Uprowadzony ksiądz w Nigerii uwolniony. Diecezja dziękuje Bogu

Nasi autorzy

Uprowadzony ksiądz w Nigerii uwolniony. Diecezja dziękuje Bogu

Jeden z młodzieńczych obrazów Michała Anioła -

Jeden z młodzieńczych obrazów Michała Anioła - "Kuszenie św. Antoniego". Późniejszy autor fresków w Kaplicy Sykstyńskiej wykonał go w wieku 13 lat, i to w stylu zdecydowanie bardziej przypominającym malarstwo niderlandzkie niż włoskie, fot. z książki "Nie mamy prawa milczeć! Apologia Kościoła" ks. prof. Janusza Królikowskiego, str. 151.

Diecezja Enugu w Nigerii wyraziła swoją wdzięczność Bogu i wiernym po uwolnieniu ks. Marcellinusa Obiomy Okide, uprowadzonego 17 września. W oświadczeniu uzyskanym 22 września przez ACI Africa, partnera informacyjnego CNA w Afryce, ks. Wilfred Chidi Agubuchie, kanclerz diecezji Enugu, powiedział: „Z radością informujemy, że nasz brat i ksiądz, ks. Marcellinus Obioma Okide, został wypuszczony z jaskini porywaczy”.

Agubuchie zaznaczył, że Okide, proboszcz parafii Najświętszej Marii Panny Amofia-Agu Affa w diecezji Enugu, został uwolniony w czwartkowy wieczór, 21 września. „Katolicka diecezja Enugu jest wdzięczna Bogu Wszechmogącemu za jego opiekę nad księdzem Okide i dziękuje za wasze modlitwy i Msze św. w tym trudnym okresie,” powiedział Agubuchie. „Niech Matka Boża, Wspomożycielka Chrześcijan, oręduje za nami i za naszym krajem, Nigerią”.

Mieszkańcy Nigerii doświadczają wielu aktów przemocy od 2009 r., kiedy to rozpoczęła się działalność Boko Haram, zmilitaryzowanej muzułmańskiej organizacji ekstremistycznej, której celem było przekształcenie kraju w państwo islamskie. Od kilkunastu lat grupa ta, jedna z największych grup islamistycznych w Afryce, organizuje masowe ataki terrorystyczne na różne cele, w tym na grupy religijne i polityczne, a także na ludność cywilną. Niepewną sytuację w kraju dodatkowo skomplikowało zaangażowanie głównie muzułmańskich pasterzy Fulani, zwanych także milicją Fulani.

Sprawa Okide jest najnowszą z serii porwań i morderstw, które miały miejsce w tym najludniejszym kraju Afryki, których ofiarami padali duchowni, seminarzyści i inni chrześcijanie. 2 sierpnia z diecezji Minna uprowadzono księdza i seminarzystę. Ks. Paul Sanogo z Mali i kleryk Melchior Mahinini z Tanzanii zostali zwolnieni 23 sierpnia po trzech tygodniach niewoli. W wywiadzie dla ACI Africa 1 września dwaj członkowie Misjonarzy Afryki powiedzieli, że trauma, której doświadczyli podczas trzytygodniowej niewoli, była błogosławieństwem, ponieważ wzmocniła ich wiarę.

Źródło: Catholic News Agency, National Catholic Register, TP

Nie mamy prawa milczeć! Apologia Kościoła

Nie mamy prawa milczeć! Apologia Kościoła

Ks. Prof. Janusz Królikowski

Zbyt wielu z nas milczy. Zbyt wielu najbardziej ceni sobie święty spokój, czyli spokój uzyskany kosztem przeróżnych ustępstw na polu moralności i zasad wiary. Poprawność polityczna nachalnie propagowana przez mass media i wymuszana coraz to nowymi rozporządzeniami prawnymi dotknęła także niektórych reprezentantów i członków Kościoła.

 

Kto z Bogiem, a kto z diabłem

Kto z Bogiem, a kto z diabłem

Czesław Ryszka

Czesław Ryszka należy do najpłodniejszych powojennych pisarzy polskich; opublikował ponad 80 książek! Konsekwentnie zajmuje się tematyką katolicką i narodową, także jako publicysta, stając zawsze w obronie wartości chrześcijańskich i patriotycznych. Od pewnego czasu wyraża swój głęboki niepokój wobec tego, dokąd zmierza współczesny świat, w tym Polska – czemu daje wyraz w tej właśnie książce.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.