Zidentyfikowano patogen odpowiedzialny za epidemię wśród jeżowców. Czy uda się uratować te morskie zwierzęta?
Pod koniec 2022r. jeżowce zaczęły masowo ginąć na północnym końcu zatoki w pobliżu Akaby w Jordanii, a już w kwietniu 2023r. każdy jeżowiec 150 km dalej, wzdłuż półwyspu Synaj w Egipcie, był martwy. W podobnym momencie zaczęły padać jeżowce w wodach Omanu, a w lipcu 2023r. choroba przedostała się aż do wyspy Reunion na zachodzie Oceanu Indyjskiego.
Tajemnicza epidemia najprawdopodobniej zaczęła się pół świata dalej, bo w Morzu Karaibskim, na początku 2022r., z kolei w lipcu 2022r. martwe jeżowce znajdowano u wybrzeży Grecji. W ciągu 4 miesięcy epidemia objęła 1000 kilometrów wybrzeża Morza Śródziemnego.
O sprawienie tego zamieszania naukowcy podejrzewają jednokomórkowy patogen, o którym do tej pory nie wiedziano, że może niszczyć jeżowce. Jak podaje w opublikowanej kilka dni temu pracy Omri Bronstein, biolog morski z Uniwersytetu w Tel Awiwie, ten sam patogen zabija obecnie jeżowce w zatoce Akaba i poza nią, co oznacza, że choroba rozprzestrzenia się po całym świecie z zadziwiającą szybkością.
Konsekwencje masowego wymierania jeżowców zdaniem biologów mogą być naprawdę straszne dla ekosystemów morskich. Bez tych zwierząt rafy koralowe mogą zostać zakryte przez nadmiernie rozrośnięte algi i utracić przez to dostęp do światła słonecznego, którego potrzebują do życia.
Kolejne badania pozwoliły ustalić, że przynajmniej częściową winę (nie na wszystkich zaatakowanych obszarach można było zbadać zwierzęta, gdyż chore stawały się szybkim łupem dla drapieżników) za spowodowanie epidemii ponosi orzęsek z klasy Scuticociliatia, jednokomórkowe zwierzę z włoskowatymi wyrostkami zwanymi rzęskami, które odpowiada za choroby u rekinów, ryb i skorupiaków, do tej pory jednak nie zaobserwowano, by atakowało jeżowce. Teraz jednak te zwierzęta chorują i padają w ciągu dwóch dni.
Naukowcy widzą w tej epidemii zagrożenie także dla Australii i Wielkiej Rafy Koralowej. Jak przypominają, podobna sytuacja miała miejsce 42 lata temu, kiedy nieznana do tej pory choroba wybiła tamtejsze jeżowce, co doprowadziło do przerostu glonów i uszkodzenia raf, które nie zregenerowały się w pełni do tej pory.
Jak podejrzewają naukowcy, chorobotwórczy patogen podróżuje na statkach, co każe zastanowić się nad koniecznością badania wody balastowej pod kątem obecności tych niebezpiecznych mikroorganizmów. Omri Bronstein uważa również, że jeśli epidemia nadal będzie wymykać się spod kontroli, to konieczne będzie trzymanie jeżowców w niewoli, by po ustaniu choroby mogły zdrowe wrócić do swojego naturalnego środowiska.
Źródło: science.org, AD
Prenumerata miesięcznika WPIS na rok 2024. Wydanie papierowe
"WPIS" to najciekawszy i najbogatszy miesięcznik na rynku.
Najbogatszy – z uwagi na bogactwo treści i tematów, wspaniałą fotografię i grafikę, wyjątkowe edytorstwo. „Wpis” czytają i rekomendują największe autorytety w naszym kraju! Do grona naszych autorów należą m.in. Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski, Marek Deszczyński, Marek Klecel, Antoni Macierewicz, Krzysztof Masłoń, Andrzej Nowak, ks.
Prenumerata elektroniczna WPiSu na cały 2024 rok (11 numerów, w tym jeden podwójny)
Roczna prenumerata elektronicznej wersji miesięcznika WPIS - najciekawszy i najbogatszy miesięcznik na rynku co miesiąc na Twojej skrzynce mailowej!
Najbogatszy – z uwagi na bogactwo treści i tematów, wspaniałą fotografię i grafikę, wyjątkowe edytorstwo. „Wpis” czytają i rekomendują największe autorytety w naszym kraju! Do grona naszych autorów należą m.in. Adam Bujak, ks.
W 80 podróży dookoła świata
Czy 80 podróży wystarczy, by zwiedzić cały świat? Tego nie wiemy, ale z pewnością jest to wystarczająca ilość ekspedycji, by okrążyć naszą piękną Ziemię i bliżej jej się przyjrzeć. Właśnie o takich niezwykłych podróżach opowiada ta porywająca książka. Przypomina ona ponadto, że świat czeka, byśmy go odkryli – dla siebie.
Dolina Rospudy
Dolina Rospudy - swego czasu poświęcono jej wiele miejsca na pierwszych stronach gazet, ale tak naprawdę zna ją niewielu. Oaza ciszy, bogactwo rzadkich gatunków fauny i flory, pierwotne torfowiska. Wciąż rosną tutaj storczyki oraz rośliny będące reliktami polodowcowymi. Już tylko nad Rospudą możemy spotkać żółtozielony miodokwiat krzyżowy. Schronienie znalazły tu dziko żyjące ptaki, m.in. orlik krzykliwy, trzmielojad i błotniak stawowy.
Mazury. Między niebem a wodą
Album pełen przepięknych fotografii Waldemara Bzury, do którego wstęp napisał znany przyrodnik, botanik i ekolog, inicjator dwóch rezerwatów przyrodyna Mazurach - dr Jerzy Kruszelnicki.
Mazury to enklawa dzikiej, nieskażonej jeszcze ludzką ręką przyrody, piękny i niezwykle urozmaicony polodowcowy krajobraz. To okolone sitowiem jeziora, bory i puszcze, malownicze poranne mgły, klucze bocianów, żurawi i kormoranów, tajemnicze jelenie, łosie czy groźne wilki.
Polska Wschodnia (ang) // Eastern Poland
Once, they were the regions of the central and Midwestern Poland. Now, they are the eastern regions of Poland marked by varied beautiful landscapes and rich patriotic traditions. The regions were declassed and devastated regularly by the occupiers since the time of annexations. That is why, this part of Poland has been called Category B Poland. Fortunately, it is part of the history now as the region’s economy and traditions have started to revive.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.