„Efekt Trumpa” w praktyce: sześć dużych amerykańskich banków opuszcza klimatyczny sojusz
Fot. Pixabay. Sześć największych banków USA opuściło klimatyczną grupę Net Zero Banking Alliance (NZBA). Stało się to w związku ze zbliżającą się inauguracją prezydentury Donalda Trumpa, która, zgodnie z przewidywaniami, przyniesie polityczny sprzeciw wobec obecnych działań klimatycznych.
JP Morgan jako ostatni wycofał się ze sponsorowanego przez ONZ sojuszu na rzecz uzyskania bankowości zeroemisyjnej do 2050 roku, zaraz po Citigroup, Bank of America, Morgan Stanley, Wells Fargo i Goldman Sachs. Cała szóstka opuściła organizację od początku grudnia ubiegłego roku.
Analitycy twierdzą, że wycofanie się stanowi próbę zapobieżenia krytyce ze strony prawicowych polityków amerykańskich, która ma się nasilić wraz z zaprzysiężeniem Trumpa na 47. prezydenta kraju 20 stycznia br. Prezydent elekt zapowiedział już, że planuje deregulację sektora energetycznego oraz wycofanie regulacji klimatycznych.
„Kilka lat temu, gdy zmiany klimatyczne znajdowały się na pierwszym miejscu w programie politycznym, banki chętnie przechwalały się swoimi zobowiązaniami do działań klimatycznych. Teraz, gdy wahadło polityczne przechyliło się w drugą stronę, nagle działanie na rzecz klimatu nie wydaje się tak ważne dla pożyczkodawców z Wall Street”, twierdzi Paddy McCully, starszy analityk w grupie kampanii Reclaim Finance.
Zwołana w ramach inicjatywy finansowej Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska, ale kierowana przez banki, NZBA zobowiązuje członków do dostosowania swojej działalności w zakresie udzielania kredytów, inwestycji i rynków kapitałowych do zerowej emisji gazów cieplarnianych netto do roku 2050 lub wcześniej.
Citigroup była jednym z członków założycieli NZBA. Rzecznik banku powiedział, że decyzja Citigroup o odejściu pozwoli mu „skupić się na usuwaniu barier w mobilizacji kapitału na rynki wschodzące w celu wsparcia przejścia na technologię niskoemisyjną”.
„Nadal dążymy do osiągnięcia zerowej emisji netto i nadal będziemy przejrzyście informować o naszych postępach”, oznajmił bank.
Odnosząc się do swojej rezygnacji, JP Morgan oświadczył m.in., że będzie koncentrować się „na pragmatycznych rozwiązaniach wspierających przyszłe technologie niskoemisyjne przy jednoczesnym zwiększaniu bezpieczeństwa energetycznego”.
Rzecznik Goldman Sachs powiedział, że bank „bardzo skupiał się” na coraz bardziej rygorystycznych standardach i wymogach sprawozdawczych narzucanych przez organy regulacyjne i upierał się, że bank „poczynił znaczne postępy… w realizacji celów firmy związanych z zerowym poziomem emisji netto”.
Wells Fargo w komentarzu jedynie potwierdziło swoje wycofanie się z sojuszu, natomiast Bank of America i Morgan Stanley nie odpowiedziały na prośby o komentarz.
Ideologia klimatyczna do tej pory nie była jednogłośnie przyjmowana w USA; np. w listopadzie 2024 r. grupa stanów pod przewodnictwem Teksasu pozwała BlackRock, Vanguard i State Street, czyli wszystkie duże firmy zarządzające aktywami, za przyjęcie polityki proklimatycznej mającej na celu zmniejszenie zależności od węgla, co według powodów spowodowało wzrost cen energii.
Z kolei w grudniu kierowana przez Republikanów komisja sądownicza Izby Reprezentantów, izby niższej Kongresu USA, oskarżyła „kartel” firm finansowych i działaczy klimatycznych o zmowę mającą na celu „narzucenie radykalnych celów ESG” amerykańskim firmom.
Po exodusie amerykańskich banków NZBA nadal liczyła wśród swoich członków 141 banków, w tym wszystkie największe banki europejskie. McCully powiedział, że odejście amerykańskich banków da pozostałym możliwość pójścia dalej. Powiedział: „Wzmacniając swoje zobowiązania, banki NZBA mogą wykazać, że nie wykorzystały po prostu obstrukcjonizmu Stanów Zjednoczonych jako wymówki do utrzymania słabej pozycji NZBA”.
Toby Kwan, starszy menedżer w Carbon Trust, powiedział, że utrata amerykańskich banków w żadnym wypadku nie oznaczała śmierci dla NZBA. „Chociaż wystąpienie tych głównych instytucji finansowych z sojuszu rodzi znak zapytania co do przyszłości działań klimatycznych w sektorze finansowym, pozostali członkowie NZBA reprezentują znaczną część światowego sektora bankowego, kontrolując około 40% światowych aktywów bankowych, czyli 64 biliony dolarów [51 bilionów funtów]”, powiedział. „Nie można nie doceniać tego znaczącego wpływu, a członkowie NZBA mogą wpłynąć na przejście do gospodarki o zerowej wartości netto”.
NZBA nie skomentowała tej sytuacji.
źródło: www.theguardian.com; AD
Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po publikacje o prawdziwym obliczu dzisiejszego świata:
Historia cenzury. Od starożytności do XXI wieku
Polacy w ciągu minionych dwóch stuleci zmagali się z bezwzględnie egzekwowaną antynarodową, ale też antyreligijną cenzurą stosowaną wobec nas przez obcych (zaborców, komunistów). Niewiele jednak powstało na ten temat książek, a to jest pierwsze całościowe opracowanie. Czyżby sam temat cenzury był zawsze niewygodny i cenzurowany? – pyta autor niniejszej książki, Jakub Maciejewski.
Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu
Nikt nie zrozumie, co złego dzieje się we współczesnym świecie zachodnim, a więc i w Polsce, nie znając przyczyn. Tkwią one jeszcze w ideach rewolucji francuskiej, a później w coraz bardziej lewicowej filozofii, zwłaszcza Karola Marksa. Poglądy tego ostatniego miały, jak wiadomo, tyleż wielki, co tragiczny wpływ na życie wielu narodów, choć myśliciel z Trewiru (zmarły w 1883 r.) sam tego nie doczekał.
Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni
Książka ta dowodzi, jak szybko może rozprzestrzeniać się zło, jeśli nie napotka od razu zdecydowanego sprzeciwu. Komunizm nie zaczął się od łagrów, mordów i zniewolenia narodów. Zaczął się od teorii – zupełnie utopijnej, ale pozornie niezwykle zatroskanej o dobro całej ludzkości. Wielu dało się nabrać; jak się to skończyło, to Polacy wiedzą najlepiej.
Prenumerata miesięcznika WPiS na cały 2025 rok - wydanie drukowane + wydanie elektroniczne
Miesięcznik „Wpis” już od piętnastu lat pozostaje wierny swym założeniom i przedstawia Czytelnikom podstawowe wartości, a więc wiarę, patriotyzm i sztukę.
Publikują u nas tak znakomici autorzy, jak m.in.: Adam Bujak, ks. prof. Waldemar Chrostowski, Leszek Długosz, prof. Ryszard Kantor, dr Marek Klecel, ks. prof. Janusz Królikowski, prof. Grzegorz Kucharczyk, dr Monika Makowska, prof. Aleksander Nalaskowski, prof.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.