Jedyna taka encyklika w całym Kościele, jedyny taki święty. Czesław Ryszka o św. Andrzeju Boboli w Radiu Niepokalanów
Św. Andrzej Bobola. fot. Wikimedia „Invicti Athletæ Christi” to jedyna w całej historii Kościoła encyklika poświęcona tylko jednemu świętemu – Andrzejowi Boboli, męczennikowi z Polski. „Papież Pius XII w trzechsetną rocznicę śmierci Andrzeja Boboli, w 1957 roku, w tej encyklice ze szczegółami przypomina tortury, jakie zadano Andrzejowi Boboli.” – relacjonuje Czesław Ryszka, autor książki „Andrzej Bobola Orędownik Polski” podczas rozmowy w Radiu Niepokalanów. „Podkreślmy, najbardziej rozwścieczało Kozaków to, że kiedy mu proponowali, żeby przeszedł na prawosławie, czyli żeby wyrzekł się wiary katolickiej, to on powtarzał, że jest księdzem katolickim i nigdy tego nie uczyni. W tych momentach za każdym razem zadawano mu kolejną torturę: zdzierano skórę, przypalano ogniem, obcięto nos, uszy, wyrwano język, wydłubano oko. Takie tortury wstrząsnęły samym papieżem, jak przygotowywał tę encyklikę, skoro je wszystkie wymienił” – zauważa. „Tytuł encykliki po polsku brzmi ‘Niezwyciężony bohater Chrystusowy’ i to już nam podpowiada, na czym polega zwycięstwo: wierność Chrystusowi, choćby były zadawane największe cierpienia, przynosi owoc w postaci świętości” – tłumaczy pisarz.
„W Strachocinie ksiądz Niżnik wybudował drogę krzyżową Andrzeja Boboli, na wzór drogi krzyżowej Pana Jezusa, też 14 stacji, które po kolei tę tragedię śmierci ukazują” – opowiada Czesław Ryszka. „Trzeba tutaj przypomnieć, że Bobola miał bardzo duże osiągnięcia w nawracaniu prawosławnych na wiarę katolicką, miał nawet taki przydomek ‘duszochwata’, czyli ‘łowcy dusz’. Nawet całe wioski przeszły do wiary rzymskiej dzięki jego pracy i dlatego Kozacy, którzy czuli się odpowiedzialni za wiarę prawosławną, rzekomo w imię prawosławia mordowali księży katolickich i katolików, głównie Polaków. Właściwie osób zamordowanych w tamtych czasach było tak wiele, że Andrzej Bobola jest jakby tylko reprezentantem tego prześladowania” – wyjaśnia autor książki o polskim męczenniku.
„Andrzej Bobola to także jeden z tych świętych, którzy niosą pokój, bo on nie niesie nienawiści, wręcz przeciwnie; mimo podziałów po śmierci Boboli przy jego trumnie modlili się prawosławni” – przypomina Czesław Ryszka.
„Andrzej Bobola był świadomy swoich różnych wad. Chciał je zwalczyć, na co mu zresztą wskazywali przełożeni i w gimnazjum, i w seminarium; i on nocami, bardzo często właśnie nocami trwał na nabożeństwie do Najświętszego Sakramentu. I wynika z tego, że poznał siłę tego nabożeństwa, skoro z tych wad mógł jakoś się wyzwolić i potem złożyć taką doskonałą ofiarę ze swojego życia. I to jest też pewien znak czasów, że w bardzo wielu kościołach w Polsce jest kult Najświętszego Sakramentu, jest wystawienie, całodzienne czy całodobowe, czy tylko w czwartki, w ten dzień kapłański. Z tego trzeba się cieszyć i korzystać” – zauważa pisarz.
Cała rozmowa na: radioniepokalanow.pl, AD
***
Książka Czesława Ryszki, jak zauważa prowadząca rozmowę, „bardzo porządkuje nam wiedzę o świętym Andrzeju Boboli, bardzo porządkuje nam też historię Polski, ten kontekst historyczny, w którym żył i urodził się święty Andrzej Bobola”:
Andrzej Bobola Orędownik Polski. Życie, męczeństwo, świętość
Andrzej Bobola herbu Leliwa, ksiądz, zakonnik, dziś patron Polski, żył w latach 1591–1657 w niebywale burzliwym czasie wielkich zagrożeń dla Ojczyzny i Kościoła katolickiego. Zginął w sposób szczególnie okrutny z rąk Kozaków, którzy chcieli mu nawet darować życie pod warunkiem wyrzeczenia się przezeń wiary katolickiej. Mimo wyjątkowo bestialskich tortur – odmówił. Umierał w strasznych męczarniach.
Kto z Bogiem, a kto z diabłem
Czesław Ryszka należy do najpłodniejszych powojennych pisarzy polskich; opublikował ponad 80 książek! Konsekwentnie zajmuje się tematyką katolicką i narodową, także jako publicysta, stając zawsze w obronie wartości chrześcijańskich i patriotycznych. Od pewnego czasu wyraża swój głęboki niepokój wobec tego, dokąd zmierza współczesny świat, w tym Polska – czemu daje wyraz w tej właśnie książce.
Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II
Św. Jan Paweł II bywał nazywany prorokiem naszych czasów, nikt jednak do tej pory nie spojrzał w tym kontekście na całe jego życie. Próby takiej dokonuje w tej książce Jolanta Sosnowska (autorka czterotomowej biografii Papieża Polaka „Hetman Chrystusa”), śledząc pod tym kątem życiorys Karola Wojtyły – Jana Pawła II.
Odsiecz z nieba. Prymas Wyszyński wobec rewolucji
Rewolucja! Co naprawdę kryje się za tym pojęciem? Ta książka demaskuje fałszywe hasła, utopijne założenia i okrucieństwo wszystkich rewolucji; od protestanckiej i francuskiej poprzez bolszewicką, nazistowską i lat 1960. aż po wiek XXI, w którym prowadzona jest kolejna rewolucja światopoglądowa. Prof. Grzegorz Kucharczyk obnaża kulisy każdej rewolucji; ich brutalność, bezwzględność i bezbożność.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.