Bluźnierczy spektakl w Peru: władze bronią wiary, a kardynał... spektaklu
Kardynał Carlos Castillo Mattasoglio.Fot. Romanuspontifex, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons.
Papieski Katolicki Uniwersytet Peruwiański (PUCP) spowodował w połowie bieżącego miesiąca ogólnokrajowy skandal za sprawą przedstawienia planowanego w ramach organizowanego przez studentów Wydziału Sztuk Scenicznych tego uniwersytetu 24. Festiwalu Scenicznego Saliendo de la Caja (Nieszablonowe Myślenie). Już sam plakat spektaklu – przedstawiający mężczyznę ucharakteryzowanego na wizerunek Matki Bożej – daje wiele do myślenia, nie mówiąc już nic o tytule, który obraża Matkę Bożą. 'Dzieło' eksploruje konflikt między religią a gender poprzez dekonstrukcję różnych obrazów Matki Bożej i świętych. Wykorzystuje peruwiańskie tańce ludowe, pieśni i teksty religijne i popularne, a także osobiste doświadczenia głównego wykonawcy, który identyfikuje się jako homoseksualista.
Nic więc dziwnego, że perspektywa wystawienia podobnej sztuki spotkała się z żywiołową reakcją tamtejszych katolików, którzy za pośrednictwem mediów społecznościowych licznie dali wyraz swojemu oburzeniu. Potępiło ją także peruwiańskie Ministerstwo Kultury, Komisja Episkopatu Peru i burmistrz Limy Rafael Aliaga. To pierwsze wydało 16 stycznia oświadczenie, w którym odrzuciło zakwalifikowanie spektaklu do kategorii niesportowego widowiska kulturalnego. Jak wynika z oficjalnego dokumentu, decyzja ta, początkowo zatwierdzona przez Generalną Dyrekcję Przemysłu Kultury i Sztuki, została podjęta bez wiedzy i zezwolenia Wiceministra Dziedzictwa Kulturowego ani urzędu ministerialnego. Ministerstwo stwierdziło, że utwór „atakuje symbole religijne będące dziedzictwem naszego kraju”. W oświadczeniu wskazano, że tytuł dzieła oraz zapowiadający je plakat „narusza podstawowe elementy wiary katolickiej zebrane w Tradycji Świętej, Piśmie Świętym i Magisterium Kościoła”. Ponadto instytucja ta podkreśliła, że rozważa odpowiednie środki naprawcze w tej sprawie.
Biskupi peruwiańscy ze swojej strony również sformułowali obszerny komunikat, w którym wezwali władze PUCP do wycofania poparcia dla bluźnierczego dzieła oraz wystosowania przeprosin wobec narodu peruwiańskiego, w którego tożsamości jest silnie zakorzeniona pobożność maryjna. Burmistrz Limy natomiast nie owijał w bawełnę w swoim poście na X: „Takiego g... nauczają i promują je na PUCP? To obelga dla Kościoła katolickiego i milionów katolików w Peru i na świecie; co KATOLICKIEGO ma ten uniwersytet? Tylko nazwę? Powinni się jej pozbyć i nazwać się inaczej… to SZCZYT”.
Tym bardziej więc niepokoi, a nawet szokuje postawa, jaką zaprezentował kard. Carlos Castillo, arcybiskup Limy (a zatem prymas Peru) i wielki kanclerz PUCP. Purpurat mianowicie wystąpił w obronie bluźnierczego spektaklu! W rozmowie z rozgłośnią Radio Programas del Perú oświadczył: „W tej sztuce nie ma nic takiego. Uniwersytet jest miejscem rozeznania, wyjaśnienia, refleksji i krytycznej wizji, dlatego dba o to, aby było to robione z jasnością, głębią i bez trywialności (...). Nikt tutaj nie chciał zniszczyć obrazu Maryi, chociaż obraz, który się wyłonił, jest poniżający i wszyscy go odrzuciliśmy: biskupi i wszyscy”. Potwierdził też, że początkowo zawieszony festiwal sceniczny Saliendo de la Caja zostanie wznowiony, wraz z wystawieniem obrazoburczej sztuki. Zdaniem Castillo kontrowersje powstały na skutek zniekształconej reklamy, która nie odzwierciedla pracy przygotowanej przez studentów. Nie szczędził przy tym krytyki pod adresem Ministerstwa Kultury. Zdaniem duchownego tego typu kontrowersje powinny być rozstrzygane przez władze religijne, a nie przez państwo.
Źródło: infocatólica.com, AM
Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki pomagające zachować wierność naszej katolickiej wierze:
Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach
Na historię naszego kraju należy patrzeć z punktu widzenia człowieka wierzącego, chrześcijanina, jeśli chce się dzieje Polski interpretować uczciwie. Ta książka nie jest suchym dziełem naukowym, lecz zawiera solidną porcję wiedzy o minionych wiekach. Jest napisana barwnie i żywo. Prezentuje autentyczne wydarzenia, konkretne osoby oraz sprawdzone opinie. Obejmuje okres od Mieszka I po współczesność.
Matka Boża
Mamy w Polsce od wieków ogromny skarb. Ta książka tego dowodzi. Tym skarbem jest wielka miłość i cześć dla Matki Bożej, którą nazywamy też Królową Polski. Nie jest to w żadnym razie – tak jak w wielu krajach Zachodu – miłość-relikt zaklęta w dawnych dziełach sztuki, na które patrzy się jak na obiekty muzealne. Jest to miłość żywa i żarliwa, której płomień stale jest podsycany przez następne pokolenia.
Święta Rodzina
W czasach, kiedy rodzina przeżywa swój największy w dziejach kryzys, gdy jest zewsząd brutalnie atakowana przez nowe ateistyczne trendy i ideologie, najlepszą jej obroną jest przedstawienie pewnego – niezachwianego – wzoru wiary, nadziei i pokoju. Wzorem tym była, jest i bez wątpienia pozostanie dla kolejnych pokoleń matek, ojców i dzieci – Święta Rodzina z Nazaretu.
Dekalog
Dziesięć Bożych Przykazań odmieniło świat, wprowadziło ład w stosunkach między ludźmi i przygotowywało człowieka na przyjście Chrystusa. Zna je niby każdy – ale czy na pewno wszystkie? Czy je rozumie? Jak np. pogodzić polecenie „nie zabijaj” z karą śmierci? Dlaczego jako dzień święty święcimy niedzielę, a nie szabat? Czy przykazań naprawdę jest dziesięć? Pytań wokół Dekalogu wiele.
Ojcze Nasz. Dzieje i przesłanie Modlitwy Pańskiej
Odmawialiśmy „Ojcze nasz” tysiące razy, od dziecka znamy na pamięć treść tej modlitwy – ale czy naprawdę dobrze ją rozumiemy? To pytanie staje się szczególnie aktualne w obliczu nowego tłumaczenia szóstej prośby Modlitwy Pańskiej: „i nie wódź nas na pokuszenie”. Bóg nas ani nie kusi, ani nie przywodzi do złego – taka wykładnia chyba nikomu wierzącemu nie przychodziła do głowy.
W co wierzą katolicy
Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.