Wyjątkowy rękopis Chopina w polskich zbiorach! Można go zobaczyć w Warszawie
Fryderyk Chopin, fot. domena publiczna via Wikipedia. Zbiory Narodowego Instytutu im. Fryderyka Chopina wzbogaciły się o bezcenny autograf polskiego geniusza; to oryginalny zapis nutowy pierwszej wersji Ballady f-moll op. 52.
Jest to tym cenniejszy nabytek, iż obiekty tej klasy pojawiają się na rynku kolekcjonerskim bardzo rzadko. „Rękopis jest w doskonałym stanie; przetrwał ponad 100 lat”, mówi Seweryn Kuter, kustosz dyplomowany Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.
23 stycznia odbyła się w siedzibie Muzeum konferencja prasowa połączona z inauguracją pokazu bezcennego rękopisu; do 26 stycznia 2025 r. można go obejrzeć w siedzibie Muzeum. Nad Balladą f-moll op. 52 Chopin pracował w 1842 r. podczas pobytu w Nohant; ukończył ją po powrocie do Paryża. Rękopis będzie ponownie dostępny dla zwiedzających podczas wystawy „Życie romantyczne. Chopin, Scheffer, Delacroix, Sand” od 12 czerwca do końca października 2025 r.
Źródło: Le Figaro; NIFC, Polskie Radio, MM
Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki o wielkich polskich artystach:
Księga Norwidowa. Życie, poezja, rysunki. wyd. 2024
Ten rodem z mazowieckiego dworku szlacheckiego artysta mówił sam o sobie – jakże słusznie! – że jest sztuk-mistrzem, a więc twórcą korzystającym z wielu narzędzi: słowa, pędzla, piórka, rylca, a nawet dłuta. W istocie Cyprian Kamil Norwid był artystą tyleż wybitnym, co wszechstronnym.
Życie malowane światłem
Wierny swym przekonaniom tak artystycznym, jak i światopoglądowym, jest Adam Bujak twórcą wybitnym i zasłużonym. Wierny Bogu i Ojczyźnie. Nie wdaje się w formalne eksperymenty, dziś niemal obowiązkowe w sztuce, nie szuka efekciarskich ujęć, ale dogłębnie penetruje ważne tematy, głównie w książkach, które dzięki jego talentowi zmuszają czytelnika do głębokich refleksji.
Mój Miłosz
Wspomnienia Marka Skwarnickiego o Czesławie Miłoszu zawarte w tej książce doprowadzone zostały do ostatnich dni życia Noblisty. Są nie tylko zapisem przyjaźni, ale ukazują całą epokę, w którą wpisali się bohaterowie tej książki. Obszernie cytowana korespondencja między poetami ujawnia wiele osobistych sympatii i antypatii Miłosza oraz rozterki duchowe wielkiego artysty.
Moje zakazane piosenki
Prezentowane tu utwory nigdy jeszcze nie ukazały się w formie książkowej, choć niektóre z nich są szeroko znane w Polsce, a nawet w świecie, jak np. „Żeby Polska była Polską”. Jan Pietrzak występuje przed nami tym razem nie tylko jako chwytający życie na gorąco przenikliwy satyryk, ale także jako pełen fantazji poeta, nieraz liryczny, nieraz dramatyczny, ale zawsze refleksyjny.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.