Irlandia zarabia 700 mln euro dzięki Brexitowi

Nasi autorzy

Irlandia zarabia 700 mln euro dzięki Brexitowi

fot. Pexels (Lukas Kloeppel)

fot. Pexels (Lukas Kloeppel)

Wzrost wpływów z ceł na import odzieży, żywności i innych towarów

Irlandia odnotowała znaczny wzrost wpływów podatkowych z ceł na import towarów z Wielkiej Brytanii, co przyniosło skarbowi państwa dodatkowe 700 mln euro (600 mln funtów). Brexit, który zmienił status Wielkiej Brytanii z członka Unii Europejskiej na kraj trzeci, spowodował konieczność nałożenia nowych ceł i kontroli na towary importowane do Irlandii.

Wzrost przychodów podatkowych

Przed Brexitem Wielka Brytania cieszyła się bezcłowym eksportem do Irlandii i reszty UE. Jednak opuszczenie jednolitego rynku i unii celnej przez Wielką Brytanię w 2021 roku wymusiło wprowadzenie nowych przepisów celnych. Dane pokazują, że w latach 2020-2021 Irlandia odnotowała 90-procentowy wzrost wpływów z ceł.

W 2021 roku wpływy celne wzrosły o 178 mln euro, co stanowiło 52% więcej w porównaniu do 2019 roku. Kolejne lata przyniosły jeszcze większe wzrosty: w 2022 roku dochody były wyższe o 80%, a w 2023 roku skarb państwa zarobił o 72% więcej.

Skala zmian

Raport opublikowany przez irlandzkie urzędy skarbowe wskazuje, że znaczna część ceł pochodziła z importu z Chin, jednak kluczowym czynnikiem wzrostu był Brexit. „Poziom ceł faktycznie podwoił się w ostatnich latach w porównaniu z poprzednią dekadą, co odzwierciedla przekształcenie Wielkiej Brytanii w kraj trzeci w 2021 roku” – stwierdzono w raporcie.

Wielka Brytania stała się największym krajem wysyłki pod względem ceł i wartości importowanych towarów do Irlandii. Cła pobrane na import z Wielkiej Brytanii stanowiły prawie połowę (45%) całkowitej kwoty ceł w Irlandii w ubiegłym roku, co odpowiada około 264 mln euro.

Kto płaci za cła?

David Henig, dyrektor brytyjskiego projektu polityki handlowej w Europejskim Centrum Międzynarodowej Ekonomii Politycznej, zwrócił uwagę, że wzrost dochodów z ceł może być postrzegany jako dobra wiadomość dla Irlandii. Jednak dodał, że cła mogą być przerzucane na konsumentów w postaci wyższych cen odzieży i żywności.

Nie wszystkie towary są objęte cłami: te, które spełniają reguły pochodzenia i są w większości produkowane w UE lub Wielkiej Brytanii, korzystają z zerowej stawki celnej w ramach umowy handlowej dotyczącej Brexitu.

Zmiana tras dystrybucji

Przed Brexitem znaczna część towarów przeznaczonych do Irlandii trafiała przez centra dystrybucyjne w Wielkiej Brytanii. Teraz Irlandia sama pobiera te cła. Zgodnie z unijnymi przepisami państwo członkowskie może zatrzymać 25% wybranych opłat celnych, a pozostała część trafia do budżetu centralnego UE.

Największe źródła dochodów celnych

W 2023 roku największe dochody z ceł dotyczyły artykułów odzieżowych i dodatków odzieżowych, które przyniosły około 146 mln euro. Kolejne miejsca zajmowały tworzywa sztuczne, pojazdy oraz „obuwie, getry i tym podobne”. Znaczne dochody przyniosły również maszyny elektryczne oraz przetwory z mięsa, ryb, skorupiaków, mięczaków i innych bezkręgowców wodnych.

Wpływ Brexitu na handel

Brexit ma znaczący wpływ na całą Unię Europejską, jednak w szczególny sposób odczuwalny jest w Irlandii, która jest jednym z największych partnerów handlowych Wielkiej Brytanii. W 2023 roku wartość eksportu do Irlandii wyniosła 57,6 miliarda funtów, co czyniło Irlandię szóstym co do wielkości partnerem handlowym Wielkiej Brytanii.

Wnioski z tego raportu pokazują, że mimo wyzwań Irlandia potrafiła przekuć trudności związane z Brexitem na korzyści finansowe, wykorzystując nowe przepisy celne do zwiększenia dochodów państwa. Jednak pozostaje pytanie, jakie będą długofalowe skutki dla konsumentów i handlu między obu krajami.

Źródło: The Guardian, TP

Prenumerata miesięcznika WPIS na rok 2024. Wydanie papierowe

Prenumerata miesięcznika WPIS na rok 2024. Wydanie papierowe

 

"WPIS" to najciekawszy i najbogatszy miesięcznik na rynku. 
Najbogatszy – z uwagi na bogactwo treści i tematów, wspaniałą fotografię i grafikę, wyjątkowe edytorstwo. „Wpis” czytają i rekomendują największe autorytety w naszym kraju! Do grona naszych autorów należą m.in. Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski, Marek Deszczyński, Marek Klecel, Antoni Macierewicz, Krzysztof Masłoń, Andrzej Nowak, ks.

 

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.

Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza

Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza

Andrzej Nowak

Ostatnie lata naszej historii najnowszej toczyły się w cieniu wojny – najpierw tej być może najbardziej bolesnej, choć nie dosłownej, czyli wewnętrznej, w naszym własnym domu. Jej pierwszą ofiarą stała się prawda, ale przecież w jej wyniku doszło także do ofiar śmiertelnych. Potem zaczęła się wojna kulturowa, której front coraz brutalniej naciera na Polskę. W jej wyniku umierają przede wszystkim ludzkie sumienia.

 

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość wymaga także nowego podejścia do podręcznika. Autor – wybitny badacz, historyk i ekonomista, człowiek bardzo aktywny społecznie – postawił na narracyjność. W połączeniu z atrakcyjnym stylem pisania powinno przynieść to istotny efekt dydaktyczny, pobudza bowiem ciekawość czytelnika-ucznia.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.