15 cytatów ze św. Jana Pawła II na temat jego umiłowania Eucharystii

Nasi autorzy

15 cytatów ze św. Jana Pawła II na temat jego umiłowania Eucharystii

Msza św. pod Wielką Krokwią w Zakopanem, fot. św. Jana Pawła II z książki

Msza św. pod Wielką Krokwią w Zakopanem, fot. św. Jana Pawła II z książki "Hetman Chrystusa - Biografia św. Jana Pawła II Tom 3" Jolanty Sosnowskiej, str. 417.

Katolicy na całym świecie obchodzą święto św. Jana Pawła II 22 października. Tajemnica jego życia i wszystkiego, czego dokonał, tkwiła, jak powiedział, w Eucharystii – w wierzeniu, że Chrystus jest obecny na ziemi.

Urodzony jako Karol Józef Wojtyła w Wadowicach w Polsce w 1920 r., był papieżem od 1978 r. do swojej śmierci w 2005 r. Podczas jego prawie 27-letniego pontyfikatu jego nauczanie odmieniło Kościół katolicki. Jest chyba najbardziej pamiętany ze swojej charyzmatycznej natury, miłości do młodych ludzi, podróży po świecie i roli, jaką odegrał w upadku komunizmu w Europie.

Kanonizowany został niecałe 10 lat po śmierci, w 2014 roku. W dniu jego święta przedstawiamy 15 cytatów zmarłego papieża Polaka, które odzwierciedlają jego miłość do Eucharystii.

1. „Eucharystia jest tajemnicą mojego dnia. Nadaje siłę i sens całej mojej działalności w służbie Kościołowi i całemu światu… Niech Jezus obecny w Najświętszym Sakramencie przemówi do waszych serc. To On jest prawdziwą odpowiedzią na życie, której szukacie. Pozostaje tu z nami: jest Bogiem z nami. Szukajcie go bez zmęczenia, przyjmujcie go bez zastrzeżeń, kochajcie go bez przerwy: dziś, jutro, na wieki!” – przemówienie do młodych mieszkańców Bolonii, 27 września 1997 r.

2. „Wraz z Eucharystią intymność staje się całkowita; uścisk między Bogiem a człowiekiem osiąga swój szczyt” – Audiencja Generalna, 11 października 2000 r.

3. „Eucharystia, pamiątka Paschy Chrystusa, ze swej natury jest nośnikiem tego, co wieczne i nieskończone w dziejach ludzkości” – Audiencja Generalna, 25 października 2000 r.

4. „Przynieście na spotkanie z Jezusem ukrytym w Eucharystii cały entuzjazm waszego młodego wieku, waszej nadziei, waszej zdolności miłowania” – Mane nobiscum Domine, 7 października 2004 r.

5. „Przyjęcie Eucharystii oznacza wejście w głęboką komunię z Jezusem. ‘Trwajcie we mnie, a ja w was’ (J 15,4). Ta relacja głębokiego i wzajemnego ‘trwania’ pozwala nam mieć pewien przedsmak nieba na ziemi. Czy to nie jest największe z ludzkich pragnień? Czy nie to miał na myśli Bóg, wprowadzając w historię swój plan zbawienia? Bóg włożył w serca ludzkie ‘głód’, ‘głód’, który można zaspokoić jedynie przez pełne zjednoczenie z Nim. Komunia eucharystyczna została dana, abyśmy mogli ‘nasycić się’ Bogiem tu na ziemi, w oczekiwaniu na nasze całkowite spełnienie w niebie” – Mane nobiscum Domine, 7 października 2004 r.

6. „Nawet wtedy bowiem, gdy Eucharystia jest celebrowana na małym ołtarzu wiejskiego kościoła, jest ona wciąż poniekąd sprawowana na ołtarzu świata. Jednoczy niebo z ziemią. Zawiera w sobie i przenika całe stworzenie” – Ecclesia de Eucharistia, 17 kwietnia 2003 r.

7. „W pokornym znaku chleba i wina, przemienionych w Jego Ciało i Jego Krew, Chrystus wędruje razem z nami, jako nasza moc i nasz wiatyk, i czyni nas świadkami nadziei dla wszystkich” – Ecclesia de Eucharistia, 17 kwietnia 2003 r.

8. „Jezus czeka na nas w tym sakramencie miłości” – Dominicae Cenae, 24 lutego 1980 r.

9. „Jezus nie jest ideą, uczuciem, wspomnieniem! Jezus jest ‘osobą’ zawsze żywą i obecną z nami! Kochajcie Jezusa obecnego w Eucharystii. Jest obecny w sposób ofiarny we Mszy świętej, która odnawia ofiarę krzyża. Pójście na Mszę oznacza udanie się na Kalwarię, aby spotkać się z Nim, naszym Odkupicielem. Przychodzi do nas w Komunii świętej i pozostaje obecny w tabernakulach naszych kościołów, bo jest naszym przyjacielem” – przemówienie do młodzieży włoskiej, 8 listopada 1978 r.

10. „Gdybyśmy zlekceważyli Eucharystię, jak moglibyśmy pokonać własne braki?” — Ecclesia de Eucharistia, 17 kwietnia 2003 r.

11. „I czyż zachwycone spojrzenie Maryi, gdy kontemplowała oblicze nowo narodzonego Chrystusa i tuliła Go w ramionach, nie jest niezrównanym wzorem miłości, który powinien nas inspirować za każdym razem, gdy przyjmujemy Komunię eucharystyczną?” – Ecclesia de Eucharistia, 17 kwietnia 2003 r.

12. „Maryja jest ‘Niewiastą Eucharystii’ przez całe swoje życie. Kościół, patrząc na Maryję jako na swój wzór, jest wezwany do Jej naśladowania także w odniesieniu do Najświętszej Tajemnicy” – Ecclesia de Eucharistia, 17 kwietnia 2003 r.

13. „Kościół otrzymał Eucharystię od Chrystusa, swojego Pana, nie jako jeden z wielu cennych darów, ale jako dar największy, ponieważ jest to dar z samego siebie, z własnej osoby w jej świętym człowieczeństwie, jak też dar Jego dzieła zbawienia” – Ecclesia de Eucharistia, 17 kwietnia 2003 r.

14. „Eucharystia jest przede wszystkim ofiarą” – Dominicae Cenae, 24 lutego 1980 r.

15. „Eucharystia do tej miłości wychowuje nas w sposób najgłębszy, ukazuje bowiem, jaką wartość w oczach Bożych ma każdy człowiek, nasz brat i siostra, skoro każdemu w taki sam sposób Chrystus daje siebie samego pod postaciami chleba i wina. Jeżeli praktykujemy autentyczny kult eucharystyczny, w oczach naszych musi rosnąć godność każdego człowieka. A poczucie tej godności staje się najgłębszym motywem naszego odniesienia do bliźnich” –Dominicae Cenae, 24 lutego 1980 r.

Źródło: Catholic News Agency; National Catholic Register, TP 

Hetman Chrystusa - Biografia św. Jana Pawła II Tom 1

Hetman Chrystusa - Biografia św. Jana Pawła II Tom 1

Jolanta Sosnowska

Książka ta zrodziła się z fascynacji polskim Papieżem i z niezgody na traktowanie go jako dobrotliwego staruszka i miłośnika kremówek, na umniejszanie jego postaci, przebogatego dorobku i ogromnego autorytetu. Ojciec Święty jawi się tu jako osobowość zachwycająca – pasterz wyrazisty, konsekwentny, inteligentny, odpowiedzialny i odważny.

 

Hetman Chrystusa - Biografia św. Jana Pawła II Tom 2

Hetman Chrystusa - Biografia św. Jana Pawła II Tom 2

Jolanta Sosnowska

Drugi tom „Hetmana Chrystusa” wkracza w kolejny intensywny rozdział ewangelizacji świata tylko przyhamowany próbą zabójstwa Papieża Polaka. Odbywamy z Janem Pawłem II następne podróże po świecie, w tym bardzo niebezpieczne, do targanych wojnami domowymi państw Ameryki Łacińskiej i Afryki, do obcych wyznaniowo krajów azjatyckich, do wielu krajów wyspiarskich, a także dwie pielgrzymki do Ojczyzny.

 

Hetman Chrystusa - Biografia św. Jana Pawła II Tom 3

Hetman Chrystusa - Biografia św. Jana Pawła II Tom 3

 

Dopóki żył Papież Wojtyła, dopóki paliły się światła w oknach jego apartamentów wychodzących na Plac św. Piotra, dopóty świat wydawał się być jeszcze w błogosławionych ryzach piękna, dobra i prawdy. Ten biskup w bieli miał bowiem dar jednoczenia ludzi na całym świecie wokół światła Chrystusowej nauki.

 

Hetman Chrystusa - Biografia św. Jana Pawła II Tom 4

Hetman Chrystusa - Biografia św. Jana Pawła II Tom 4

 

Cóż z tego, że ciało słabło, skoro ani duch, ani Jego umysł nie gasły; Papież Polak nie zamierzał schodzić z krzyża. Ostatni tom „Hetmana Chrystusa”, opowiadając o schyłku pontyfikatu, opowiada zarazem o nadal intensywnej posłudze, o heroicznym wypełnianiu Piotrowej misji aż do ziemskiego końca.
Ojciec Święty nie miał spokojnej starości.

 

Kalendarz 2024 Św. Jan Paweł II

Kalendarz 2024 Św. Jan Paweł II

 

Wejdźmy w rok z niezapomnianym papieżem Polakiem, św. Janem Pawłem II. Ojciec Święty w obiektywie Adama Bujaka, prawdziwego specjalisty w dziedzinie fotografii portretowej, niech nam towarzyszy przez następne 12 miesięcy Roku Pańskiego 2024.

 

Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki

Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki

Jan Paweł II, Jolanta Sosnowska

 Św. Jan Paweł II, zwany Wielkim, był dumnym Polakiem bez jakiegokolwiek kompleksu niższości wobec innych narodów. Takiego zachowania uczył też nas – zarówno głoszonym słowem, jak i własną postawą, którą prezentował, nie popadając przy tym w pychę czy pogardę wobec innych. Postawę swą zaś wykształcił w sobie i opierał na umiłowaniu Ojczyzny, na gruntownej wiedzy historycznej i oczywiście na głębokiej wierze w Boga i szacunku wobec bliźnich.

 

Wstańcie, chodźmy!

Wstańcie, chodźmy!

Jan Paweł II, Adam Bujak

Albumowe wydanie bestsellerowego dzieła Jana Pawła II, w którym na prawie 300 fotografiach ukazane zostały osoby i miejsca, o których Papież pisze w swoim tekście. Przez karty albumu przewijają się najwybitniejsze postaci powojennej historii Polski - Prymas Tysiąclecia i inni wybitni hierarchowie Kościoła, znakomici artyści, działacze podziemia, zasłużeni legioniści oraz zwykli ludzie, jak choćby mieszkańcy podhalańskiej wsi czy krakowskich Bieńczyc.

 

Totus Tuus

Totus Tuus

Adam Bujak, ks. Jan Machniak

Ogłoszony przez polski parlament Rok św. Jana Pawła II w stulecie jego urodzin (1920–2020) każe zastanowić się nad dziełem naszego wielkiego rodaka. Ks. Karol Wojtyła na drogę swego dorosłego życia wybrał dewizę Totus Tuus, czyli po polsku Cały Twój – zawołanie odnosi się do Maryi, Matki Jezusa. To Jej tak młody kapłan, jak i sędziwy Papież zawierzył siebie samego, Ojczyznę oraz cały świat.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.