Beatyfikacja rodziny Ulmów w „dniu radości” w Markowej

Nasi autorzy

Beatyfikacja rodziny Ulmów w „dniu radości” w Markowej

Portret rodziny Ulmów został odsłonięty podczas Mszy beatyfikacyjnej 10 września 2023 r. w Markowej. Źródło: Konferencja Episkopatu Polski

Portret rodziny Ulmów został odsłonięty podczas Mszy beatyfikacyjnej 10 września 2023 r. w Markowej. Źródło: Konferencja Episkopatu Polski

W niedzielę 10 września 2023 r. w Markowej Kościół katolicki po raz pierwszy beatyfikował całą rodzinę: Józefa i Wiktorię Ulmów oraz ich siedmioro dzieci, którzy w czasie II wojny światowej zginęli męczeńską śmiercią za ukrywanie dwóch rodzin żydowskich przed nazistami.

„Byłoby mylące, gdyby dzień beatyfikacji rodziny Ulmów służył jedynie przypomnieniu grozy okrucieństw popełnianych przez ich oprawców, na których, nawiasem mówiąc, ciąży już wyrok historii,” powiedział kardynał Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii ds. Kanonizacyjnych, w swojej homilii podczas Mszy św. beatyfikacyjnej, w której wzięło udział około 30 000 osób w Markowej, rodzinnej wsi męczenników w południowo-wschodniej Polsce.

„W zamian chcemy, aby dzisiejszy dzień był dniem radości, ponieważ słowa Ewangelii spisane na papierze stały się dla nas przeżywaną rzeczywistością, która jaśnieje w chrześcijańskim świadectwie małżonków Ulmów i w męczeństwie nowych błogosławionych,” kontynuował kardynał.

Akcja „Reinhardt”, program mający na celu wymordowanie wszystkich Żydów w okupowanej przez Niemcy Polsce, rozpoczęła się na terenie Polski rodziny Ulmów na przełomie lipca i sierpnia 1942 r. Naziści rozpoczęli deportację około 120 Żydów z okolic Markowej do obozu pracy i obozu zagłady. 14 grudnia 1942 r. odnaleziono około 54 ukrywających się Żydów, których rozstrzelano. W Markowej nadal ukrywało się 29 Żydów, w tym 8, którzy schronili się u rodziny Ulmów.

Wczesnym rankiem 24 marca 1944 r. hitlerowski patrol otoczył dom Józefa i Wiktorii Ulmów na obrzeżach Markowej. Odkryli Żydów ukrywających się na terenie folwarku Ulmów i rozstrzelali ich. Następnie hitlerowska policja zamordowała przed domem 31-letnią Wiktorię, która była w ciąży i rodziła przedwcześnie, oraz 44-letniego Józefa. Dodatkowy rozkaz przypieczętował los pozostałych członków rodziny: „Zabijajcie i dzieci”. Zamordowano Stanisławę – 7 lat, Barbarę – 6 lat, Władysława – 5 lat, Franciszka – prawie 4 lata, Antoniego – 2 lata i Marię, która miała dosłownie roczek.

Siódmym dzieckiem Ulmów, które zmarło, był bezimienny syn pary, który właśnie się rodził. W niektórych doniesieniach prasowych chłopiec został błędnie opisany jako pierwsze nienarodzone dziecko, które zostanie beatyfikowane, co jest kluczowym szczegółem niedawno wyjaśnionym przez Watykan. Chociaż nie było czasu na chrzest dziecka, zamiast tego wydarzyło się to, co Kościół nazywa „chrztem krwi”.

W swoich niedzielnych rozważaniach kardynał Semeraro wspomniał także o uczczeniu pamięci żydowskich przyjaciół Ulmów, którzy również zginęli tego dnia. „Dzisiaj wraz z nowymi błogosławionymi chcemy także przypomnieć ich imiona,” powiedział. Byli to: Saul Goldman z synami Baruchem, Mechelem, Joachimem i Mojżeszem, a także Gołda Grünfeld i jej siostra Lea Didner razem z córką Reszlą. W niedzielnej uroczystości beatyfikacyjnej uczestniczył także naczelny rabin Polski Michael Schudrich.

Beatyfikacja w Kościele katolickim jest krokiem naprzód przed kanonizacją, kiedy to osoba uznana za szczególną świętość zostaje oficjalnie uznana za świętą. Beatyfikowani otrzymują tytuł „błogosławieni” i mogą cieszyć się publiczną czcią na poziomie lokalnym lub regionalnym, zwykle ograniczonym do diecezji lub instytutów zakonnych ściśle związanych z życiem danej osoby.

Źródło: katholisch.de; The Guardian, TP

Zbrodnia i grabież. Jak Niemcy tuszują prawdę o sobie.

Zbrodnia i grabież. Jak Niemcy tuszują prawdę o sobie.

Wojciech Polak, Sylwia Galij-Skarbińska

Książka Wojciecha Polaka i Sylwii Galij-Skarbińskiej „Zbrodnia i grabież. Jak Niemcy tuszują prawdę o sobie” jest dramatyczną panoramą trudnych relacji polsko-niemieckich po 1939 r.

 

Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni

Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni

Wojciech Roszkowski

Książka ta dowodzi, jak szybko może rozprzestrzeniać się zło, jeśli nie napotka od razu zdecydowanego sprzeciwu. Komunizm nie zaczął się od łagrów, mordów i zniewolenia narodów. Zaczął się od teorii – zupełnie utopijnej, ale pozornie niezwykle zatroskanej o dobro całej ludzkości. Wielu dało się nabrać; jak się to skończyło, to Polacy wiedzą najlepiej.

 

Rok 1939. Od beztroski do tragedii

Rok 1939. Od beztroski do tragedii

Jan Żaryn, Małgorzata Żaryn

Dla Polski rok 1939 był rokiem przedziwnym; przede wszystkim tragicznym, gdyż agresja na nasz kraj Niemiec dokonana 1 września, a następnie Związku Sowieckiego – 17 września spowodowała śmierć milionów rodaków jak również zamordowała prężnie rozwijającą się II Rzeczpospolitą. Ten straszny rok kojarzy nam się zatem głównie z początkiem II wojny światowej.

 

III Rzesza Niemiecka. Nowoczesność i nienawiść

III Rzesza Niemiecka. Nowoczesność i nienawiść

Grzegorz Kucharczyk

Rzesza Niemiecka istniała tylko w okresie 1933–1945, ale bardzo mocno zapisała się w historii. Mocno i wyjątkowo niechlubnie. Gdy się ją wspomina, przychodzą na myśl druty kolczaste, niemieckie obozy zagłady, wojenna pożoga, grabież, ruiny. Do tego dochodzi pogarda dla tych, których zbrodnicza ideologia nazistowska określała jako „podludzi” i których należało likwidować w imię czystości rasy.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.