Komunistyczna Partia Chin nakłada nowe obostrzenia w kwestiach religijnych. Utrudnienia nawet dla cudzoziemców
Fot. Pexels.com. Zgodnie z prawami, które mają wejść w życie 1 maja, cudzoziemcy w Chinach będą podlegać zwiększonej kontroli nad praktykowaniem swojej religii. W 38 artykułach nowe prawa jeszcze bardziej promują cel Komunistycznej Partii Chin (KPCh) w postaci sinizacji, a mianowicie praktykę egzekwowania od wszystkich religii przestrzegania komunistycznych wierzeń i praktyk. Emerytowany kardynał z Hongkongu Joseph Zen oraz eksperci ds. Chin ostrzegają, że sinizacja oznacza w praktyce, że „wszystkie wspólnoty religijne są kierowane przez Partię, kontrolowane przez Partię i wspierają Partię”.
Nowe regulacje będą zabraniać cudzoziemcom używania religii „w celu szkodzenia interesom narodowym Chin, społecznym interesom publicznym oraz uzasadnionym prawom i interesom obywateli”, a także nie będzie im wolno „naruszać porządku publicznego i zwyczajów Chin”, co w praktyce oznacza oddawanie czci Bogu jedynie w miejscach zatwierdzonych przez KPCh i w zatwierdzony przez nią sposób (Artykuł 5). Jeśli nie-Chińczycy chcieliby ustanowić „tymczasową lokalizację” na ceremonię religijną – taką, która nie jest już miejscem zatwierdzonym przez KPCh – będą musieli przejść przez liczne etapy zatwierdzania, w tym mieć co najmniej trzech „organizatorów” popierających wniosek o wykorzystanie miejsca na ceremonię religijną, będących niekaranymi mieszkańcami Chin, nie dyplomatami ani osobami z immunitetem, i nie uważanymi za „wrogich wobec słów i czynów Chin”. Ta ostatnia część szczególnie wyklucza każdego, kogo władze Komunistycznej Partii Chin uznają za niezgodnego z ich celami. Nowe prawa określają także wszystkie możliwości celebrowania ceremonii i sposób, w jaki musi się ona odbywać – wraz z ogromną liczbą wniosków i zgód rządowych dla każdego takiego wydarzenia.
Przepisy zdają się mieć na celu ograniczenie wpływów zagranicznych na obywateli Chin, stanowiąc oprócz tego, że w każdej ceremonii religijnej prowadzonej przez cudzoziemca mogą uczestniczyć wyłącznie nie-Chińczycy: „Z wyjątkiem chińskiego personelu nauczającego religii, który organizuje lub zaprasza do uczestnictwa w zajęciach religijnych zgodnie z postanowieniami niniejszych przepisów wykonawczych, zbiorowe zajęcia religijne organizowane przez cudzoziemców w Chinach są ograniczone do cudzoziemców przebywających w Chinach”. Głoszone nauki nie mogą „naruszać chińskich praw, przepisów i zasad” ani „ingerować w sprawy religijne Chin … [lub] naruszać chińskiego porządku publicznego i zwyczajów”. W istocie obcokrajowcom wolno mówić tylko o tych rzeczach, które aprobują urzędnicy KPCh, podczas gdy w zamian będą spotykać się z propagandą Komunistycznej Partii Chin na temat spraw religijnych, gdyż nowe prawa zachęcają jednocześnie cudzoziemców do angażowania się w dialog z chińskimi grupami i organami religijnymi, co jest cienko zawoalowaną próbą po prostu promowania ideologii KPCh wśród osób niebędących Chińczykami. Jeśli cudzoziemcy wezmą udział w takim spotkaniu, muszą zobowiązać się do przestrzegania chińskich praw ogólnie, ale także „szanować zasadę niezależności religijnej Chin i (…) nie mieć żadnych skrajnych religijnych tendencji ideologicznych”.
Prawa KPCh określają również wymagania dotyczące drukowanych, audiowizualnych i ogólnych materiałów religijnych używanych przez cudzoziemców w Chinach. Żaden z nich nie może „zawierać treści, które zagrażają bezpieczeństwu narodowemu Chin, szkodzą interesom publicznym społeczeństwa i naruszają zasadę niezależności religii Chin”. Tym, którzy chcą przywieźć do Chin tego typu przedmioty „na własny użytek”, zabrania się przewożenia większej ilości niż 10 tomów każdy, w celu zapobieżenia wszelkiej dystrybucji materiałów religijnych na terenie kraju.
Nowe prawo określa również szeroki zakres zakazów dotyczących pewnych działań dla cudzoziemców w Chinach. Jakakolwiek ingerencja w chińskie grupy religijne lub działania jest zakazana, podobnie jak zakładanie jakichkolwiek grup religijnych, ośrodków lub działań. Zakazano produkcji i dystrybucji materiałów o charakterze religijnym, przyjmowania darowizn od Chińczyków, a także, oczywiście, organizowania niedozwolonych wykładów. Surowo zabronione jest także nauczanie religii, podobnie jak wszelkie „nielegalne działania związane z religią”.
Nowe przepisy służą jedynie podkreśleniu implikacji umowy chińsko-watykańskiej, podpisanej po raz pierwszy między Pekinem a Stolicą Apostolską w 2018 r., ujawniają bowiem, że religia w Chinach jest i zawsze będzie podporządkowana rządzącej Partii Komunistycznej. Podczas gdy urzędnicy Stolicy Apostolskiej mogą powtarzać teksty o umowie „zmierzającej we właściwym kierunku” i przynoszącej „owoce”, służy ona jedynie wzmocnieniu autorytetu schizmatyckiego Kościoła Komunistycznej Partii Chin i prowadzeniu do wzmożonych prześladowań podziemnych katolików, gdyż łatwo się domyślić, że wszelkie próby nawiązania kontaktu z Kościołem Podziemnym lub praktykowania w jego ramach są obecnie de facto zakazane na mocy nowych praw.
Źródło: lifesitenews.com, AM
Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po publikacje o odważnym wyznawaniu naszej katolickiej wiary:

Andrzej Bobola Orędownik Polski. Życie, męczeństwo, świętość
Andrzej Bobola herbu Leliwa, ksiądz, zakonnik, dziś patron Polski, żył w latach 1591–1657 w niebywale burzliwym czasie wielkich zagrożeń dla Ojczyzny i Kościoła katolickiego. Zginął w sposób szczególnie okrutny z rąk Kozaków, którzy chcieli mu nawet darować życie pod warunkiem wyrzeczenia się przezeń wiary katolickiej. Mimo wyjątkowo bestialskich tortur – odmówił. Umierał w strasznych męczarniach.

Męczennik za wiarę i Solidarność. Biografia ilustrowana bł. ks. Jerzego Popiełuszki
Fascynująca książka Jolanty Sosnowskiej to poruszająca opowieść o życiu i heroicznej walce kapłana, który stał się symbolem oporu przeciwko komunistycznemu reżimowi w Polsce. Swoją niezłomną wiarą i nieugiętością inspirował miliony Polaków do walki o wolność i wiarę. Popiełuszko, z pozoru zwykły ksiądz, stał się światłem nadziei. Pozostaje aktualnym symbolem także dzisiaj, co w tej książce mocno wybrzmiewa.

Życie św. brata Alberta. Biografia ilustrowana
Biograficzna, ilustrowana opowieść o polskim świętym - Bracie Albercie Chmielowskim.
Bohater, artysta, święty. Powstaniec styczniowy, utalentowany malarz, opiekun nędzarzy. Tak można najkrócej opisać niezwykłą i do dziś fascynującą postać Adama Chmielowskiego, którego imię zakonne Brat Albert stało się w Polsce powszechnie znane już pod koniec XIX wieku. Te trzy rodzaje działalności i te trzy postawy życiowe zostały pięknie ukazane w niezwykłej książce.

Największy z rodu Polaków
Największy z rodu Polaków – to określenie wobec Jana Pawła II pojawiło się już na początku jego pontyfikatu, a potem było powszechnie wypowiadane z dumą przy bardzo wielu okazjach, w tysiącach miejsc, przez ludzi Kościoła i przez zwykłych wiernych, ale też przez polityków i środki masowego przekazu, nie wyłączając tych, którzy dzisiaj tak zaciekle zwalczają Papieża Polaka.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.