„Dzisiejszy czas próby Kościoła kard. Karol Wojtyła przewidział już pół wieku temu” – mówiła w Radiu Maryja Jolanta Sosnowska, autorka książki „Święty Prorok”
Prezes Jolanta Sosnowska, autorka książki "Święty Prorok" podczas XXIX Targów Wydawców Katolickich w Warszawie. Fot. Michał Klag/Wydawnictwo Biały Kruk „Myślę, że Jan Paweł II, Karol Wojtyła, to temat cały czas niezgłębiony, bo papież Polak to jest człowiek, którego musimy sobie cały czas przypominać. Co więcej, musimy się od niego jak najwięcej uczyć, bo zostawił nam spuściznę, która jest nie do przecenienia” – opowiada w emitowanym na antenie Radia Maryja programie „Czytać, aby być mądrym” Jolanta Sosnowska, autorka książki „Święty Prorok Karol Wojtyła – Jan Paweł II”.
„Obszerna, czterotomowa biografia św. Jana Pawła II ‘Hetman Chrystusa’ mojego autorstwa skupia się głównie na Janie Pawle II, wątki Karola Wojtyły pojawiają się w niej tylko epizodycznie. W nowej książce chciałam więc wrócić do tego okresu i po pierwsze – przedstawić kompletną biografię papieża Polaka, a po drugie pokazać, jak wzrastanie świętego Jana Pawła II ku prorokowaniu kształtowało się od jego najmłodszych lat. Chciałam dokładniej opowiedzieć, w jaki sposób Karol Wojtyła był przez Pana Boga prowadzony, hojnie wyposażony talentami i jak wszystko to w sobie rozwijał. Myślę, że tego typu książki, która pokazuje Jana Pawła II, Karola Wojtyłę, jako proroka, nie ma, a przynajmniej ja nie słyszałam, żeby ktoś taką napisał. Natomiast często mówiło się o nim, już za jego życia, że jest prorokiem naszych czasów, że prorokuje, że wygląda i zachowuje się jak prorok” – uzasadnia pomysł napisania kolejnej książki o Janie Pawle II autorka czterotomowego „Hetmana Chrystusa”.
„Od śmierci Jana Pawła II minęło 19 lat, to całe nowe pokolenie, a od kanonizacji upłynęło już 10 lat – i właśnie z tej okazji ukazała się książka ‘Święty Prorok’. Nie możemy bowiem dopuścić do tego, żeby o Janie Pawle II zapomnieć, a też nie możemy pozwolić na to, żeby ktoś nam Jego postać zohydzał. A zohydzają dlatego właśnie, że był prorokiem, że nas przestrzegał przed tym, z czym mamy do czynienia obecnie” – zauważa autorka.
„Prorocy bywają znienawidzeni szczególnie przez ludzi sprawujących władzę; widzimy to już czytając historie proroków ze Starego Testamentu, ale widzimy to też na przykładzie życia Jana Pawła II. Był przecież zamach na jego życie, ten z maja 1981 roku, było też kilka późniejszych prób. Nie wzięło się to z niczego! Wróg, czyli anty-Kościół, widział w nim groźnego przeciwnika, człowieka, który bezkompromisowo głosi Boże Słowo i Bożą wolę. Pamiętam, jak śp. prof. Gabriel Turowski opowiadał o podróży kard. Karola Wojtyły do Stanów Zjednoczonych w 1976 roku, który już wtedy, podczas pobytu w Filadelfii ostrzegał, że Kościół czeka czas próby, a szczególnie Kościół w Polsce, że nadchodzi czas ostatecznej konfrontacji między Kościołem i anty-Kościołem. Powiedział to już w 1976 roku! W tym samym roku głosił rekolekcje wielkopostne dla Pawła VI i zatytułował je również proroczo – ‘Znak, któremu sprzeciwiać się będą!’” – przypomina Jolanta Sosnowska.
„Karol Wojtyła już wtedy przygotowywał nas na to, z czym mierzymy się teraz. Sam doświadczył przecież niemieckiego nazizmu i sowieckiego komunizmu, zbrodniczych ideologii XX wieku, ale jeździł też po świecie, konfrontował się z duchownymi z innych krajów, dużo czytał, więc był dobrze zorientowany również w tym, co się dzieje poza Polską” – przekonuje autorka „Świętego Proroka”.
„Jak przystało na proroka, Jan Paweł II był kimś, kto nie dość, że znakomicie znał Słowo Boże, bo nie można głosić Słowa Bożego samemu go nie znając, ale też był na to Słowo Boże niezwykle wrażliwy. W mojej książce zwracam uwagę także na przygotowanie Karola Wojtyły do roli proroka, między innymi poprzez aktorstwo, które oczywiście nie ma nic wspólnego z aktorstwem rozumianym dzisiaj. Aktorstwo Karola Wojtyły rozwijało się w Teatrze Rapsodycznym Mieczysława Kotlarczyka, który podobnie jak przyszły papież traktował teatr jako rodzaj apostolatu, który ludzi poprzez słowo prowadzi do Boga” – mówi Jolanta Sosnowska.
„Mam skojarzenie św. Jana Pawła II z postacią Mojżesza. Znamy historię, kiedy to podczas bitwy Mojżesz trzymał uniesione ręce i dzięki temu Izraelici wygrywali, a kiedy je opuszczał, wygrywali Amalekici. Dopóki św. Jan Paweł II trzymał swoje ręce wzniesione do modlitwy, mogłam ja, mogło wielu nas w Polsce, w Kościele czuć się bezpiecznie. Kiedy brakowało mu sił, Ojciec Święty opierał się najpierw na lasce pasterskiej, a później na zwykłej laseczce, ale wciąż trzymał ręce uniesione w geście modlitwy. Gdyby nie Jan Paweł II, wszystko to, co dzisiaj dzieje się obecnie na forum ONZ, WHO, traktowanie aborcji jak usługi związanej ze zdrowiem, przyszłoby do nas wcześniej, bo te organizacje kompletnie wypaczyły chrześcijańską wizję rodziny czy wizję kobiety. A właśnie Jan Paweł II te symptomy niszczenia rozpoznawał już wtedy, kiedy one się pojawiały po raz pierwszy. Dlatego wysłał swoich przedstawicieli na konferencje w Kairze w 1994 roku i w Pekinie w 1995, by temu zapobiec” – tłumaczy autorka „Świętego Proroka”.
„Osobiste spotkania z Janem Pawłem II, czego pamiątką jest m.in. fotografia zawarta w książce, były dla mnie nie tylko wielkim zaszczytem czy wielkim duchowym przeżyciem, ale przede wszystkim zobowiązaniem. A ponieważ akurat zajmuję się pisaniem i redagowaniem książek, stanowi to dla mnie zobowiązanie do pisania” – wyjaśnia Jolanta Sosnowska.
Źródło: radiomaryja.pl, AD
Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II
Św. Jan Paweł II bywał nazywany prorokiem naszych czasów, nikt jednak do tej pory nie spojrzał w tym kontekście na całe jego życie. Próby takiej dokonuje w tej książce Jolanta Sosnowska (autorka czterotomowej biografii Papieża Polaka „Hetman Chrystusa”), śledząc pod tym kątem życiorys Karola Wojtyły – Jana Pawła II.
PAKIET Hetman Chrystusa - komplet tomów 1-4 w promocyjnej cenie
Książka ta zrodziła się z fascynacji polskim Papieżem i z niezgody na traktowanie go jako dobrotliwego staruszka i miłośnika kremówek, na umniejszanie jego postaci, przebogatego dorobku i ogromnego autorytetu. Ojciec Święty jawi się tu jako osobowość zachwycająca – pasterz wyrazisty, konsekwentny, inteligentny, odpowiedzialny i odważny.
Tajemnica opuszczenia Łodzi Piotrowej. Życie Benedykta XVI
Benedykt XVI należał do największych w dziejach papieży – przyjaciół Rzeczypospolitej, co zostało w tej książce mocno zaakcentowane. Autorka, znana z wielu książek i artykułów m.in. upamiętniających św. Jana Pawła II, przedstawia tu wszakże całe życie Josepha Ratzingera. Poznajemy jego bawarskie korzenie, brnąc także przez ponure czasy hitlerowskiego reżimu.
Matka Boża
Mamy w Polsce od wieków ogromny skarb. Ta książka tego dowodzi. Tym skarbem jest wielka miłość i cześć dla Matki Bożej, którą nazywamy też Królową Polski. Nie jest to w żadnym razie – tak jak w wielu krajach Zachodu – miłość-relikt zaklęta w dawnych dziełach sztuki, na które patrzy się jak na obiekty muzealne. Jest to miłość żywa i żarliwa, której płomień stale jest podsycany przez następne pokolenia.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.