Czy wiedza o cenzurze jest… cenzurowana? PREMIERA „Historii cenzury” Jakuba Maciejewskiego!

Nasi autorzy

Czy wiedza o cenzurze jest… cenzurowana? PREMIERA „Historii cenzury” Jakuba Maciejewskiego!

„Nie udawajmy, że chcemy świata bez jakiejkolwiek cenzury”, pisze we wstępie do swojej najnowszej książki Jakub Maciejewski. Ten intrygujący początek zdradza zamiar autora, który przyjrzał się zagadnieniu cenzury w sposób dogłębny i wyczerpujący.

Nie jest powszechną świadomość, że zagadnienie cenzury istniało już w starożytności, aż do której sięga w swojej książce Jakub Maciejewski. Średniowiecze i renesans z kolei to czasy, z którymi związane są pewne mity – jakie? O tym także przeczytamy w książce tego cenionego historyka młodego pokolenia, sprawnie posługującego się piórem.

A co z Indeksem Ksiąg Zakazanych i cenzurą kościelną? Na czym się opierały i czy były szkodliwe dla rozwoju nauki? Jak udowadnia autor „Historii cenzury”, również i wokół tych zagadnień narosło wiele mitów, a rzeczywiste problemy z cenzurą zaczęły się wtedy, kiedy zaczęły ją wprowadzać świeckie państwa!

Najwięcej miejsca w książce Jakub Maciejewski poświęcił jednak zagadnieniu cenzury na ziemiach Rzeczypospolitej: opisał rozmaite przykłady i ukazał, komu cenzura służyła i służy. Opisał to wszystko dogłębnie, przedstawiając cenzurę w całej jej okazałości i jednocześnie zastanawiając się nad tym, gdzie przebiega granica między ubogacającą wolnością słowa a  jej nadużywaniem.

Ta książka to swego rodzaju klucz do zrozumienia tego, jak działa cenzura stosowana dzisiaj – obecna chyba najczęściej w algorytmach mediów społecznościowych. Jak zauważa Jakub Maciejewski, cenzor, przez swoją ingerencję w treść, staje się jej drugim, niechcianym i fałszywym, ale jednak autorem, a cały proces upokarza wszystkich w nim uczestniczących – autora, czytelnika, ale i samego cenzora.

„Historię cenzury” czyta się doskonale, a porównanie tego, z czym zmagały się poprzednie pokolenia, ze stanem obecnym, pozwala na refleksję i przewartościowanie swojego podejścia do treści, jakimi karmią nas dzisiejsze media, szczególnie te elektroniczne.

Zapraszamy do lektury!

Historia cenzury. Od starożytności do XXI wieku

Historia cenzury. Od starożytności do XXI wieku

Jakub Maciejewski

Polacy w ciągu minionych dwóch stuleci zmagali się z bezwzględnie egzekwowaną antynarodową, ale też antyreligijną cenzurą stosowaną wobec nas przez obcych (zaborców, komunistów). Niewiele jednak powstało na ten temat książek, a to jest pierwsze całościowe opracowanie. Czyżby sam temat cenzury był zawsze niewygodny i cenzurowany? – pyta autor niniejszej książki, Jakub Maciejewski.

oprac. AD

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki Jakuba Maciejewskiego oraz po inne publikacje historyczne:

Wojna. Reportaż z Ukrainy

Wojna. Reportaż z Ukrainy

Jakub Maciejewski

Ta wojna jest blisko. Kilkanaście kilometrów od polskiej granicy znajdują się w pełni uzbrojone posterunki wojskowe, a w nich żołnierze gotowi walczyć z rosyjskim najeźdźcą aż do śmierci. Ale oprócz geografii chowa się w bliskości tej wojny jeszcze inna, upiorna prawda. Niemiłosiernie bombardowana charkowska dzielnica Sałtiwka łudząco przypomina przecież blokowiska łódzkiego Widzewa czy warszawskiego Ursusa.

Opresja. Ilustrowana historia PRL

Opresja. Ilustrowana historia PRL

Wojciech Polak

Ta książka powstała z dwóch powodów. Po pierwsze, poziom wiedzy o tak przecież nieodległych czasach jak historia państwa nazwanego Polską Rzeczpospolitą Ludową (PRL) jest w naszym społeczeństwie bardzo niski, zwłaszcza wśród ludzi młodych i średniego pokolenia. Są bowiem siły i ośrodki usilnie pracujące nad utajnianiem prawdy o latach 1944–1989.

Nikczemność i honor. Stan wojenny w stu odsłonach

Nikczemność i honor. Stan wojenny w stu odsłonach

Wojciech Polak, Sylwia Galij-Skarbińska, ks. Michał Damazyn

Pisząc o stanie wojennym, można, wbrew pozorom, podkreślać także zachowania pełne honoru i godności. I nie chodzi tu bynajmniej o zachowania gen. Jaruzelskiego, określanego przez niektórych mianem „człowieka honoru”, co należy uznać za rzecz wielce haniebną. Chodzi tu o pełną godności postawę osób gnębionych i prześladowanych, którzy potrafili zachować ją nawet w warunkach ekstremalnych.

Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni

Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni

Wojciech Roszkowski

Książka ta dowodzi, jak szybko może rozprzestrzeniać się zło, jeśli nie napotka od razu zdecydowanego sprzeciwu. Komunizm nie zaczął się od łagrów, mordów i zniewolenia narodów. Zaczął się od teorii – zupełnie utopijnej, ale pozornie niezwykle zatroskanej o dobro całej ludzkości. Wielu dało się nabrać; jak się to skończyło, to Polacy wiedzą najlepiej.

Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu

Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu

Wojciech Roszkowski

Nikt nie zrozumie, co złego dzieje się we współczesnym świecie zachodnim, a więc i w Polsce, nie znając przyczyn. Tkwią one jeszcze w ideach rewolucji francuskiej, a później w coraz bardziej lewicowej filozofii, zwłaszcza Karola Marksa. Poglądy tego ostatniego miały, jak wiadomo, tyleż wielki, co tragiczny wpływ na życie wielu narodów, choć myśliciel z Trewiru (zmarły w 1883 r.) sam tego nie doczekał.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.