„Jaśniejące oblicze Chrystusa”. Nowe badania Chusty z Manoppello przed Rokiem Świętym 2025

Nasi autorzy

„Jaśniejące oblicze Chrystusa”. Nowe badania Chusty z Manoppello przed Rokiem Świętym 2025

Relikwiarz z całunem z Manoppello. Fot. Ra Boe - CC BY-SA 2.5, via Wikimedia Commons Relikwiarz z całunem z Manoppello. Fot. Ra Boe - CC BY-SA 2.5, via Wikimedia Commons Chusta z Manoppello, nazywana także „zasłoną Weroniki”, jest uznawana za płótno, którym została przykryta twarz Jezusa w chwili złożenia Go do grobu. Relikwia ta czczona jest od wieków, a od 1620 r. znajduje się w Manoppello, ok. 200 km na wschód od Rzymu.

W 2006 r. sanktuarium Chusty odwiedził Benedykt XVI, będąc pierwszym papieżem, który zrobił to w przeciągu ostatnich 400 lat.

Przeprowadzono do tej pory wiele badań, które wykazały m.in. związek Chusty z Całunem Turyńskim, a obecnie, w ramach przygotowań do Roku Świętego 2025, poddano relikwię kolejnym analizom.  

Gosbert Weth z Schweinfurtu (Niemcy) to lekarz z doktoratem z chemii; jest starszym lekarzem i kierownikiem laboratorium hormonalnego na Uniwersytecie w Würzburgu. Jako posiadacz kilku patentów otrzymał Nagrodę Niemieckiego Wynalazcy i był prelegentem na kilku światowych kongresach poświęconych geriatrii i gerontologii. Dziś zajmuje się badaniami nad nowymi zastosowaniami wodoru i kontynuuje praktykę lekarską w Niemczech.

Chustę z Manoppello Weth zbadał za  pomocą urządzeń stosowanych w medycynie nuklearnej i mierzących promieniowanie alfa, beta i gamma. Analizom poświęcił w sumie cztery godziny, po dwie przez dwa dni.

„Jako lekarz widzę, że ta osoba musiała być poważnie torturowana”, brzmiała jego wstępna ocena. „Krwiaki są wyraźnie widoczne zarówno na nosie, jak i w okolicy prawego policzka. Na obrazie nie można wykryć śladów farby ani śladów krwi. Inne płyny ustrojowe, takie jak krew czy pot, nie są rozpoznawalne. Tkaninę tę można zatem przyłożyć jedynie do osoby, która już umarła”, ocenił naukowiec.

Pod koniec śledztwa Weth napisał: „W sumie istnieje tylko jedno wyjaśnienie powstania wizerunku świętej twarzy. Przemiana atomowa azotu (izotop N14) w węgiel (izotop C14) musiała nastąpić pod wpływem ogromnego promieniowania neutronowego (energia świetlna). (…) ‘Obraz’ nie powstał zatem poprzez nałożenie farby na tkaninę, ale poprzez zmianę jądrową włókien materiału nośnego”.

Weth zmierzył również promieniowanie beta i stwierdził, że jego poziom jest „znacznie wyższy w chronionej bazylice niż na zewnątrz. Powodem większej gęstości promieni beta może być jedynie istnienie Świętej Chusty wewnątrz bazyliki”, ocenił.

„Promieniowanie tkaniny z Manoppello w nocy można również wyjaśnić w ten sposób” – stwierdził Weth, odnosząc się do zjawiska zgłaszanego przez niektórych obserwatorów. „Świeci w ciemności, ponieważ podczas konwersji (węgla-14 do azotu-14) uwalniana jest energia i uwalniane jest światło”, wyjaśnił lekarz.

Innymi słowy, „Prawdziwa Ikona” (Vera Eikon), jak od wieków nazywano zasłonę, promieniuje czymś z siebie. W ten sposób jest to obraz „olśniewającej jasności oblicza Chrystusa”, jak powiedział Benedykt XVI podczas swojej wizyty w Manoppello w 2006 r. – jasności mającej moc obdarowania nas „sercami naznaczonymi znamieniem oblicza Chrystusa”.

Źródło: www.ncregister.com; AD

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki o fascynującej historii naszej wiary:

Śladami Zbawiciela

Śladami Zbawiciela

 

Nie wszyscy mogą wybrać się osobiście do Ziemi Świętej i Wiecznego Miasta, by stąpać tam śladami Jezusa i Jego następcy – św. Piotra. Ten album pozwala dotrzeć tam każdemu, by mógł poznać je bliżej i doznać głębokich duchowych przeżyć. Wędrując po kartach książki pielgrzymujemy częściowo wspólnie z trzema papieżami – św. Janem Pawłem II, Benedyktem XVI i Franciszkiem.

Tajemnice Ziemi Świętej

Tajemnice Ziemi Świętej

Adam Bujak

Najnowsze, długo oczekiwane wydanie bestsellerowego albumu Adama Bujaka o Ziemi Świętej. Dwa tysiące lat temu po spalonej słońcem Samarii, Galilei, Judei wędrował Chrystus. Teraz te same szlaki przeszło dwóch artystów. Twórca słowa i twórca obrazu. Poeta i fotografik – Marek Skwarnicki i Adam Bujak.

Świat Chrystusa. Tom 1

Świat Chrystusa. Tom 1

Wojciech Roszkowski

Autor, wybitny historyk i znakomity pisarz, prof. Wojciech Roszkowski, pracował nad nim prawie pół wieku. Oparł się na idei zawartej w Liście św. Pawła do Galatów o nadejściu "pełni czasu", co oznacza, że wielowiekowe oczekiwanie na Mesjasza skończyło się wraz z nadejściem Chrystusa. Wraz z Nim rozpoczął się nowy etap historii i dzieje ludzkości nie są takie same, jak wcześniej.

Świat Chrystusa. Tom 2

Świat Chrystusa. Tom 2

Wojciech Roszkowski

W drugim tomie monumentalnej historycznej trylogii prof. Wojciecha Roszkowskiego śledzimy wydarzenia rozgrywające się na całym świecie w latach dziecięcych i młodzieńczych Jezusa, a więc między rokiem 5 a 16 n.e. Jezus staje się z chłopca młodzieńcem "czyniąc postępy w mądrości, w latach i w łasce u Boga i u ludzi". Dojrzewanie Zbawiciela dokonuje się dla władców tamtego świata niezauważenie.

Świat Chrystusa. Tom 3

Świat Chrystusa. Tom 3

Wojciech Roszkowski

Trzeci, ostatni tom „Świata Chrystusa” prof. Roszkowskiego przedstawia historię ludzkości w okresie od 17 do 30 roku naszej ery. Przed oczyma Czytelnika ukazuje się obraz całego globu w politycznym i społecznym wymiarze.

Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola  wyd. 2022

Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022

Wojciech Roszkowski

Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga. Ten ostatni bowiem zawsze będzie posługiwał się manipulacją, udając „obiektywnego” badacza w celu siania wątpliwości.

Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 2 Od XVI do XXI wieku  wyd. 2022

Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 2 Od XVI do XXI wieku wyd. 2022

Wojciech Roszkowski

Drugi, ostatni tom bestsellerowej serii „Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia”. Książka rzetelna, napisana ze znawstwem przez wybitnego historyka prof. Wojciecha Roszkowskiego. Świetnie się czyta, niemal jak opowieść o niezwykłych przygodach.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.