Upały i susza na Węgrzech jak w rekordowym 2022 roku. Rolnicy szacują straty
Zdjęcie ilustracyjne. fot. Pixabay Susza spowodowana upałami na Węgrzech prowadzi do zniszczenia tegorocznych plonów.
Upały i susza
Według Węgierskiej Izby Rolniczej obszary zniszczone przez suszę powiększają się co tydzień o kilkadziesiąt tysięcy hektarów. Intensywne upały na Węgrzech doprowadziły do suszy, która z kolei wyrządziła ogromne szkody tamtejszemu rolnictwu.
Węgry w dalszym ciągu borykają się z falą ekstremalnych upałów; w niektórych obszarach kraju temperatura sięga nawet 40°C. W całym kraju ogłoszono alerty upałów trzeciego stopnia, które będą obowiązywać do niedzielnej nocy. Taka temperatura, w połączeniu z brakiem opadów, spowodowała wysychanie gleby, niszcząc plantacje kukurydzy, słonecznika i buraków cukrowych.
Milionowe szkody
Według Węgierskiej Izby Rolniczej obszary zniszczone przez suszę sięgają powierzchni 75 000 hektarów, ale ilość ta ciągle jeszcze rośnie.
Jeden z ekonomistów zajmujących się rolnictwem szacuje, że same szkody na polach kukurydzy w tym roku warte są co najmniej 600 milionów euro, a ilość zebranych plonów może spaść prawie o połowę.
Powtórka tragicznego rekordu
Meteorolog Anna Mráz porównała tegoroczne temperatury z rekordowym dla Węgier latem 2022.
„Rok 2022 był dla nas najbardziej suchym i jednocześnie najgorętszym rokiem w historii, a rok obecny jest do niego podobny. Tegoroczne lato było dość suche, co odbija się na wysychaniu kukurydzy i słonecznika. Niestety, w najbliższej przyszłości nie można spodziewać się większych opadów, to zła wiadomość dla rolnictwa”, relacjonuje Mráz.
Niwelowanie skutków suszy
Zsolt Feldman, sekretarz stanu odpowiedzialny za rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich, twierdzi, że w tym roku dostępne są fundusze UE do wykorzystania w węgierskim systemie łagodzenia szkód w rolnictwie, co oznacza, że w marcu 2025 r. na płatności dla rolników będzie dostępnych co najmniej 87 mln euro.
Z danych Ministerstwa Rolnictwa wynika również, że w tym roku ponad 11 000 producentów rolnych wykupiło ubezpieczenie roślin obejmujące ochronę od suszy dla około 713 634 hektarów użytków rolnych.
Meteorolodzy spodziewają się jednak, że upały utrzymają się przez co najmniej kolejny tydzień, co jeszcze bardziej zaszkodzi i tak już słabym zbiorom i spowoduje wzrost cen żywności.
źródło: www.euronews.com, AD
PAKIET Orzeł, lew i krzyż. Historia i kultura krajów Trójmorza. Tom 1 i 2 za 138 zł
Orzeł, lew i krzyż. Historia i kultura krajów Trójmorza. Tom 1
Od Szczecina nad Bałtykiem do Triestu nad Adriatykiem w poprzek całego kontynentu zapadła żelazna kurtyna – tymi słynnymi słowami Winston Churchill opisał nową rzeczywistość geopolityczną po drugiej wojnie światowej. Ten kawałek świata nazywany bywa Międzymorzem, zaś dzisiaj coraz częściej można spotkać się z nazwą Trójmorza (Czarne – to trzecie morze).
Panorama Siedmiogrodzka
Monumentalne malowidło z 1897 r. ukazujące zdobycie Sybinu w 1849 r. przez powstańców węgierskich pod dowództwem polskiego generała Józefa Bema, na którym przedstawiony został również jego adiutant, węgierski poeta romantyczny Sándor Petőfi. Dzieło nie doczekało się stałej ekspozycji jak Panorama Racławicka. Zostało więc pocięte przez malarza na wiele oddzielnych obrazów, które do dziś wędrują po całym świecie.
Sándor Petőfi. Lutnia i miecz
Sándor Petőfi żył krótko, niespełna 27 lat. Zginął jako adiutant gen. Józefa Bema w okrutnej bitwie z przeważającymi wojskami rosyjskimi pod Szegeszwarem, w gorący lipcowy dzień 1849 roku. Ten młody bohater nie odszedł jednak w zapomnienie, bowiem pozostawił po sobie obfitą spuściznę literacką, która do dziś stanowi tyleż patriotyczną, co romantyczną inspirację Węgrów. Zważywszy na wiek poety, bogactwo jego twórczości jest zdumiewające.
János Pilinszky. Kamień i chleb. Wybór poezji i prozy
János Pilinszky (1921–1981) należy do najbardziej cenionych węgierskich pisarzy XX w. Jeszcze za życia uznano go za czołowego reprezentanta swego pokolenia, otaczając niemal kultem. Jego twórczość, zwłaszcza tajemnicza i przejmująca poezja, wywierała na Węgrów jakby nadprzyrodzony wpływ.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.