"Bóg jest Istnieniem i Wiecznością". Dziś uroczystość Trójcy Przenajświętszej

Nasi autorzy

"Bóg jest Istnieniem i Wiecznością". Dziś uroczystość Trójcy Przenajświętszej

Fragment ikony  Trójcy Świętej według Rublowa. Fot. Wikimedia Fragment ikony Trójcy Świętej według Rublowa. Fot. Wikimedia

 

 

Bóg jest Istnieniem i Wiecznością

fragmenty homilii Jana Pawła II podczas Mszy św. w Grosseto we Włoszech odprawionej 21 maja 1989 roku

1. „Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu”.

Te słowa wypowiada Kościół każdego dnia. Wypowiada je wielokrotnie. W dniu dzisiejszym słowa te wyrażają treść liturgiczną uroczystości, w której sama tajemnica Boga w Jego wewnętrznym życiu przykuwa naszą świadomość. Boga, który jest i który był, i który przychodzi (por. Ap 1,8).

Wyrażam radość, że dane mi jest w dniu dzisiejszym uroczystość Przenajświętszej Trójcy obchodzić wspólnie z wami, bracia i siostry. […]

Najmilsi, bądźcie wiarygodnymi świadkami miłości Przenajświętszej Trójcy, która zamieszkała w waszych duszach w dniu chrztu świętego. Pozwólcie, by panowała wśród was owa miłość i boska harmonia, która przedziwnie trwa między Ojcem, Synem i Duchem Świętym. Przeżywajcie głęboko tę trynitarną duchowość, która czyni z was prawdziwych czcicieli w duchu i w prawdzie.

W tym „trynitarnym” duchu, pełnym miłości i zgodnej gotowości, podejmujcie problemy i sprawy, jakie stwarza wasza sytuacja społeczna i kulturowa. Tu, na waszej ziemi, bogatej w osiągnięcia i możliwości, angażujcie się coraz bardziej na rzecz postępu sprzyjającego rozwojowi materialnemu i duchowemu każdego mężczyzny i każdej kobiety. Ale równocześnie angażujcie się na rzecz nowej ewangelizacji, dzieląc się doświadczeniami i ideałami, których źródłem jest wiara, przyniesiona przed laty na te ziemie waszym przodkom. Żyjąc w skomplikowanej rzeczywistości współczesnego społeczeństwa, tak niespokojnego i chwiejnego, nie pozwólcie się odwieść od zasad inspirowanych wiarą. Więcej, starajcie się wnosić w to społeczeństwo waszą wiarę i z miłością leczcie jego rany! Głoście w nim imię Trójjedynego Boga: Ojca, Syna i Ducha Świętego!

2. Jak przedziwne jest imię Twoje, Panie!

Jakie jest imię Boga? Jakie jest Twoje imię? – pytał kiedyś Mojżesz u stóp góry Horeb, na widok krzewu płonącego, który płonął, a nie spalał się. Mojżesz wiedział, że stoi wobec Boga samego.

Imię moje jest: „Ten, który Jest” (por. Wj 3,14).

Autor Apokalipsy powie: Ten, „Który jest, Który był i Który przychodzi” (1,8).

Bóg jednak nie podlega przeszłości i przyszłości. To dla nas, dla stworzeń, był – i jest – i przychodzi. Sam w sobie: JEST. Jest poza wszelkim przemijaniem. Jest Istnieniem i Wiecznością.

3. Człowiek zwraca się ku Bogu poprzez świat widzialny. Poprzez to, co przemija, co rodzi się i umiera. Ten świat – cały, zarówno widzialny, jak niewidzialny – mówi człowiekowi o Bogu. W świecie stworzonym umysł ludzki odkrywa Mądrość, która wszystkiemu dała początek i wszystko przenika. […]

5. „Czym jest człowiek, że o nim pamiętasz, i czym – syn człowieczy, że się nim zajmujesz?” – pyta Psalmista (Ps 8,5). Istotnie. Pamięć Boga o człowieku jest niezwykła. Przedziwna Jego troska. Znajduje to swój wyraz w całych dziejach zbawienia, a nade wszystko w tym, co stanowi sam zenit tych dziejów: Słowo stało się ciałem.

Oto szczyt samoobjawienia się Boga człowiekowi: Jezus Chrystus. Bóg-Człowiek. Syn przedwieczny, współistotny Ojcu. W „pełni czasów” (por. Ga 4,4) narodzony z niewiasty. Syn Maryi Dziewicy z Nazaretu.

To w Nim „uzyskaliśmy przez wiarę dostęp do tej łaski, w której trwamy i chlubimy się nadzieją chwały Bożej” (Rz 5,2).

To za sprawą Jego Krzyża i Zmartwychwstania „miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany” (Rz 5,5).

6. Jakie jest Twoje Imię? – pytał kiedyś Mojżesz u stóp góry Horeb, gdy Bóg Abrahama, Izaaka i Jakuba posyłał go, aby wyzwolił Izraela z niewoli egipskiej.

Jakie jest Twoje Imię? Imię moje jest: TEN, który JEST.

A Jezus Chrystus w czasie ostatniej Wieczerzy przed Męką w takich słowach wypowiada prawdę Bożego Imienia – tajemnicę Boga Żywego:

„Gdy […] przyjdzie […] Duch Prawdy […], On Mnie otoczy chwałą, ponieważ z mojego weźmie i wam objawi. Wszystko, co ma Ojciec, jest moje. Dlatego powiedziałem, że z mojego weźmie i wam objawi” (J 16,13-15). Tajemnica Boga Żywego jest w tych słowach: Ojciec – Syn – Duch Święty.

Boska Jedność Trójcy, Tę tajemnicę Chrystus wypowiedział ludzkim słowem. I pozostawił Duchowi Świętemu na Jego Przyjście: „Gdy […] przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy” (J 16,13).

W tę „całą prawdę” każdy z nas jest wprowadzony przez chrzest. Tą prawdą żyjemy na co dzień, gdy modlitwę i pracę rozpoczynamy „w Imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”. […]

 ***

Powyższy fragment homilii Jana Pawła II został opublikowany w albumie "Rok 11. W imieniu uciskanych", wyd. Biały Kruk

Rok 11. W imieniu uciskanych

Rok 11. W imieniu uciskanych

Jan Paweł II, Arturo Mari

Album przedstawia najważniejsze wydarzenia z 11. roku pontyfikatu Jana Pawła II (od 16 października 1988 do 16 października 1989). Fragmenty przemówień, homilii, rozważań i katechez, które wygłosił Ojciec Święty. Piękne fotografie Arturo Mari pokazują m.in. papieskie pielgrzymki do Zambii, Malawi, Reunionu, na Madagaskar, do Norwegii, Islandii, Finlandii, Danii, Szwecji, Hiszpanii oraz do Korei Południowej, Indonezji na Mauritius. Na zdjęciach zobaczymy też Mszę św.

 

PAKIET Hetman Chrystusa - komplet tomów 1-4 w promocyjnej cenie

PAKIET Hetman Chrystusa - komplet tomów 1-4 w promocyjnej cenie

Jolanta Sosnowska

Książka ta zrodziła się z fascynacji polskim Papieżem i z niezgody na traktowanie go jako dobrotliwego staruszka i miłośnika kremówek, na umniejszanie jego postaci, przebogatego dorobku i ogromnego autorytetu. Ojciec Święty jawi się tu jako osobowość zachwycająca – pasterz wyrazisty, konsekwentny, inteligentny, odpowiedzialny i odważny.

 

 

Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II

Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II

Jolanta Sosnowska

Św. Jan Paweł II bywał nazywany prorokiem naszych czasów, nikt jednak do tej pory nie spojrzał w tym kontekście na całe jego życie. Próby takiej dokonuje w tej książce Jolanta Sosnowska (autorka czterotomowej biografii Papieża Polaka „Hetman Chrystusa”), śledząc pod tym kątem życiorys Karola Wojtyły – Jana Pawła II.

 

 

W co wierzą katolicy

W co wierzą katolicy

 

Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.

 

 

Ojcze Nasz. Dzieje i przesłanie Modlitwy Pańskiej

Ojcze Nasz. Dzieje i przesłanie Modlitwy Pańskiej

ks. Waldemar Chrostowski

Odmawialiśmy „Ojcze nasz” tysiące razy, od dziecka znamy na pamięć treść tej modlitwy – ale czy naprawdę dobrze ją rozumiemy? To pytanie staje się szczególnie aktualne w obliczu nowego tłumaczenia szóstej prośby Modlitwy Pańskiej: „i nie wódź nas na pokuszenie”. Bóg nas ani nie kusi, ani nie przywodzi do złego – taka wykładnia chyba nikomu wierzącemu nie przychodziła do głowy.

 

 

Dekalog

Dekalog

ks. Waldemar Chrostowski

Dziesięć Bożych Przykazań odmieniło świat, wprowadziło ład w stosunkach między ludźmi i przygotowywało człowieka na przyjście Chrystusa. Zna je niby każdy – ale czy na pewno wszystkie? Czy je rozumie? Jak np. pogodzić polecenie „nie zabijaj” z karą śmierci? Dlaczego jako dzień święty święcimy niedzielę, a nie szabat? Czy przykazań naprawdę jest dziesięć? Pytań wokół Dekalogu wiele.

 

 

Święta Rodzina

Święta Rodzina

Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski

W czasach, kiedy rodzina przeżywa swój największy w dziejach kryzys, gdy jest zewsząd brutalnie atakowana przez nowe ateistyczne trendy i ideologie, najlepszą jej obroną jest przedstawienie pewnego – niezachwianego – wzoru wiary, nadziei i pokoju. Wzorem tym była, jest i bez wątpienia pozostanie dla kolejnych pokoleń matek, ojców i dzieci – Święta Rodzina z Nazaretu.

 

 

Sanktuaria polskie

Sanktuaria polskie

Adam Bujak, Czesław Ryszka

Sanktuaria katolickie istnieją na całym świecie, ale nigdzie nie notuje się takiego ich rozkwitu jak w Polsce – tak było w dawnych wiekach, tak jest i teraz. Gdy na świecie kościoły są zamykane lub wzorem bolszewickim przekształcane na magazyny, muzea lub galerie wystawowe, w naszym kraju pobożność ludowa kwitnie i nieustannie się rozwija.

 

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.