie i opierał na umiłowaniu Ojczyzny, na gruntownej wiedzy historycznej i oczywiście na głębokiej wierze w Boga i szacunku wobec bliźnich.

Męczennik za wiarę i Solidarność. Biografia ilustrowana bł. ks. Jerzego Popiełuszki
Fascynująca książka Jolanty Sosnowskiej to poruszająca opowieść o życiu i heroicznej walce kapłana, który stał się symbolem oporu przeciwko komunistycznemu reżimowi w Polsce. Swoją niezłomną wiarą i nieugiętością inspirował miliony Polaków do walki o wolność i wiarę. Popiełuszko, z pozoru zwykły ksiądz, stał się światłem nadziei. Pozostaje aktualnym symbolem także dzisiaj, co w tej książce mocno wybrzmiewa.

Dekalog
Dziesięć Bożych Przykazań odmieniło świat, wprowadziło ład w stosunkach między ludźmi i przygotowywało człowieka na przyjście Chrystusa. Zna je niby każdy – ale czy na pewno wszystkie? Czy je rozumie? Jak np. pogodzić polecenie „nie zabijaj” z karą śmierci? Dlaczego jako dzień święty święcimy niedzielę, a nie szabat? Czy przykazań naprawdę jest dziesięć? Pytań wokół Dekalogu wiele.

Ojcze Nasz. Dzieje i przesłanie Modlitwy Pańskiej
Odmawialiśmy „Ojcze nasz” tysiące razy, od dziecka znamy na pamięć treść tej modlitwy – ale czy naprawdę dobrze ją rozumiemy? To pytanie staje się szczególnie aktualne w obliczu nowego tłumaczenia szóstej prośby Modlitwy Pańskiej: „i nie wódź nas na pokuszenie”. Bóg nas ani nie kusi, ani nie przywodzi do złego – taka wykładnia chyba nikomu wierzącemu nie przychodziła do głowy.

Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II
Św. Jan Paweł II bywał nazywany prorokiem naszych czasów, nikt jednak do tej pory nie spojrzał w tym kontekście na całe jego życie. Próby takiej dokonuje w tej książce Jolanta Sosnowska (autorka czterotomowej biografii Papieża Polaka „Hetman Chrystusa”), śledząc pod tym kątem życiorys Karola Wojtyły – Jana Pawła II.

Święta Rodzina
W czasach, kiedy rodzina przeżywa swój największy w dziejach kryzys, gdy jest zewsząd brutalnie atakowana przez nowe ateistyczne trendy i ideologie, najlepszą jej obroną jest przedstawienie pewnego – niezachwianego – wzoru wiary, nadziei i pokoju. Wzorem tym była, jest i bez wątpienia pozostanie dla kolejnych pokoleń matek, ojców i dzieci – Święta Rodzina z Nazaretu.

Matka Boża
Mamy w Polsce od wieków ogromny skarb. Ta książka tego dowodzi. Tym skarbem jest wielka miłość i cześć dla Matki Bożej, którą nazywamy też Królową Polski. Nie jest to w żadnym razie – tak jak w wielu krajach Zachodu – miłość-relikt zaklęta w dawnych dziełach sztuki, na które patrzy się jak na obiekty muzealne. Jest to miłość żywa i żarliwa, której płomień stale jest podsycany przez następne pokolenia.

Eucharystia
Wokół Najświętszego Sakramentu rozbudowana została wspaniała liturgia i obrzędowość; od Pierwszej Komunii św. poprzez barwne, rozmodlone procesje, aż po bogatą działalność sanktuariów eucharystycznych. Hostia (co po łacinie oznacza: ofiara), z pozoru zwykły, okrągły opłatek - po konsekracji staje się prawdziwym ciałem Chrystusa. Dlatego też zamieszkuje we wspaniałych świątyniach, w przepięknych tabernakulach, w relikwiarzach będących prawdziwymi dziełami sztuki.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.