Katastrofalne powodzie w Hiszpanii. Jest wniosek o pomoc UE

Nasi autorzy

Katastrofalne powodzie w Hiszpanii. Jest wniosek o pomoc UE

Wolontariusze sprzątają po powodzi w Benetússer, Hiszpania. fot. Pacopac, CC BY-SA 4.0, via Wikipedia Commons Wolontariusze sprzątają po powodzi w Benetússer, Hiszpania. fot. Pacopac, CC BY-SA 4.0, via Wikipedia Commons Po powodziach, jakie nawiedziły Polskę i sąsiadujące z nami kraje, z wielką wodą mierzy się Hiszpania. Kraj uruchomił właśnie Unijny Mechanizm Ochrony Ludności.

Ulewy na Półwyspie Iberyjskim doprowadziły już do śmierci 220 ofiar; za ekstremalną pogodę odpowiada zjawisko DANA, które powstało w wyniku spotkania się zimnego powietrza z ciepłym frontem nad Morzem Śródziemnym.

W wielu miejscach Hiszpanii trwa teraz sprzątanie po niszczycielskim żywiole, zdarzają się też protesty przeciwko lokalnym i centralnym władzom, jak chociażby te w Walencji, gdzie odwiedzającego poszkodowanych króla Filipa VI obrzucono błotem. Z kolei rząd w Madrycie zwrócił się o pomoc zgodnie z procedurami unijnymi.

Unijny Mechanizm Ochrony Ludności (ang. EU Civil Protection Mechanism) funkcjonuje od października 2001 r. i ma na celu zapobiegać katastrofom naturalnym, przygotowywać się do nich i dawać możliwość reakcji, gdy takie sytuacje wystąpią. Poszczególne kraje mogą skorzystać z tego mechanizmu w przypadku wystąpienia nadzwyczajnych sytuacji.

W przypadku zgłoszenia w ramach systemu EU CPM, Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego (ERCC) uruchamia wsparcie, dostarcza informacje i prowadzi całodobowy monitoring sytuacji utrzymując bezpośredni kontakt z odpowiednimi instytucjami w poszkodowanym kraju.

Na potrzeby Hiszpanii odpowiedziały obecnie m.in. Francja i Portugalia, które zadeklarowały pomoc w odbudowie regionów dotkniętych klęską żywiołową.

Przypomnijmy, również Polska we wrześniu br. uruchomiła ten mechanizm po powodziach, jakie nawiedziły nasz kraj.

Źródło: euractiv.pl; AD

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki mówiące o roli Polski w Europie:

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Krzysztof Szczerski

Wychodząc z pierwotnych koncepcji wspólnoty europejskiej, nawiązując do myśli tzw. Ojców Założycieli, autor Krzysztof Szczerski, politolog i polityk, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego przestrzega - zgodnie z tym, co mówił w polskim Sejmie św. Jan Paweł II - przed redukowaniem wizji zjednoczonej Europy wyłącznie do jej aspektów ekonomicznych, politycznych oraz przed bezkrytycznym stosunkiem do konsumpcyjnego modelu życia.

Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego

Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego

Wojciech Reszczyński

Z wszystkich stron słyszymy o wielkim postępie; w medycynie, w technice, w badaniach kosmosu… Równocześnie z wszystkich stron atakuje nas postęp fałszywy, cofający ludzkie życie do czasów pogańskich, ignorujący Boga, unicestwiający sumienia, drwiący z zasad moralnych, zachęcający do praktykowania wynaturzeń.

Naród niepokonany. Przełomowe momenty polskiej historii

Naród niepokonany. Przełomowe momenty polskiej historii

Andrzej Nowak

Sarmaci w trudnych okresach Rzeczypospolitej powiadali, że jest ona niczym słońce, choć bowiem zachodzi i popada w mrok, to niebawem wschodzi i znów świeci pełnym blaskiem. Na zawsze nie gaśnie nigdy. O takich wschodach i zachodach naszego kraju i narodu pisze w tej książce wybitny historyk i pisarz, prof. Andrzej Nowak.

Polacy wierni i dzielni

Polacy wierni i dzielni

o. Marian Zawada

Polacy – kim jesteśmy? Kim byliśmy? Kim powinniśmy być w przyszłości? O. prof. Marian Zawada od ponad 40 lat szuka odpowiedzi na te pytania. Szuka – i znajduje. Zastanawia się nad kondycją naszego narodu od momentu jego narodzin w X wieku po czasy najbardziej współczesne. I nieustannie jest pełen zachwytu nad duszą polską, nad jej zdolnością przetrwania nawet największych kataklizmów, nad jej niezłomnością.

Dokąd zmierzamy? Wiara, edukacja, tradycja

Dokąd zmierzamy? Wiara, edukacja, tradycja

Adam Bujak, Andrzej Nowak, Jolanta Sosnowska, Leszek Sosnowski, Ryszard Kantor

Niniejsza antologia publicystyki patriotycznej próbuje dać odpowiedź na postawione w tytule pytanie: Dokąd zmierzamy, my jako Polacy? A co za tym idzie – kto nam wyznacza, lub usiłuje wyznaczać, drogę? Jakże często czujemy się zagubieni, zdezorientowani, manipulowani.
Szukamy stałych punktów odniesienia, niezmiennych wartości, na których można by się oprzeć bez obawy, że pobłądzimy.

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.