Wiara i sport. Świadectwa sportowców z Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024
Kathleen Ledecky po zwycięstwie na 400 m stylem dowolnym w Kazaniu. fot. Oleg Bkhambri (Voltmetro) - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=42035340 Dla wielu sportowców, także tych, którzy sięgają po złote medale, współzawodnictwo i wygrywanie, choć ważne, nie są tak ważne, jak ich relacja z Bogiem.
Katie Ledecky i ponad setka innych sportowców
Jednym z takich sportowców jest Katie Ledecky, pływaczka, która, jak sama przyznaje, modli się przed zawodami. „Uważam, że nasze nabożeństwo do Maryi jest bardzo piękne”, mówi zawodniczka. „Matka Boża odgrywa ogromną rolę w katolicyzmie, a jej silna wiara i pokora to rzeczy, których możemy się od Niej uczyć”. Ledecky ma na swoim koncie siedem złotych medali różnych imprez sportowych.
Ledecky jest jedną z ponad 100 amerykańskich sportowców na IO w Paryżu, którzy są katolikami bądź kończyli katolickie szkoły. W tej grupie są także tacy zawodnicy, jak płotkarz Sydney McLaughlin-Levrone, gimnastyczka Simone Biles czy gracze WNBA Jackie Young i Jewell Loyd, wioślarz Michael Grady, absolwent Central Catholic High School w Pittsburghu oraz siostry Juliette i Isabella Whittaker, biegaczki średniodystansowe, które ukończyły Akademię Mount de Sales w Catonsville w stanie Maryland.
Ledecky rywalizuje w Paryżu wraz z dwiema koleżankami, absolwentkami Stone Ridge School of the Sacred Heart, katolickiej szkoły dla dziewcząt w Bethesda; również pływaczki Phoebe Bacon i Erin Gemmell dołączyły do kadry olimpijskiej.
Inni znani amerykańscy olimpijczycy, którzy są katolikami lub uczęszczają do szkół katolickich, to m.in. siatkarka plażowa Kristen Nuss, absolwentka Akademii Mount Carmel w Nowym Orleanie; siatkarze Thomas Jaeschke i Jeff Jendryk, absolwenci Loyola University Chicago (Jendryk uczęszczał do St. Francis High School w Wheaton, Illinois); dziesięcioboista Heath Baldwin, absolwent Hackett Central Catholic w Kalamazoo w stanie Michigan; biegaczka długodystansowa Karissa Schweizer, absolwentka Dowling Catholic High School w West Des Moines w stanie Iowa, oraz wioślarka Meghan Musnicki, czterokrotna olimpijka, która dorastała uczęszczając do kościoła św. Januarego w Neapolu w stanie Nowy Jork.
Kapelani - dawni sportowcy na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu
Jednym z 40. kapelanów Igrzysk jest obecnie ks. Joseph Fitzgerald, który brał udział w Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie w 1996 roku jako członek reprezentacji USA w piłce ręcznej. Dzisiaj, dzięki swoim doświadczeniom sportowym, dobrze rozumie on zawodników, którym posługuje: odprawia Msze święte, słucha spowiedzi, jest gotowy do rozmowy czy udzielenia rady.
Innym kapelanem IO w Paryżu jest ks. Jason Nioka, Francuz, tegoroczny neoprezbiter, były mistrz judo. Uważa on, że pierwszą misją kapelana olimpiady jest po prostu słuchanie sportowców.
Chodzi o uwielbienie Boga
Sydney McLaughlin-Levrone jest również przykładem odnalezienia Boga. Jej kariera sportowa była pełna niepokoju i strachu przed porażką do momentu, w którym odnalazła wiarę. „Bóg wybawił mnie od lęku przed porażką”, napisała w swoich wspomnieniach. „Chrystus mnie zbawił. Nauczył mnie, że moja tożsamość jest w Nim, a nie w moich osiągnięciach, relacjach, słowach czy cechach fizycznych… Nie chodzi o to, jakie medale zdobywam. Chodzi o uwielbienie Boga”, tłumaczyła.
Zawodniczka zdobyła złoty medal w biegu przez płotki na IO w Tokio w 2020r., a podczas kwalifikacji do tegorocznych IO pobiła własny rekord świata w tej dziedzinie. Obecnie, wraz z mężem, jest członkiem jednego z amerykańskich kościołów protestanckich.
Dla McLaughlin-Levrone, podobnie jak dla wielu sportowców w Paryżu, credo igrzysk olimpijskich – nie triumf, ale walka – niesie ze sobą potężny duchowy oddźwięk.
źródło: www.ncregister.com, AD
Historia Sportu w Polsce Tom 1
Dzieje polskiego sportu to ważna część historii naszej Ojczyzny. Ta książka jest jedyną tak bogatą publikacją o tej tematyce na polskim rynku. Tysiące informacji zostało zebranych w jednym miejscu i ukazane w bardzo przejrzysty sposób. Treść pierwszego tomu sięga w głąb w XIX w., kiedy zaczęło funkcjonować nowoczesne pojęcie sportu.
"Historia sportu w Polsce” zawiera wiele zaskakujących wiadomości.
W co wierzą katolicy
Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.
Dokąd zmierzamy? Wiara, edukacja, tradycja
Niniejsza antologia publicystyki patriotycznej próbuje dać odpowiedź na postawione w tytule pytanie: Dokąd zmierzamy, my jako Polacy? A co za tym idzie – kto nam wyznacza, lub usiłuje wyznaczać, drogę? Jakże często czujemy się zagubieni, zdezorientowani, manipulowani.
Szukamy stałych punktów odniesienia, niezmiennych wartości, na których można by się oprzeć bez obawy, że pobłądzimy.
Prenumerata miesięcznika WPiS na cały 2024 rok - wydanie drukowane + wydanie elektroniczne
Roczna prenumerata papierowej i elektronicznej wersji miesięcznika WPIS - najciekawszy i najbogatszy miesięcznik na rynku co miesiąc w Twojej skrzynce pocztowej i jednocześnie na Twojej skrzynce mailowej!
Najbogatszy – z uwagi na bogactwo treści i tematów, wspaniałą fotografię i grafikę, wyjątkowe edytorstwo. „Wpis” czytają i rekomendują największe autorytety w naszym kraju! Do grona naszych autorów należą m.in. Adam Bujak, ks.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.