8 grudnia: Niepokalane Poczęcie Maryi – odpowiedź na 8 kluczowych pytań

Nasi autorzy

8 grudnia: Niepokalane Poczęcie Maryi – odpowiedź na 8 kluczowych pytań

Matka Boża Niesłyszących i Niewidomych w gotyckiej figurze z kościoła Najświętszej Maryi Panny we Wrocławiu, fot. z książki

Matka Boża Niesłyszących i Niewidomych w gotyckiej figurze z kościoła Najświętszej Maryi Panny we Wrocławiu, fot. z książki "Matka Boża" Adama Bujaka i Jolanty Sosnowskiej, str. 159.

8 grudnia jest niezwykłym dniem dla Kościoła katolickiego. To uroczystość Niepokalanego Poczęcia Maryi, święta, które niesie ze sobą głęboką wartość teologiczną i duchową. Docierając do tego wyjątkowego dnia, warto zgłębić kilka kluczowych pytań, aby lepiej zrozumieć znaczenie i implikacje tego święta.

1.Do kogo odnosi się Niepokalane Poczęcie?

Niepokalane Poczęcie nie dotyczy poczęcia Jezusa przez Dziewicę Maryję, jak często się myśli. Odnosi się ono do szczególnego sposobu, w jaki sama Maryja została poczęta.

2.Czym jest Niepokalane Poczęcie?

Według Katechizmu Kościoła Katolickiego Maryja została ubogacona przez Boga, aby mogła stać się Matką Zbawiciela. Dogmat o Niepokalanym Poczęciu głosi, że Maryja została zachowana wolna od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego od pierwszej chwili swojego poczęcia.

3.Czy to oznacza, że Maryja nigdy nie zgrzeszyła?

Dzięki szczególnej łasce Bożej Maryja pozostała wolna od wszelkich grzechów, zarówno pierworodnych, jak i osobistych, przez całe swoje życie.

4.Czy to oznacza, że Maryja nie potrzebowała śmierci Jezusa na krzyżu za nią?

Chociaż Maryja została niepokalanie poczęta, jej odkupienie wciąż jest związane z zasługami Jezusa Chrystusa. Jej wspaniała świętość pochodzi w pełni od Chrystusa, który jest Nowym Adamem, a Maryja Nową Ewą.

5.W jakim sensie Maryja jest odpowiednikiem Ewy?

Podobnie jak Adam i Ewa, Chrystus i Maryja również zostali poczęci w sposób niepokalany. Maryja staje się Nową Ewą, a poprzez swoje posłuszeństwo niesie ze sobą zbawienie dla siebie i ludzkości.

6.W jaki sposób Maryja staje się ikoną naszego losu?

Maryja jest obrazem czystości i oczyszczenia, do którego wszyscy ludzie są wezwani poprzez łaskę Bożą. Jej niepokalane poczęcie ukazuje nam, że dzięki łasce jest możliwe osiągnięcie świętości.

7.Czy było konieczne, aby Bóg uczynił Maryję nieskazitelną, aby mogła być matką Jezusa?

Kościół nauczający o Niepokalanym Poczęciu mówi, że to specjalne wydarzenie przygotowało Maryję na bycie idealnym miejscem dla Syna Bożego, czyli Jezusa. To jakby „upiększanie” Maryi, żeby była doskonałym miejscem dla Boga.

8.Jak dzisiaj świętujemy Niepokalane Poczęcie?

Dzisiaj, 8 grudnia, Kościół katolicki świętuje Niepokalane Poczęcie. To ważne święto, które obchodzone jest przez wiernych podczas Mszy św.

Święto Niepokalanego Poczęcia Maryi nie tylko przypomina o wyjątkowym darze dla ludzkości, jakim była Maryja, ale także prowokuje do refleksji nad naszym własnym dążeniem do świętości i zbawienia. To dzień, w którym zwracamy uwagę na tajemnicę łaski Bożej i potęgi zbawczej miłości.

Źródło: National Catholic Register, TP 

Matka Boża

Matka Boża

Adam Bujak, Jolanta Sosnowska

Mamy w Polsce od wieków ogromny skarb. Ta książka tego dowodzi. Tym skarbem jest wielka miłość i cześć dla Matki Bożej, którą nazywamy też Królową Polski. Nie jest to w żadnym razie – tak jak w wielu krajach Zachodu – miłość-relikt zaklęta w dawnych dziełach sztuki, na które patrzy się jak na obiekty muzealne. Jest to miłość żywa i żarliwa, której płomień stale jest podsycany przez następne pokolenia.

 

Totus Tuus

Totus Tuus

Adam Bujak, ks. Jan Machniak

Ogłoszony przez polski parlament Rok św. Jana Pawła II w stulecie jego urodzin (1920–2020) każe zastanowić się nad dziełem naszego wielkiego rodaka. Ks. Karol Wojtyła na drogę swego dorosłego życia wybrał dewizę Totus Tuus, czyli po polsku Cały Twój – zawołanie odnosi się do Maryi, Matki Jezusa. To Jej tak młody kapłan, jak i sędziwy Papież zawierzył siebie samego, Ojczyznę oraz cały świat.

 

Kalendarz 2024 Matka Boża

Kalendarz 2024 Matka Boża

 

Wskazująca Drogę – Hodegetria, Eleusa – czule tuląca Dzieciątko, Maestà – zasiadająca na tronie, Bolesna – tuląca martwe ciało Syna, czy wreszcie Królowa Polski – ukochane polskie wizerunki Najświętszej Marii Panny na każdy miesiąc nadchodzącego roku 2024.

 

Odpowiedź nieba dla ziemi. Lourdes. Objawienia, uzdrowienia, nawrócenia

Odpowiedź nieba dla ziemi. Lourdes. Objawienia, uzdrowienia, nawrócenia

Gustave Boissarie

Wszystkie postaci w tej książce są autentyczne, wszystkie opisane wydarzenia naprawdę miały miejsce. Czyta się ją jednak nie jak chłodny dokument, ale jak pełną dramatycznych zwrotów akcji powieść. Jest to zarazem wielkie świadectwo działalności Pana Boga. Upodobał On sobie niektóre z miejsc na naszej Ziemi, gdzie Jego wyznawcy gromadzą się szczególnie licznie, gdzie leczy On nas i nawraca – mówimy, że czyni tam cuda.

 

Święta Rodzina

Święta Rodzina

Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski

W czasach, kiedy rodzina przeżywa swój największy w dziejach kryzys, gdy jest zewsząd brutalnie atakowana przez nowe ateistyczne trendy i ideologie, najlepszą jej obroną jest przedstawienie pewnego – niezachwianego – wzoru wiary, nadziei i pokoju. Wzorem tym była, jest i bez wątpienia pozostanie dla kolejnych pokoleń matek, ojców i dzieci – Święta Rodzina z Nazaretu.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.