Wzrost liczby muzułmańskich uczniów w Niemczech

Nasi autorzy

Wzrost liczby muzułmańskich uczniów w Niemczech

Takie widoki na ulicach francuskich i niemieckich miast stają się coraz bardziej powszechne; muzułmanom wolno odprawiać wszystkie praktyki religijne obowiązujące w islamie, podczas gdy uczestnicy katolickich procesji najczęściej padają ofiarą brutalnych ataków, fot. z książki

Takie widoki na ulicach francuskich i niemieckich miast stają się coraz bardziej powszechne; muzułmanom wolno odprawiać wszystkie praktyki religijne obowiązujące w islamie, podczas gdy uczestnicy katolickich procesji najczęściej padają ofiarą brutalnych ataków, fot. z książki "Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015" Wojciecha Roszkowskiego, str. 297.

W Niemczech, jak w innych krajach europejskich, obserwujemy znaczący wzrost liczby uczniów wyznających islam, zwłaszcza w dużych miastach. W kontekście tego demograficznego trendu prezes Niemieckiego Stowarzyszenia Nauczycieli, Stefan Düll, wyraził swoje obawy dotyczące wpływu konfliktu między Izraelem a Hamasem na niemiecką politykę edukacyjną. Düll ostrzega przed możliwością przeniesienia mowy nienawiści wobec Izraela z ulic do szkół i podkreśla potrzebę przyjrzenia się, skąd pochodzą uczniowie i jakie wartości przekazują im ich rodzice.

Obecna sytuacja jest wyzwaniem zarówno dla nauczycieli, jak i dla polityki edukacyjnej. Nauczyciele często nie wiedzą, jakie wartości kształtują się w rodzinach uczniów. Mimo że mowa nienawiści wobec Izraela jest obecnie sporadyczna w szkołach, Düll obawia się, że może to się zmienić. Jest to sygnał alarmowy dla polityki szkolnej, która musi być gotowa podjąć działania prewencyjne. Jednak ważne jest, aby podchodzić do tego problemu z rozwagą i nie narazić wszystkich muzułmańskich uczniów na ogólne podejrzenia. Düll podkreśla, że ​​nie chodzi o to, by stygmatyzować całą grupę, ale o świadomość i działania, które pozwolą zapobiec przeniesieniu mowy nienawiści do szkół.

Warto również zwrócić uwagę na stanowisko Annette Kurschus, przewodniczącej Rady Kościoła Ewangelickiego w Niemczech, która uważa, że ​​Niemcy mogą przyjąć jeszcze więcej uchodźców niż obecnie. Kurschus podkreśla, że granica zostaje osiągnięta tylko „tam, gdzie następuje poświęcenie” i twierdzi, że Niemcy są w stanie przyjąć więcej uchodźców. Jednak w kontekście dyskusji na temat napływu uchodźców i napięć wynikających z różnic kulturowych ważne jest, aby znaleźć równowagę między humanitarną pomocą a dbałością o integrację i bezpieczeństwo społeczeństwa niemieckiego.

Źródło: kath.net, TP

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.

 

Tyrania postępu

Tyrania postępu

Andrzej Nowak, ks. Dariusz Oko, ks. Waldemar Chrostowski, Jerzy Kruszelnicki, Grzegorz Kucharczyk

Kim będziemy za parę lat? Czy w ogóle jeszcze będziemy? Nasza rzeczywistość przypomina sytuację znaną nam z opisów i filmów o katastrofie „Titanica”. Statek zderzył się z górą lodową i zaczyna tonąć, ale pokładowa orkiestra pięknie gra i gra.

 

Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza

Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza

Andrzej Nowak

Ostatnie lata naszej historii najnowszej toczyły się w cieniu wojny – najpierw tej być może najbardziej bolesnej, choć nie dosłownej, czyli wewnętrznej, w naszym własnym domu. Jej pierwszą ofiarą stała się prawda, ale przecież w jej wyniku doszło także do ofiar śmiertelnych. Potem zaczęła się wojna kulturowa, której front coraz brutalniej naciera na Polskę. W jej wyniku umierają przede wszystkim ludzkie sumienia.

 

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Krzysztof Szczerski

Wychodząc z pierwotnych koncepcji wspólnoty europejskiej, nawiązując do myśli tzw. Ojców Założycieli, autor Krzysztof Szczerski, politolog i polityk, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego przestrzega - zgodnie z tym, co mówił w polskim Sejmie św. Jan Paweł II - przed redukowaniem wizji zjednoczonej Europy wyłącznie do jej aspektów ekonomicznych, politycznych oraz przed bezkrytycznym stosunkiem do konsumpcyjnego modelu życia.

 

Dlaczego przestałem być lewakiem

Dlaczego przestałem być lewakiem

Manfred Kleine‐Hartlage

Napisana żywym językiem, niepozbawiona ironii książka niemieckiego autora Manfreda Kleine-Hartlage to barwny opis jego drogi od zagorzałego socjalisty, działacza SPD, do wyznawcy wartości konserwatywnych i chrześcijańskich. Od groteski do normalności. Od oszustwa do prawdy.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.