Hiszpania, Barcelona: Nie będzie szopki bożonarodzeniowej. Zamiast tego na placu Sant Jaume stanie wielka gwiazda

Nasi autorzy

Hiszpania, Barcelona: Nie będzie szopki bożonarodzeniowej. Zamiast tego na placu Sant Jaume stanie wielka gwiazda

Plac Sant Jaume w Barcelonie, Hiszpania. To tutaj ma stanąć symbolizująca wszystko i nic gwiazda, która zastąpi szopkę bożonarodzeniową. Fot. Herodotptlomeu, CC BY-SA 4.0, via Wikipedia Commons Plac Sant Jaume w Barcelonie, Hiszpania. To tutaj ma stanąć symbolizująca wszystko i nic gwiazda, która zastąpi szopkę bożonarodzeniową. Fot. Herodotptlomeu, CC BY-SA 4.0, via Wikipedia Commons Po raz pierwszy od 1940 roku (wyłączywszy rok 2020, podczas szalejącego covidu) na znajdującym się w centrum Barcelony Plaça de Sant Jaume nie stanie tradycyjna szopka ani nawet nie mająca wiele wspólnego z Bożym Narodzeniem instalacja, jak miało to miejsce w ubiegłych latach.

Nowy socjalistyczny burmistrz stolicy Katalonii, Jaume Collboni, poszedł w tym względzie o krok dalej niż jego dotychczasowi poprzednicy, także ci wywodzący się z tej samej formacji politycznej. Od 29 listopada plac Sant Jaume będzie zdobić ogromna świecąca gwiazda o dwudziestu czterometrowych promieniach. Nie jest to bynajmniej nawiązanie choćby do gwiazdy betlejemskiej – nosi ona nazwę Origen (Początek) i ma być „odniesieniem do naszej planety i naszej rzeczywistości jako wszechświata”, jak wyjaśnił prezentujący tę koncepcję radny odpowiedzialny za kulturę,  Xavier Marcé. Koszt tej dekoracji to 145 tys. euro.

Według Collboniego w tym roku rezygnuje się z szopki, aby uniknąć „sporów”, jakie miały miejsce w poprzednich latach. „Sporów, jakie wznieciły niepotrzebnie same władze miasta, rok po roku, przedstawieniami o wątpliwym guście lub niezrozumiałymi, które wydawały się służyć jedynie drażnieniu chrześcijan, zabierając im normalny wizerunek Świętej Rodziny, która jest koniec końców główną bohaterką świąt”, komentuje hiszpański portal religijny „Religión en Libertad”, powołując się także na komunikat chrześcijańskiego ruchu społecznego Corrent Social Cristà. Według tej organizacji słowa burmistrza „pogarszają jeszcze sytuację, ponieważ przekształca on naszą zwyczajową praktykę w powód do kontrowersji i pod tym nieuzasadnionym pretekstem wyklucza szopkę z przestrzeni publicznej. (…) Dodatkowym faktem jest to, że zarówno szopka, jak i święto Matki Bożej Miłosierdzia [patronki Barcelony, obchodzone we wrześniu] to tradycje o korzeniach chrześcijańskich i podczas gdy on i jego ludzie eliminują je, popierają i świętują inne przejawy [kultury] dalekie od tego, kim jesteśmy i co nas ukształtowało. Jak ktoś, kto się tak zachowuje, może być naszym burmistrzem?”.

Corrent Social Cristà dodaje prócz tego: „Wiadomość, jaką przekazuje Jaume Collboni swoją decyzją, jest jasna jak słońce: Barcelona wypiera się swojej tradycji w przestrzeni publicznej. (…) Szopka jest głównym elementem Bożego Narodzenia, który pobudza poczucie wspólnoty i przynależności, wykraczając poza komponent religijny. Rada Miasta zastępuje je kosmiczną gwiazdą z elitarnymi pretensjami kosmopolitycznej globalizacji postępu. Tym samym Boże Narodzenie staje się pretekstem do świętowania czegokolwiek, z wyjątkiem tego, czym jest naprawdę: narodzinami Jezusa, które naznaczają kalendarz w świecie zachodnim”.

Źródło: Religión en Libertad, AM

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki o tym, jak wiele dało nam chrześcijaństwo:

Choinka. 2000 lat tradycji Bożego Narodzenia

Choinka. 2000 lat tradycji Bożego Narodzenia

ks. Józef Naumowicz

Wielka i pompatyczna na placu Rockefellera w Nowym Jorku. skromniejsza z aniołkami i gwiazdami na polskich świerkach czy egzotyczna i zaskakująca w formie cisów czy drzewek pomarańczowych w Ameryce Południowej. Choinka jest uniwersalnym znakiem Świąt Bożego Narodzenia, znanym, ogromnie lubianym i stosowanym na całym świecie. Jak to się jednak stało. że zwykłe zielone drzewko stało się symbolem Narodzin Jezusa?
Na to pytanie w tej jakże frapującej książce odpowiada ks. prof.

Mikołaj Święty. Żywot, dzieło i cuda wielkiego biskupa z Miry

Mikołaj Święty. Żywot, dzieło i cuda wielkiego biskupa z Miry

Adam Bujak, Jolanta Sosnowska

Czy wierzysz w św. Mikołaja? Jeżeli myślisz przy tym o czerwono ubranym dużym krasnalu albo o starszym panu z białą brodą i z brzuszkiem oraz w czerwonej czapie, to znak, że zdecydowanie należy sięgnąć po tę publikację.

PAKIET Świętości, upadki i nawrócenia tom 1+2 za 118 zł

PAKIET Świętości, upadki i nawrócenia tom 1+2 za 118 zł

 

Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022
Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga.

Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej

Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej

Wojciech Roszkowski

Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Trzymamy w ręku książkę, która jest jednym z najważniejszych dzieł współczesnej humanistyki, nie tylko polskiej. Wybitny uczony i pisarz, wielki erudyta, prof. Wojciech Roszkowski, dokonuje w niej bilansu naszej cywilizacji. Bilans to dramatyczny.

Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego

Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego

Wojciech Reszczyński

Z wszystkich stron słyszymy o wielkim postępie; w medycynie, w technice, w badaniach kosmosu… Równocześnie z wszystkich stron atakuje nas postęp fałszywy, cofający ludzkie życie do czasów pogańskich, ignorujący Boga, unicestwiający sumienia, drwiący z zasad moralnych, zachęcający do praktykowania wynaturzeń.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.