Francja: czy katolicy będą musieli płacić za możliwość modlitwy w kościołach?

Nasi autorzy

Francja: czy katolicy będą musieli płacić za możliwość modlitwy w kościołach?

Katedra Notre-Dame w Paryżu, widok z 2009 r. fot. Zuffe — Travail personnel, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=78061649 Katedra Notre-Dame w Paryżu, widok z 2009 r. fot. Zuffe — Travail personnel, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=78061649 W obszernym wywiadzie dla „Le Figaro” francuska „ministra” kultury Rachida Dati wysunęła co najmniej kontrowersyjną propozycję wprowadzenia wyłącznie odpłatnego wejścia zarówno do oczekującej na otwarcie po tragicznym pożarze w 2019 r. katedry Notre Dame, jak i do wszystkich francuskich kościołów. Dochód z tych opłat miałby być przeznaczony na „ocalenie dziedzictwa narodowego i religijnego Francji”.

„Ustalenie symbolicznej opłaty dla wszystkich wizyt turystycznych w Notre Dame oznaczałoby – przy taryfie 5 euro za wejście – dochód wysokości 75 milionów euro rocznie. To byłby świetny plan uratowania dziedzictwa religijnego Francji”, twierdzi polityk. Pod tymi postulatami kryje się jednak niebezpieczny precedens; w swojej wypowiedzi Rachida Dati nie zajęła stanowiska w kwestii uczestnictwa katolików we Mszach św. i nabożeństwach, co sugerowało, że wejście na nabożeństwo, podobnie jak na modlitwę osobistą, też miałoby być płatne!

Dopiero odpowiedź zaniepokojonej wypowiedzią Dati Valérie Pécresse (liderki partii politycznej Soyons libres), która słusznie zwróciła uwagę, że w żadnym wypadku nie wolno pobierać opłat od katolików biorących udział w nabożeństwach czy pragnących się pomodlić, zmusiła "ministrę" do doprecyzowania swojej wypowiedzi; wejścia na nabożeństwa miałyby pozostać darmowe, jednak na każde inne należałoby wykupić bilet, co jednoznacznie oznacza opłatę za możliwość pomodlenia się w kościele!

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że mająca marokańsko-algierskie korzenie Rachida Dati jest muzułmanką, ale wykształcenie zawdzięcza... katolickiej szkole prowadzonej przez siostry karmelitanki, w której zdała maturę i uzyskała możliwość studiowania. Dati jest też pierwszą muzułmanką w rządzie francuskim. Jej propozycja jednoznacznie wskazuje na prawdziwe cele francuskich muzułmanów – osłabienie wiary francuskich katolików pod pozorem troski o dziedzictwo narodowe Francji.

Dodajmy, że kiedy w 2017 r. propozycję wprowadzenia opłat turystycznych za zwiedzanie francuskich kościołów przedstawił Stéphane Bern, dziennikarz znany z zaangażowania w ratowanie dziedzictwa historycznego Francji, spotkało się to z krytyką francuskiego episkopatu. Dla ścisłości należy także podkreślić, że Valérie Pécresse popiera pomysł wprowadzenia płatnych biletów za turystyczne zwiedzanie kościołów, jednak z wyraźnym wyłączeniem udziału w nabożeństwach i w modlitwie osobistej.

Źródło: Valeurs Actuelles; Le Figaro; La Nouvelle Republique, MM

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki pomagające wzrastać w naszej katolickiej wierze i dawać jej świadectwo:

Francuskie samobójstwo

Francuskie samobójstwo

Éric Zemmour


W targanej kryzysem społecznym i ogromnymi napięciami wewnętrznymi Francji następuje właśnie historyczna zmiana politycznych nastrojów. Zmiana, która nie pozostanie bez wpływu na całą politykę europejską, w tym na Polskę. Po tym jak w wyborach do Parlamentu UE prawicowe Zjednoczenie Narodowe zdobyło nad Sekwaną, Loarą, Garonną i Rodanem ponad dwa razy więcej głosów niż blok prezydenta Emmanuela Macrona, ten ostatni rozpisał przedterminowe wybory.

W co wierzą katolicy

W co wierzą katolicy

 

Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.

Potęga nawrócenia

Potęga nawrócenia

Wojciech Roszkowski

Wybitny pisarz i naukowiec prof. Wojciech Roszkowski przedstawia w swej kolejnej książce 81 niewiarygodnych historii życiowych ludzi, którzy będąc bardzo daleko od Boga, w ten czy inny sposób znaleźli jednak drogę do Niego. I tak na przykład poznamy mordercę i gwałciciela, który po dziesięcioleciach więzienia i pokuty odnalazł w sobie wiarę, a żywota dokonał w klasztorze.

Męczennik za wiarę i Solidarność. Biografia ilustrowana bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Męczennik za wiarę i Solidarność. Biografia ilustrowana bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Jolanta Sosnowska

Fascynująca książka Jolanty Sosnowskiej to poruszająca opowieść o życiu i heroicznej walce kapłana, który stał się symbolem oporu przeciwko komunistycznemu reżimowi w Polsce. Swoją niezłomną wiarą i nieugiętością inspirował miliony Polaków do walki o wolność i wiarę. Popiełuszko, z pozoru zwykły ksiądz, stał się światłem nadziei. Pozostaje aktualnym symbolem także dzisiaj, co w tej książce mocno wybrzmiewa.

Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach

Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach

Czesław Ryszka

Na historię naszego kraju należy patrzeć z punktu widzenia człowieka wierzącego, chrześcijanina, jeśli chce się dzieje Polski interpretować uczciwie. Ta książka nie jest suchym dziełem naukowym, lecz zawiera solidną porcję wiedzy o minionych wiekach. Jest napisana barwnie i żywo. Prezentuje autentyczne wydarzenia, konkretne osoby oraz sprawdzone opinie. Obejmuje okres od Mieszka I po współczesność.

Polacy wierni i dzielni

Polacy wierni i dzielni

o. Marian Zawada

Polacy – kim jesteśmy? Kim byliśmy? Kim powinniśmy być w przyszłości? O. prof. Marian Zawada od ponad 40 lat szuka odpowiedzi na te pytania. Szuka – i znajduje. Zastanawia się nad kondycją naszego narodu od momentu jego narodzin w X wieku po czasy najbardziej współczesne. I nieustannie jest pełen zachwytu nad duszą polską, nad jej zdolnością przetrwania nawet największych kataklizmów, nad jej niezłomnością.

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.