Brexit: Brytyjska opozycja dąży do nowego porozumienia, ale bez powrotu do UE
„Spróbujemy uzyskać znacznie lepszą ofertę dla Wielkiej Brytanii,” powiedział lider brytyjskiej opozycyjnej Partii Pracy sir Keir Starmer. „Jeśli zostaniemy wybrani w następnych wyborach, będziemy dążyć do znaczącej zmiany umowy brexitowej,” dodał.
W rozmowie z Financial Times przywódca Partii Pracy ujawnił, że pragnie bliższych stosunków handlowych z UE, twierdząc, że jest to jego obowiązek wobec przyszłych pokoleń. „Prawie wszyscy przyznają, że porozumienie, które zawarł [były premier Wielkiej Brytanii Boris] Johnson, nie jest dobrym porozumieniem”.
Lider opozycji wykluczył jednak powrót do UE, unii celnej i jednolitego rynku. Umowa o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE, która weszła w życie w lutym 2020 r., ma zostać odnowiona w 2025 r. Wcześniej w Wielkiej Brytanii odbędą się ogólnokrajowe wybory, w których partia Starmera może dojść do władzy. Mimo że Starmer jest krytykowany za brak jasnego programu politycznego, sondaże stawiają centrolewicową Partię Pracy przed rządzącymi konserwatystami.
Niektóre źródła podają, że nie wiadomo, czy Bruksela będzie skłonna renegocjować z Londynem. „Musimy sprawić, żeby to zadziałało. Kiedy to mówię, myślę o przyszłych pokoleniach,” dodał Starmer, cytując swojego 15-letniego syna i 12-letnią córkę. „Nie pozwolę im dorastać w świecie, w którym jedyne, co mam im do powiedzenia na temat ich przyszłości, to to, że będzie gorzej, niż mogłoby być w innym przypadku”.
Po 43 latach członkostwa w UE Wielka Brytania w referendum przeprowadzonym 23 czerwca 2016 r. zagłosowała za opuszczeniem UE – 52% było za opuszczeniem UE, a 48% za pozostaniem w bloku. Skutki wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE są przedmiotem ciągłych gorących dyskusji, a niewiele można wskazać wyraźnych korzyści. Ekonomiści twierdzą, że spowodowało to ogromne koszty utrzymania kraju, pogłębiając niedobory siły roboczej i wywierając presję na cenioną w kraju branżę usług finansowych. Dodatkowo panuje powszechna opinia, iż wielu obywateli i muzyków narzeka na negatywne skutki utraty swobody podczas przemieszczania się po Europie.
Kluczowa obietnica brexitu, zgodnie z którą krajowa służba zdrowia otrzyma dodatkowe 350 milionów funtów (406 milionów euro) tygodniowo w ramach rzekomych funduszy UE, nie spełniła się. Jednak inni twierdzą, że za nieszczęścia kraju w większym stopniu należy winić skutki pandemii COVID i wojnę na Ukrainie. Sondaże pokazują, że w Wielkiej Brytanii rośnie poczucie dużego rozczarowania po brexicie. Ankieterzy YouGov zbadali, że w lipcu 57% Brytyjczyków stwierdziło, że decyzja o opuszczeniu UE była błędem.
Nowe umowy między UE a Wielką Brytanią sygnalizują coraz bardziej pozytywne stosunki. We wrześniu Londyn ogłosił, że ponownie dołączy do programu Horizon, unijnego programu badań naukowych o wartości 95,5 miliarda euro. Umowa oznacza, że brytyjscy naukowcy będą mogli ponownie skorzystać z funduszy UE i ściślej współpracować ze swoimi europejskimi odpowiednikami.
W lipcu Londyn i Bruksela podpisały długo oczekiwane porozumienie mające na celu zacieśnienie współpracy w zakresie usług finansowych. Po zeszłotygodniowej wizycie w Hadze Starmer udał się wczoraj do Paryża, aby spotkać się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Oczekuje się, że Macron i Starmer omówią nowe stosunki po brexicie, a także potencjalną umowę, która miałaby usprawnić powroty brytyjskich obywateli z UE.
Źródło: The Guardian; Financial Times; Daily Mail; BBC; Euronews; Reuters, TP
Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy
Wychodząc z pierwotnych koncepcji wspólnoty europejskiej, nawiązując do myśli tzw. Ojców Założycieli, autor Krzysztof Szczerski, politolog i polityk, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego przestrzega - zgodnie z tym, co mówił w polskim Sejmie św. Jan Paweł II - przed redukowaniem wizji zjednoczonej Europy wyłącznie do jej aspektów ekonomicznych, politycznych oraz przed bezkrytycznym stosunkiem do konsumpcyjnego modelu życia.
Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej
Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Trzymamy w ręku książkę, która jest jednym z najważniejszych dzieł współczesnej humanistyki, nie tylko polskiej. Wybitny uczony i pisarz, wielki erudyta, prof. Wojciech Roszkowski, dokonuje w niej bilansu naszej cywilizacji. Bilans to dramatyczny.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.