George Weigel: Przeszłość jako inspiracja przyszłości

Nasi autorzy

George Weigel: Przeszłość jako inspiracja przyszłości

Jan Paweł II chciał obudzić we wszystkich

Jan Paweł II chciał obudzić we wszystkich "silne pragnienie ponownego odkrycia autentycznej, wyzwalającej energii chrześcijaństwa, z którego w ciągu pięciu minionych stuleci wyrosły wspaniałe owoce cywilizacji i postępu", fot. Adama Bujaka z książki "Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II" Jolanty Sosnowskiej, str. 267.

George Weigel, wybitny amerykański teolog, podczas swojego niedawnego pobytu w Polsce przypomniał, jak ważne jest spojrzenie w przyszłość oczami papieża Polaka. Weigel uczestniczył w licznych spotkaniach i debatach, podkreślając, że Polacy powinni przestać patrzeć na Jana Pawła II tylko przez pryzmat przeszłości i zacząć realizować jego wizję przyszłości.

Nowa ewangelizacja: Klucz do przyszłości

Weigel zauważył, że wezwanie Jana Pawła II do nowej ewangelizacji wciąż jest aktualne. Papież Polak widział w każdym katoliku ucznia-misjonarza, gotowego do niesienia Dobrej Nowiny w codziennym życiu. Weigel podkreśla, że Polacy, szczególnie młodsze pokolenia, muszą odnaleźć w nauczaniu papieża inspirację do działania w dzisiejszym świecie, a nie tylko nostalgicznie wspominać jego pontyfikat.

Biografia jako narzędzie misyjne

O. Tomasz Grabowski OP wskazał, że ponowne wydawanie książek o Janie Pawle II ma głównie charakter misyjny, a nie komercyjny. Te publikacje są kluczowe dla zrozumienia wewnętrznego świata Jana Pawła II oraz jego duchowości i misji Kościoła. W Polsce, mimo licznych ulic i pomników papieża, jego nauczanie jest często powierzchownie rozumiane. Dlatego tak ważne jest, aby te książki były zawsze dostępne, umożliwiając głębsze poznanie pontyfikatu i osoby Jana Pawła II.

Młodsze pokolenia i Jan Paweł II

O. Grabowski zwrócił uwagę na fakt, że dla wielu młodych ludzi Jan Paweł II jest postacią historyczną. Współcześni 30- i 40-latkowie pamiętają go jako schorowanego staruszka, a dla jeszcze młodszych jest to ktoś odległy. Aby zmienić ten stan rzeczy, trzeba przetłumaczyć nauczanie papieża na język zrozumiały i atrakcyjny dla współczesnej młodzieży, co Weigel z powodzeniem robi w Stanach Zjednoczonych.

Kościół w kryzysie relatywizmu

Weigel również wskazał na wyzwania, przed jakimi stoi współczesna Europa. Przypomniał, że zachodnia cywilizacja oparta jest na tradycji Jerozolimy, Aten i Rzymu, która zaczęła się kruszyć w ciągu ostatnich 200 lat. Kulminacją tego procesu jest postmodernistyczne przekonanie o względności prawdy, co Joseph Ratzinger nazwał „dyktaturą relatywizmu”. Weigel widzi nadzieję w powrocie do wiary w Boga, co pozwoli odzyskać wiarę w rozum i demokrację.

Teologia ciała jako odpowiedź na współczesne wyzwania

Jednym z kluczowych aspektów nauczania Jana Pawła II, które zdaniem Weigla będą aktualne przez wiele lat, jest teologia ciała. W obliczu relatywizacji życia seksualnego, aborcji i ruchu transgender, teologia ciała, mówiąca o komplementarności kobiet i mężczyzn, oferuje jasne i spójne odpowiedzi. Weigel podkreśla, że najpierw musimy powiedzieć „tak” teologii ciała, aby skutecznie przeciwstawić się dekadenckiej ideologii współczesności.

Nowa ewangelizacja a polityka

Weigel zaznaczył również, że nowa ewangelizacja nie powiedzie się, jeśli Kościół będzie identyfikowany z konkretnymi ugrupowaniami politycznymi. Ewangelia nie może stać się agendą polityczną. Kościół powinien uczestniczyć w życiu publicznym, ale w sposób odmienny niż partie polityczne, skupiając się na podstawowych prawach człowieka i godności ludzkiej.

Świadek nadziei wciąż inspiruje

George Weigel w swoich wystąpieniach nie tylko przypomniał o znaczeniu Jana Pawła II dla współczesnego świata, ale także wezwał do aktywnego wprowadzenia jego nauczania w życie. Polscy katolicy mają przed sobą zadanie nie tylko obrony pamięci o papieżu, ale przede wszystkim realizacji jego wizji nowej ewangelizacji, która może stać się odpowiedzią na wyzwania współczesnego świata. W ten sposób, patrząc oczami Jana Pawła II, możemy budować przyszłość opartą na wartościach, które on sam głosił i ucieleśniał.

Źródło: Katolicka Agencja Informacyjna, TP

Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II

Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II

Jolanta Sosnowska

Św. Jan Paweł II bywał nazywany prorokiem naszych czasów, nikt jednak do tej pory nie spojrzał w tym kontekście na całe jego życie. Próby takiej dokonuje w tej książce Jolanta Sosnowska (autorka czterotomowej biografii Papieża Polaka „Hetman Chrystusa”), śledząc pod tym kątem życiorys Karola Wojtyły – Jana Pawła II.

 

Nauczanie wolnego narodu. Wyd. II 2024

Nauczanie wolnego narodu. Wyd. II 2024

Jan Paweł II, Jolanta Sosnowska

Na progu transformacji ustrojowej, podczas pielgrzymki do Ojczyzny w 1991 r., Papież dobitnie zwracał uwagę, że prawdy Dekalogu są fundamentalne, że jedynie za nimi należy podążać, a nie ulegać fascynacji bardzo szkodliwymi nowinkami światopoglądowymi.

 

Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki

Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki

Jan Paweł II, Jolanta Sosnowska

Św. Jan Paweł II, zwany Wielkim, był dumnym Polakiem bez jakiegokolwiek kompleksu niższości wobec innych narodów. Takiego zachowania uczył też nas – zarówno głoszonym słowem, jak i własną postawą, którą prezentował, nie popadając przy tym w pychę czy pogardę wobec innych. Postawę swą zaś wykształcił w sobie i opierał na umiłowaniu Ojczyzny, na gruntownej wiedzy historycznej i oczywiście na głębokiej wierze w Boga i szacunku wobec bliźnich.

 

Totus Tuus

Totus Tuus

Jan Paweł II, Adam Bujak, ks. Jan Machniak

Ogłoszony przez polski parlament Rok św. Jana Pawła II w stulecie jego urodzin (1920–2020) każe zastanowić się nad dziełem naszego wielkiego rodaka. Ks. Karol Wojtyła na drogę swego dorosłego życia wybrał dewizę Totus Tuus, czyli po polsku Cały Twój – zawołanie odnosi się do Maryi, Matki Jezusa. To Jej tak młody kapłan, jak i sędziwy Papież zawierzył siebie samego, Ojczyznę oraz cały świat.

 

PAKIET Hetman Chrystusa - komplet tomów 1-4 w promocyjnej cenie

PAKIET Hetman Chrystusa - komplet tomów 1-4 w promocyjnej cenie

Jolanta Sosnowska

Książka ta zrodziła się z fascynacji polskim Papieżem i z niezgody na traktowanie go jako dobrotliwego staruszka i miłośnika kremówek, na umniejszanie jego postaci, przebogatego dorobku i ogromnego autorytetu. Ojciec Święty jawi się tu jako osobowość zachwycająca – pasterz wyrazisty, konsekwentny, inteligentny, odpowiedzialny i odważny.

 

Wstańcie, chodźmy!

Wstańcie, chodźmy!

Jan Paweł II, Adam Bujak

Albumowe wydanie bestsellerowego dzieła Jana Pawła II, w którym na prawie 300 fotografiach ukazane zostały osoby i miejsca, o których Papież pisze w swoim tekście. Przez karty albumu przewijają się najwybitniejsze postaci powojennej historii Polski - Prymas Tysiąclecia i inni wybitni hierarchowie Kościoła, znakomici artyści, działacze podziemia, zasłużeni legioniści oraz zwykli ludzie, jak choćby mieszkańcy podhalańskiej wsi czy krakowskich Bieńczyc.

 

Tajemnica opuszczenia Łodzi Piotrowej. Życie Benedykta XVI

Tajemnica opuszczenia Łodzi Piotrowej. Życie Benedykta XVI

Jolanta Sosnowska

Benedykt XVI należał do największych w dziejach papieży – przyjaciół Rzeczypospolitej, co zostało w tej książce mocno zaakcentowane. Autorka, znana z wielu książek i artykułów m.in. upamiętniających św. Jana Pawła II, przedstawia tu wszakże całe życie Josepha Ratzingera. Poznajemy jego bawarskie korzenie, brnąc także przez ponure czasy hitlerowskiego reżimu.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.