Święty Franciszek z Asyżu. Opowieść o miłości do zwierząt i pokoju z wilkiem

Nasi autorzy

Święty Franciszek z Asyżu. Opowieść o miłości do zwierząt i pokoju z wilkiem

"Biedaczyna z Asyżu głosi kazanie do ptaków" - fragment obrazu przypisywanego Giottowi z dawnego ołtarza w kościele św. Franciszka w Pizie, fot. z książki "Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022" Wojciecha Roszkowskiego, str. 547.

Święto św. Franciszka z Asyżu w tym roku było niezwykłe, ponieważ obchodzono je w 800. rocznicę powstania dwóch znaczących dzieł: zatwierdzenia Reguły św. Franciszka i utworzenia szopki w Greccio. To święto przypomina nam nie tylko o duchowej spuściźnie tego lubianego włoskiego świętego, ale także o jego niezwykłej miłości do zwierząt i przyjaźni z dzikim wilkiem, która stała się jednym z najbardziej znanych fragmentów jego życiowej opowieści.

W Bazylice św. Franciszka w Asyżu setki wiernych oraz przedstawiciele rządu, władz cywilnych i wojskowych zgromadzili się, by uczcić pamięć św. Franciszka. To właśnie tutaj, w Asyżu, gdzie Franciszek urodził się i spędził swoje życie, tłumy ludzi przekazywały oliwę do zapalenia lampy przed Mszą św. przy grobie świętego.

O. Marco Moroni OFM przywitał zgromadzonych i przekazał przesłanie od papieża Franciszka. Ojciec Święty podkreślił wagę modlitwy i błogosławił zebranych. To właśnie papież Franciszek, który przyjął imię odnoszące się do św. Franciszka z Asyżu, kontynuuje jego misję miłości, pokoju i troski o stworzenie Boże.

Jednym z najbardziej fascynujących aspektów życia św. Franciszka jest jego relacja z przyrodą i zwierzętami. Święty ten był znany z miłości do zwierząt, a nawet Katechizm Kościoła Katolickiego podaje go jako przykład wielkiej łagodności wobec nich. Opowieść o oswojeniu dzikiego wilka z Gubbio jest jednym z najbardziej znanych epizodów z życia św. Franciszka.

Legenda głosi, że wilk terroryzował miasto Gubbio, atakując ludzi i zwierzęta. Strach ogarnął mieszkańców; nikt nie odważył się opuścić murów miasta. O tym dramatycznym stanie rzeczy usłyszał Franciszek, który udał się do miasta, aby spotkać się z wilkiem.

Legendarny moment nadszedł, gdy zwierzę rzuciło się z obnażonymi zębami na świętego. Jednak gdy Franciszek uczynił znak krzyża, wilk stał się łagodny i położył głowę na dłoniach zakonnika. Franciszek rozmawiał z nim jak z bratem, przekonując go do pokoju. Wilk zgodził się na układ: mieszkańcy Gubbio nakarmią go, a on nie będzie już nikogo atakować.

Wilk żył w spokoju przez kolejne dwa lata, a mieszkańcy dbali o niego. Kiedy padł, żal i smutek ogarnęły miasto. Dla Gubbio to był symbol pokoju zawartego dzięki świętemu Franciszkowi.

Kościół San Francisco della Pace w Gubbio stoi jako świadek tej niezwykłej opowieści. Jego kamienna fasada może wydawać się zwyczajna, ale napis „oddani Bogu i Franciszkowi, dawcy pokoju” oraz wizerunek wilka przypominają nam o tej niezwykłej relacji między świętym a zwierzęciem.

Obchodzenie 800. rocznicy tych wydarzeń przypomina nam o głębokim znaczeniu miłości do przyrody, pokoju i braterstwa, które są nadal potrzebne w naszym współczesnym świecie. Święty Franciszek z Asyżu jest ikoną troski o środowisko naturalne i innych ludzi, przypominając nam, że nawet najdziksze serce może zostać oswojone dzięki miłości i życzliwości.

Święty Franciszek z Asyżu, który przez całe życie głosił miłość i pokój, pozostaje naszym przewodnikiem w budowaniu lepszego, bardziej sprawiedliwego i bardziej szanującego godność każdego człowieka świata. Jego legenda o oswojeniu wilka jest dowodem na to, że miłość i pokój mogą przemienić najdziksze serca.

W książce "Chwalmy Boga ze świętymi. Jak piękne są Twoje dzieła, Panie!" autorzy poświęcili Świętemu Franciszkowi z Asyżu osobny rozdział, który znajduje się na str. 5. Z kolei w książce „Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022” Wojciecha Roszkowskiego na str. 543 znajduje się podrozdział zatytułowany „Dobry duch z Asyżu”. Serdecznie polecamy obie publikacje!

Źródło: Catholic News Agency, TP 

Chwalmy Boga ze świętymi. Jak piękne są Twoje dzieła, Panie!

Chwalmy Boga ze świętymi. Jak piękne są Twoje dzieła, Panie!

 

.

 

Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola  wyd. 2022

Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022

Wojciech Roszkowski

Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga. Ten ostatni bowiem zawsze będzie posługiwał się manipulacją, udając „obiektywnego” badacza w celu siania wątpliwości.

 

Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 2 Od XVI do XXI wieku  wyd. 2022

Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 2 Od XVI do XXI wieku wyd. 2022

Wojciech Roszkowski

Drugi, ostatni tom bestsellerowej serii „Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia”. Książka rzetelna, napisana ze znawstwem przez wybitnego historyka prof. Wojciecha Roszkowskiego. Świetnie się czyta, niemal jak opowieść o niezwykłych przygodach.

 

Odpowiedź nieba dla ziemi. Lourdes. Objawienia, uzdrowienia, nawrócenia

Odpowiedź nieba dla ziemi. Lourdes. Objawienia, uzdrowienia, nawrócenia

Gustave Boissarie

Wszystkie postaci w tej książce są autentyczne, wszystkie opisane wydarzenia naprawdę miały miejsce. Czyta się ją jednak nie jak chłodny dokument, ale jak pełną dramatycznych zwrotów akcji powieść. Jest to zarazem wielkie świadectwo działalności Pana Boga. Upodobał On sobie niektóre z miejsc na naszej Ziemi, gdzie Jego wyznawcy gromadzą się szczególnie licznie, gdzie leczy On nas i nawraca – mówimy, że czyni tam cuda.

 

W co wierzą katolicy

W co wierzą katolicy

 

Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.