Tragedia czy zbrodnia wojenna? Ambasador Izraela bagatelizuje atak na konwój humanitarny
fot. Pexels (cottonbro studio)
Ambasador Izraela w Polsce, Yacov Livne, ponownie wzbudza kontrowersje swoimi wypowiedziami na temat śmiertelnego ataku na konwój humanitarny, w którym zginął obywatel Polski. W wywiadzie udzielonym Kanałowi Zero, dyplomata bagatelizuje tragiczne wydarzenie, nazywając je "okazjonalną tragedią" i odmawiając publicznego przeproszenia. Atak, który miał miejsce niedawno, spotkał się z falą oburzenia na całym świecie, zwłaszcza że wskutek nieprawidłowej identyfikacji przez izraelskie siły zbrojne, śmierć poniosło kilka osób, w tym obywatel Polski. Pomimo tego, że izraelskie media podają, iż konwój był oznaczony logo organizacji pozarządowej, ambasador Livne podtrzymuje tezę o przypadkowej pomyłce.
Jego brak skruchy i odmowa przeproszenia, nawet w obliczu wielokrotnych próśb, budzi zrozumiałe oburzenie i zdziwienie. "Ubolewamy nad tym, co się stało, ale ważne jest to, jak do tego doszło, co konkretnie się wydarzyło" - stwierdził dyplomata, unikając bezpośredniej odpowiedzialności i współczucia dla rodzin ofiar. Prezydent USA, Joe Biden, wzywając Tel-Awiw do opamiętania się, podkreślił poważne braki w ochronie ludności cywilnej i pracowników służb humanitarnych. Wobec tego, sugestie ambasadora Livne o większych wysiłkach Izraela w tym zakresie wydają się mocno niewiarygodne.
Warto zauważyć, że ambasador Izraela sugeruje, iż międzynarodowe śledztwo w tej sprawie nie zostanie powołane, co może budzić wątpliwości co do transparentności i rzetelności dochodzenia. Czy takie decyzje nie stawiają pod znakiem zapytania zasad międzynarodowego prawa i praw człowieka? Nie ulega wątpliwości, że odpowiedź Izraela na to tragiczne wydarzenie wywołuje wiele pytań. Czy reakcja ta jest zgodna z wartościami, jakimi Izrael się posługuje? Czy również kwestionuje to wiarygodność i zaufanie do izraelskich działań na arenie międzynarodowej?
Mimo iż ambasador Livne sugeruje, że izraelscy żołnierze czasami biorą za cel swoje własne jednostki, to nie można bagatelizować tragicznych konsekwencji takich działań, zwłaszcza gdy dotyczą one konwojów humanitarnych. Czy świat oczekuje od Izraela więcej niż tylko usprawiedliwień i tłumaczeń? Tragiczne wydarzenia ostatnich dni stanowią poważne wyzwanie dla Izraela, zarówno pod względem reputacji międzynarodowej, jak i moralnej odpowiedzialności za swoje działania. Czy ambasador Izraela zrozumie tę istotę? Czy będzie skłonny do uczciwej i odpowiedzialnej reakcji na te dramatyczne wydarzenia? Czas pokaże.
Źródło: interia.pl, TP
Prenumerata miesięcznika WPIS na rok 2024. Wydanie papierowe
"WPIS" to najciekawszy i najbogatszy miesięcznik na rynku.
Najbogatszy – z uwagi na bogactwo treści i tematów, wspaniałą fotografię i grafikę, wyjątkowe edytorstwo. „Wpis” czytają i rekomendują największe autorytety w naszym kraju! Do grona naszych autorów należą m.in. Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski, Marek Deszczyński, Marek Klecel, Antoni Macierewicz, Krzysztof Masłoń, Andrzej Nowak, ks.
Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015
Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.
Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.
Nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość wymaga także nowego podejścia do podręcznika. Autor – wybitny badacz, historyk i ekonomista, człowiek bardzo aktywny społecznie – postawił na narracyjność. W połączeniu z atrakcyjnym stylem pisania powinno przynieść to istotny efekt dydaktyczny, pobudza bowiem ciekawość czytelnika-ucznia.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.