Wspomnienie bł. Stefana Wyszyńskiego, biskupa, przypadać będzie 28 maja. Jest oficjalna decyzja
Prymas Wyszyński błogosławi wiernych podczas procesji w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, 16 sierpnia 1964r. Fot Adam Bujak z albumu "Święty Prymas", wyd. Biały Kruk Wspomnienie dowolne bł. Stefana Wyszyńskiego, biskupa, będzie obchodzone 28 maja, we wszystkich diecezjach w Polsce. Zgodę na to wyraziła Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, odpowiadając na prośbę polskich biskupów.
Jak poinformował przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP bp Piotr Greger, w czasie październikowej wizyty ad limina apostolorum biskupi polscy otrzymali zapewnienie o możliwości wpisania obchodu liturgicznego wspomnienia bł. Stefana Wyszyńskiego do kalendarza liturgicznego Kościoła w Polsce. W związku z tym, w czasie 390. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski (Jasna Góra, 18-19 listopad 2021 r.) wszyscy biskupi diecezjalni wyrazili życzenie obchodu tego wspomnienia w diecezjach im powierzonych. Dlatego Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, 23 listopada 2021 roku zwrócił się stosownym pismem w tej sprawie do Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
W odpowiedzi z dnia 2 grudnia 2021 roku Kongregacja przychyliła się do powyższej prośby i wyraziła zgodę, aby wspomnienie dowolne bł. Stefana Wyszyńskiego, biskupa, mogło być obchodzone we wszystkich diecezjach polskich, w dniu 28 maja. Tego dnia należy korzystać z tekstów liturgicznych, które zostały zatwierdzone 2 października 2020 roku z przeznaczeniem dla archidiecezji warszawskiej.
KKBiDS/ BP KEP
za: episkopat.pl
***
Polecamy książki pozwalające lepiej zrozumieć życie i nauczanie Prymasa Tysiąclecia:
Odsiecz z nieba. Prymas Wyszyński wobec rewolucji
Rewolucja! Co naprawdę kryje się za tym pojęciem? Ta książka demaskuje fałszywe hasła, utopijne założenia i okrucieństwo wszystkich rewolucji; od protestanckiej i francuskiej poprzez bolszewicką, nazistowską i lat 1960. aż po wiek XXI, w którym prowadzona jest kolejna rewolucja światopoglądowa. Prof. Grzegorz Kucharczyk obnaża kulisy każdej rewolucji; ich brutalność, bezwzględność i bezbożność.
Święty Prymas. Wyd. II 2021
Był nie tylko wielkim prymasem i wielkim patriotą. Był wielką nadzieją Polaków, tej olbrzymiej większości narodu, która nie zamierzała ulegać bolszewizacji. Był naszą ostoją. Nie lękał się ani komunistycznych gróźb, ani więzienia, ani życia w nieustannej walce. Zawierzył swój los Maryi, Pani Jasnogórskiej, w niej szukał wzmocnienia oraz pociechy – i znajdował! Również przyszłość całego narodu oddał Jej w opiekę.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.