Francja: spada poparcie dla prezydenta i premiera
Emmanuel Macron (2024) i Michel Barnier. fot. Belgian Presidency of the Council of the EU 2024 from Belgium — EU2024BE_240321_Nuclear Energy Summit_Brussels Expo_JNZT_0366, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=149219739 oraz European Parliament from EU - Brexit debate - Michel Barnier, EU Brexit negotiator, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=112234754 Jak wynika z danych Ipsos, aktualnie tylko 25% badanych ocenia pozytywnie działania francuskiego prezydenta, podczas gdy jeszcze we wrześniu było to o 5% więcej. Jest to najgorszy rezultat od czasów protestów „żółtych kamizelek” w 2019 roku.
Z kolei Michel Barnier, obecny premier, cieszy się poparciem na poziomie 33%, co jest najgorszym wynikiem poparcia dla premiera od lat. Z badania wynika także, że Francuzi, szczególnie popierający lewicę, uważają obecny rząd za prawicowy.
Analizowane było także zaufanie, jakim Barnier cieszy się w poszczególnych dziedzinach, i tak: w zakresie poprawy bezpieczeństwa zaufanie to wynosi 40%, kontroli imigracji – 39%, poprawy dostępu do usług publicznych – 37%, poprawy siły nabywczej – 24%, a w zakresie ograniczania deficytu i długu publicznego – 32%.
Jednocześnie 28% i 29% Francuzów deklaruje, że ucieszyłoby ich zwycięstwo Marine Le Pen lub lidera Zjednoczenia Narodowego Jordana Bardelli w wyborach prezydenckich w 2027 roku. Były premier Édouard Philippe, który również planuje start w tych wyborach, przekonał do siebie 27% badanych, a były prezydent François Hollande oraz obecny minister spraw wewnętrznych Bruno Retailleau mają poparcie wynoszące odpowiednio 16 % i 15%.
W przypadku poprzedników Macrona, w niektórych okresach swoich kadencji również musieli się oni zmierzyć z niskim poparciem wyborców. Nicolasa Sarkozy’ego w późniejszym okresie prezydentury popierało tylko ok. 30% Francuzów, a dla Françoisa Hollande’a wskaźnik ten spadł do historycznie niskiego poziomu ok. 20%.
Źródło: euractiv.pl; AD
Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki mówiące o sytuacji Francji, a także Polski w Europie:
Francuskie samobójstwo
W targanej kryzysem społecznym i ogromnymi napięciami wewnętrznymi Francji następuje właśnie historyczna zmiana politycznych nastrojów. Zmiana, która nie pozostanie bez wpływu na całą politykę europejską, w tym na Polskę. Po tym jak w wyborach do Parlamentu UE prawicowe Zjednoczenie Narodowe zdobyło nad Sekwaną, Loarą, Garonną i Rodanem ponad dwa razy więcej głosów niż blok prezydenta Emmanuela Macrona, ten ostatni rozpisał przedterminowe wybory.
Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy
Wychodząc z pierwotnych koncepcji wspólnoty europejskiej, nawiązując do myśli tzw. Ojców Założycieli, autor Krzysztof Szczerski, politolog i polityk, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego przestrzega - zgodnie z tym, co mówił w polskim Sejmie św. Jan Paweł II - przed redukowaniem wizji zjednoczonej Europy wyłącznie do jej aspektów ekonomicznych, politycznych oraz przed bezkrytycznym stosunkiem do konsumpcyjnego modelu życia.
Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego
Z wszystkich stron słyszymy o wielkim postępie; w medycynie, w technice, w badaniach kosmosu… Równocześnie z wszystkich stron atakuje nas postęp fałszywy, cofający ludzkie życie do czasów pogańskich, ignorujący Boga, unicestwiający sumienia, drwiący z zasad moralnych, zachęcający do praktykowania wynaturzeń.
Dokąd zmierzamy? Wiara, edukacja, tradycja
Niniejsza antologia publicystyki patriotycznej próbuje dać odpowiedź na postawione w tytule pytanie: Dokąd zmierzamy, my jako Polacy? A co za tym idzie – kto nam wyznacza, lub usiłuje wyznaczać, drogę? Jakże często czujemy się zagubieni, zdezorientowani, manipulowani.
Szukamy stałych punktów odniesienia, niezmiennych wartości, na których można by się oprzeć bez obawy, że pobłądzimy.
Naród niepokonany. Przełomowe momenty polskiej historii
Sarmaci w trudnych okresach Rzeczypospolitej powiadali, że jest ona niczym słońce, choć bowiem zachodzi i popada w mrok, to niebawem wschodzi i znów świeci pełnym blaskiem. Na zawsze nie gaśnie nigdy. O takich wschodach i zachodach naszego kraju i narodu pisze w tej książce wybitny historyk i pisarz, prof. Andrzej Nowak.
PAKIET Orzeł, lew i krzyż. Historia i kultura krajów Trójmorza. Tom 1 i 2 za 138 zł
Orzeł, lew i krzyż. Historia i kultura krajów Trójmorza. Tom 1
Od Szczecina nad Bałtykiem do Triestu nad Adriatykiem w poprzek całego kontynentu zapadła żelazna kurtyna – tymi słynnymi słowami Winston Churchill opisał nową rzeczywistość geopolityczną po drugiej wojnie światowej. Ten kawałek świata nazywany bywa Międzymorzem, zaś dzisiaj coraz częściej można spotkać się z nazwą Trójmorza (Czarne – to trzecie morze).
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.