„W szczególny sposób przyczynili się do budowania cywilizacji życia i miłości”. Nagrody „Przyjaciel Życia” wręczone

Nasi autorzy

„W szczególny sposób przyczynili się do budowania cywilizacji życia i miłości”. Nagrody „Przyjaciel Życia” wręczone

O. dr Tadeusz Rydzyk CSsR odbiera nagrodę O. dr Tadeusz Rydzyk CSsR odbiera nagrodę "Przyjaciel życia". Fot. zrzut ekranu z kanału Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka na youtube. Tadeusz Wasilewski, lekarz specjalista położnictwa i ginekologii oraz specjalista naprotechnologii, Magdalena i Łukasz Gniewkowscy, rodzice trzech dziewczynek z niepełnosprawnościami, a także o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, TV Trwam, Radio Maryja i Nasz Dziennik zostali laureatami nagrody „Przyjaciel Życia”.

Nagroda „Przyjaciel Życia” to najwyższe wyróżnienie przyznawane przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka. Wyróżniane są nim osoby albo instytucje, które w szczególny sposób przyczyniają się do budowania cywilizacji życia i miłości. W minioną sobotę, 18 stycznia 2025 r., w Krakowie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród, których laureatami zostali:

Dr n. med. Tadeusz Wasilewski za wkład w dzieło ochrony życia i godności człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci oraz małżonkowie Magdalena i Łukasz Gniewkowscy (kategoria „Cichy Bohater”) za postawę pro-life w codzienności, wyrażającą się w miłości rodzicielskiej i zaangażowaniu w ochronę życia i godności dzieci nienarodzonych oraz z niepełnosprawnością.

„Dziękujemy Laureatowi za odwagę poszukiwania prawdy w czasach etycznego, naukowego i medialnego zamętu; za wrażliwość na cierpienie niepłodnych małżonków, którzy niejednokrotnie dźwigają ciężar nie do uniesienia; wreszcie za miłość tych najmniejszych”, powiedziała w laudacji na cześć Tadeusza Wasilewskiego Teresa Król, laureatka nagrody w latach ubiegłych. 

 „Nie stałbym przed Państwem, gdyby nie przyprowadziło mnie tutaj wielu, bardzo wielu, przyjaciół życia. Nie stałbym tutaj przed Państwem, gdyby pewnej nocy nie obudził mnie głos: ‘Ufaj Jezusowi!’, powtórzony trzykrotnie. Ta noc z 24 na 25 stycznia zapoczątkowała wiele zmian w moim życiu, prowadząc do rezygnacji z pracy w programie in vitro. Nie stałbym tutaj, gdybym pewnego dnia nie usłyszał od koleżanki ginekolog o naprotechnologii”, powiedział sam laureat, odbierając nagrodę.

Tegoroczni Cisi Bohaterowie, małżeństwo Magdalena i Łukasz Gniewkowscy, są rodzicami Dominiki, Emilii oraz Agnieszki. Dominika i Emilia, bliźniaczki, urodziły się jako wcześniaki, z masą urodzeniową odpowiednio 550 gramów oraz 1100 gramów. W wyniku wcześniactwa Dominika cierpi na obustronny niedosłuch, Emilia – na mózgowe porażenie dziecięce. Agnieszka z kolei zmaga się z ultrarzadką chorobą, syndromem Jordana. Rodzina Gniewkowskich inspiruje do tego, aby cieszyć się każdą chwilą, nawet tą, która pozornie wydaje się nieważna.

Małżonkowie podkreślają, że najważniejszą wartością, jaką mogą dać swoim córkom, jest uważna, czuła i wrażliwa obecność. Codzienność rodziny można śledzić na koncie na Instagramie „mamy.nadzieje” oraz na profilu na Facebooku „Mamy Nadzieję”; podczas gali zaprezentowano gościom krótki film prezentujący rodzinę laureatów.

W swojej skromności i pokorze państwo Gniewkowscy nie uważają się za bohaterów. Po otrzymaniu nagrody powiedzieli: „Jesteśmy po prostu mamą i tatą”. Szanując tę deklarację, ale równocześnie podziwiając ich postawę, uczestnicy gali  dziękowali za piękne świadectwo dawane w codziennym trudzie, wspieranym przez wielu przyjaciół.

Tegoroczna gala była wyjątkowa również z racji tego, że Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka obchodzi 25-lecie swej działalności. Z tej okazji postanowiło przyznać dwie Nagrody Specjalne obejmujące cały okres aktywności Stowarzyszenia. Laureatami specjalnych nagród „Przyjaciel Życia” zostali:

O. dr Tadeusz Rydzyk CSsR za odważną obronę życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci oraz za skuteczność w tworzeniu i rozwijaniu działalności środków społecznego komunikowania;

Telewizja Trwam, Radio Maryja i Nasz Dziennik za budowanie cywilizacji medialnej afirmującej życie człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci.

Przemówienie na cześć laureatów wygłosił prof. Janusz Kawecki. Zwrócił w nim uwagę na wyjątkowość Centrum Ewangelizacji, które tworzą Radio Maryja, Nasz Dziennik i Telewizja Trwam, powstałe z inicjatywy i w klimacie stworzonym przez o. dr. Tadeusza Rydzyka. To Centrum Ewangelizacji – mówił autor laudacji – „było i wciąż jest budowane na najtrwalszym fundamencie: Tworzy je wierność: Ewangelii, nauce społecznej Kościoła i nauczaniu św. Jana Pawła II, ze szczególnym uwzględnieniem tego, co przekazywał nam podczas jakże wielu pielgrzymek do Ojczyzny. W tym trwałym fundamencie mocno osadzone są bardzo wyraziste filary. Do tych najważniejszych, trzeba to wyraźnie podkreślić, od początku istnienia wspomnianych mediów, a nawet wcześniej, w ich prenatalnym okresie powstawania, należy obrona życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Jest to filar bardzo ważny, wynikający z drogowskazów św. Jana Pawła II Wielkiego, który „stosunek do daru życia” wskazywał jako „wykładnik i sprawdzian autentycznej religijności i moralności”. Jeśli z jakichś mediów płynie przekaz wspierający aborcję albo eutanazję, to nie można od nich oczekiwać wierności prawdzie. Jest to bardzo ważne kryterium. Warto je stosować zawsze, także współcześnie. Na takim fundamencie o. Tadeusz Rydzyk kształtował wszystkie dzieła tworzące Centrum Ewangelizacji, które kolejno wchodziły w przestrzeń medialną w Polsce”, zauważył prof. Kawecki.

O. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, dziękując za przyznane wyróżnienia, wspomniał wieloletniego prezesa Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, dr. inż. Antoniego Ziębę: „Podziwiałem go, podziwiałem. On był wielką zachętą. To był wielki człowiek i wierzę, że jest u Pana Boga”, wyznał o. Rydzyk.

Po uroczystej gali odbywającej się w wypełnionej po brzegi auli Jana Pawła II przy bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie zebrani uczestniczyli w Mszy św. sprawowanej w bazylice pod przewodnictwem Metropolity Krakowskiego ks. abp. Marka Jędraszewskiego, który  wygłosił homilię.  W jej podsumowaniu Ks. Arcybiskup stwierdził: Dzisiaj genetyka i inne nauki mówią nam wyraźnie, kiedy poczyna się człowiek pod sercem matki. Nie jest to bynajmniej przejaw średniowiecznego zabobonu. Możemy powiedzieć, że dzisiaj chrześcijaństwo idzie ramię w ramię z osiągnięciami najnowszymi nauk biologicznych. Ci wszyscy, którzy ze względów ideologicznych nie chcą się zgodzić na wyniki nauk biologicznych, są po prostu ludźmi, którzy zasługują na ten sam epitet, jakim popularnie – chociaż nieprawdziwie – określa się czas średniowiecza”.

Uroczystość transmitowały na żywo Telewizja Trwam i Radio Maryja.

Prof. Janusz Kawecki

*

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki o tych, którzy odważnie świadczyli o Prawdzie:

Męczennik za wiarę i Solidarność. Biografia ilustrowana bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Męczennik za wiarę i Solidarność. Biografia ilustrowana bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Jolanta Sosnowska

Fascynująca książka Jolanty Sosnowskiej to poruszająca opowieść o życiu i heroicznej walce kapłana, który stał się symbolem oporu przeciwko komunistycznemu reżimowi w Polsce. Swoją niezłomną wiarą i nieugiętością inspirował miliony Polaków do walki o wolność i wiarę. Popiełuszko, z pozoru zwykły ksiądz, stał się światłem nadziei. Pozostaje aktualnym symbolem także dzisiaj, co w tej książce mocno wybrzmiewa.

Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II

Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II

Jolanta Sosnowska

Św. Jan Paweł II bywał nazywany prorokiem naszych czasów, nikt jednak do tej pory nie spojrzał w tym kontekście na całe jego życie. Próby takiej dokonuje w tej książce Jolanta Sosnowska (autorka czterotomowej biografii Papieża Polaka „Hetman Chrystusa”), śledząc pod tym kątem życiorys Karola Wojtyły – Jana Pawła II.

Andrzej Bobola Orędownik Polski. Życie, męczeństwo, świętość

Andrzej Bobola Orędownik Polski. Życie, męczeństwo, świętość

Czesław Ryszka

Andrzej Bobola herbu Leliwa, ksiądz, zakonnik, dziś patron Polski, żył w latach 1591–1657 w niebywale burzliwym czasie wielkich zagrożeń dla Ojczyzny i Kościoła katolickiego. Zginął w sposób szczególnie okrutny z rąk Kozaków, którzy chcieli mu nawet darować życie pod warunkiem wyrzeczenia się przezeń wiary katolickiej. Mimo wyjątkowo bestialskich tortur – odmówił. Umierał w strasznych męczarniach.

Odsiecz z nieba. Prymas Wyszyński wobec rewolucji

Odsiecz z nieba. Prymas Wyszyński wobec rewolucji

Grzegorz Kucharczyk

Rewolucja! Co naprawdę kryje się za tym pojęciem? Ta książka demaskuje fałszywe hasła, utopijne założenia i okrucieństwo wszystkich rewolucji; od protestanckiej i francuskiej poprzez bolszewicką, nazistowską i lat 1960. aż po wiek XXI, w którym prowadzona jest kolejna rewolucja światopoglądowa. Prof. Grzegorz Kucharczyk obnaża kulisy każdej rewolucji; ich brutalność, bezwzględność i bezbożność.

Polacy wierni i dzielni

Polacy wierni i dzielni

o. Marian Zawada

Polacy – kim jesteśmy? Kim byliśmy? Kim powinniśmy być w przyszłości? O. prof. Marian Zawada od ponad 40 lat szuka odpowiedzi na te pytania. Szuka – i znajduje. Zastanawia się nad kondycją naszego narodu od momentu jego narodzin w X wieku po czasy najbardziej współczesne. I nieustannie jest pełen zachwytu nad duszą polską, nad jej zdolnością przetrwania nawet największych kataklizmów, nad jej niezłomnością.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.