Świętuj z Białym Krukiem Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Dzień Polonii i Polaków za Granicą

Nasi autorzy

Świętuj z Białym Krukiem Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Dzień Polonii i Polaków za Granicą

2 maja tradycyjnie przypada Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, święto ustanowione stosunkowo niedawno, bo już w XXI wieku, a dokładniej w 2004 roku, kiedy to parlament przegłosował odpowiednią uchwałę. Jednocześnie jest to rocznica dnia, kiedy w 1945 roku polscy żołnierze zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa i na Reichstagu w Berlinie. Wydarzenie to stało się symbolicznym końcem działań wojennych w Europie.

2 maja to także Dzień Polonii i Polaków za Granicą, ustanowiony w 2002 roku przez polski parlament. Wprowadzono to święto, „uznając wielowiekowy dorobek i wkład Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach, w celu potwierdzenia więzi z Macierzą i jedności wszystkich Polaków, tak mieszkających w Kraju, jak i żyjących poza nim”, jak przeczytać możemy w uzasadnieniu ustawy.

Z tej okazji w Białym Kruku świętujemy przez cały tydzień i w tym czasie oferujemy obcojęzyczne wydania naszych książek aż o połowę taniej! To wyjątkowa okazja, żeby nabyć piękne albumy o Polsce, o naszym wielkim, narodowym dziedzictwie, dla siebie lub po to, by podzielić się tym, co nad Wisłą najcenniejsze, z przyjaciółmi, sąsiadami lub rodziną posługującymi się nie tylko polskim językiem! Zapraszamy do naszej internetowej księgarni, do działu wydań obcojęzycznych: bialykruk.pl/ksiegarnia/wydania-obcojezyczne. Przy składaniu zamówienia należy zaznaczyć pole "mam kod rabatowy" i wpisać kod POLONIA24. 

Wawel. Skarbiec wiary i polskości (ang.) // Wawel. Treasury of Polish Faith and Identity

Wawel. Skarbiec wiary i polskości (ang.) // Wawel. Treasury of Polish Faith and Identity

Adam Bujak, Piotr Rabiej

Here, the heart of Poland used to beat and still beats. The Wa-wel Castle – the thousand-year-old Cathedral and Royal Castle – towers over Kraków, the ancient capital. It is a veritable treasury of old and more recent monuments, from Romanesque to Young Poland. Wawel is a testimony to the strong faith of Poles and the power-state called the Republic.

 

 

Panorama Siedmiogrodzka

Panorama Siedmiogrodzka

 

Monumentalne malowidło z 1897 r. ukazujące zdobycie Sybinu w 1849 r. przez powstańców węgierskich pod dowództwem polskiego generała Józefa Bema, na którym przedstawiony został również jego adiutant, węgierski poeta romantyczny Sándor Petőfi. Dzieło nie doczekało się stałej ekspozycji jak Panorama Racławicka. Zostało więc pocięte przez malarza na wiele oddzielnych obrazów, które do dziś wędrują po całym świecie.

 

Polska Wschodnia (wł) // La Polonia Orientale

Polska Wschodnia (wł) // La Polonia Orientale

Adam Bujak

Una volta erano i terreni centrali e centro-occidentali della Rzeczpospolita, oggi è la Polonia Orientale. Terra improntata ad efficienza economica, bella, dai paesaggi variegati, impregnata di ricche tradizioni patriottiche. Tuttavia questi territori, fin dai tempi delle spartizioni, venivano sistematicamente degradati dagli invasori, per cui venne abbinato loro l’appellativo di “Polonia B”.

 

Promieniowanie świętości (niem) // Strahlen der Heiligkeit

Promieniowanie świętości (niem) // Strahlen der Heiligkeit

Jan Paweł II, Adam Bujak, Arturo Mari

Jan Paweł II stale zachęcał do świętości. Poprzez liczne beatyfikacje i kanonizacje, na przykładach konkretnych osób, Ojciec Święty ukazywał, że osiągnięcie świętości jest realne dla zwykłego śmiertelnika. Przekonywał jednak głównie własnym życiem, zachęcał przykładem osobistym. Promieniowanie świętości cechowało cały Jego Pontyfikat, odczuwalne było w kontaktach z bliźnimi, w modlitwie, w pracy, w cierpieniu i w radości.

 

Stolica niezłomna (ros)

Stolica niezłomna (ros)

Adam Bujak, Władysław Bartoszewski

Piękno, tradycja, patriotyzm, historia, rozmach, wiara – tymi słowami można określić Warszawę, jaka wyłania się z albumu „Stolica niezłomna”. Tej niezłomnej Warszawy nie pokazują nam warszawiacy – to spojrzenie krakowiaków – fotografa Adama Bujaka oraz wydawcy i grafika Leszka Sosnowskiego. Może dlatego właśnie widzimy stolicę zupełnie inną. Są tu obiekty niespotykane w innych albumach, jak np.

 

Auschwitz - Rezydencja śmierci (hiszp) // Auschwitz - Residencia de la muerte

Auschwitz - Rezydencja śmierci (hiszp) // Auschwitz - Residencia de la muerte

Adam Bujak, Teresa i Henryk Świeboccy

Unikalny dokument przedstawiający największy hitlerowski obóz koncentracyjny, ośrodek męczeństwa i masowej zagłady setek tysięcy więźniów 30 narodowości. Bogaty materiał fotograficzny: znakomite, słynne już artystyczne fotografie Adama Bujaka zatrzymujące w czasie echa koszmaru oraz zdjęcia archiwalne z lat funkcjonowania obozu przedstawiające dramatyczny los deportowanych.

 

Światowe dziedzictwo. Polska na liście UNESCO (fr) // Patrimoine Mondial la Pologne sur la Liste de l UNESCO

Światowe dziedzictwo. Polska na liście UNESCO (fr) // Patrimoine Mondial la Pologne sur la Liste de l UNESCO

Adam Bujak, Krzysztof Czyżewski

Monumentalne dzieło z 400 wysokiej jakości fotografiami znakomitego artysty Adama Bujaka. Ukazuje światowej klasy polskie zabytki i unikatowe relikty pierwotnej przyrody. Prezentuje wszystkie polskie obiekty umieszczone na prestiżowej liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO, łącznie z najnowszymi wpisami: Parkiem Mużakowskim (2004) i Halą Ludową (2006). Na zdjęciach zobaczymy m.in.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.