Słynna „Mozaika z Megiddo” w pełni odsłonięta. Naukowcy ujawnili niezwykły napis

Nasi autorzy

Słynna „Mozaika z Megiddo” w pełni odsłonięta. Naukowcy ujawnili niezwykły napis

Krużganki otaczające Bazylikę Zwiastowania. Widoczna część zachodnia. Na krużgankach umieszczono kilkadziesiąt mozaik o tematyce maryjnej ufundowanych przez różne narody świata. Fot. Adam Bujak z albumu Krużganki otaczające Bazylikę Zwiastowania. Widoczna część zachodnia. Na krużgankach umieszczono kilkadziesiąt mozaik o tematyce maryjnej ufundowanych przez różne narody świata. Fot. Adam Bujak z albumu "Tajemnice Ziemi Świętej". Pod budynkiem współczesnego więzienia w Dolnej Galilei (Izrael) grupa archeologów specjalizujących się w artefaktach antycznego Izraela odnalazła niezwykłą wczesnochrześcijańską mozaikę, datowaną na ok. 230 r. n.e. Odkrycie co prawda miało miejsce w 2005 r., jednak dopiero niedawne prace konserwatorskie pozwoliły w pełni odsłonić i ocenić znaczenie znaleziska.

Najbardziej doniosłym odkryciem dla świata nauki jest znajdująca się na opisywanej mozaice inskrypcja wypisana w starożytnej grece: „Akeptous, który kocha Boga, ofiaruje tę tablicę Bogu Jezusowi Chrystusowi jako pamiątkę”. To najstarsza znana inskrypcja, w której pojawia się określenie „Bóg Jezus Chrystus”, znacznie wcześniejsza niż wydarzenia Soboru Nicejskiego z 325 r., na którym oficjalnie uznano, że Jezus Chrystus jest Bogiem, ponieważ jest współistotny Ojcu. „Mozaika z Megiddo”, jak ją nazwano od starożytnego miasta (właściwie co najmniej kilkunastu miast budowanych jedno na drugim), zajmuje powierzchnię ok. 54 metrów kwadratowych; pojawiają się na niej geometryczne motywy dekoracyjne, a co ciekawsze – motywy ryby, czyli symbolu pierwszych chrześcijan.

Miejsce w którym odkryto mozaikę znajduje się niedaleko rzymskiego miasta Legio (nazwa hebrajska: Kefar ‘Othnay), w którym stacjonował VI legion rzymski. Oznacza to, że wspólnota chrześcijańska egzystowała w pobliżu rzymskiego garnizonu! W inskrypcji zostało też wymienione imię rzymskiego oficera Gajanusa, który... był fundatorem mozaiki, pojawiają się też imiona pięciu kobiet, co podkreśla ich istotną rolę w funkcjonowaniu wspólnot wczesnochrześcijańskich.

„To odkrycie stanowi namacalny dowód wiary pierwszych chrześcijan, jak również tego, że rozpoznali w Jezusie Boga. Ta piękna mozaika wzbogaca także nasze postrzeganie historii Kościoła u jego źródeł”, powiedział kardynał Marcello Semeraro, prefekt Komisji ds. Nowych Męczenników – Świadków Wiary. To także cenne źródło wiedzy w kwestii funkcjonowania pierwszych wspólnot chrześcijańskich na terenie Ziemi Świętej. Mozaika obecnie jest eksponowana w Waszyngtonie w Muzeum Biblii, gdzie pozostanie do lipca 2025 r.; jej powrót do Izraela jest planowany na sierpień 2025 r., o ile na to pozwoli sytuacja wojenna.

Źródło: Tribune Chrétienne, MM  

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki opowiadające o historii naszej wiary:

Tajemnice Ziemi Świętej

Tajemnice Ziemi Świętej

Adam Bujak

Najnowsze, długo oczekiwane wydanie bestsellerowego albumu Adama Bujaka o Ziemi Świętej. Dwa tysiące lat temu po spalonej słońcem Samarii, Galilei, Judei wędrował Chrystus. Teraz te same szlaki przeszło dwóch artystów. Twórca słowa i twórca obrazu. Poeta i fotografik – Marek Skwarnicki i Adam Bujak.

Świat Chrystusa. Tom 1

Świat Chrystusa. Tom 1

Wojciech Roszkowski

Autor, wybitny historyk i znakomity pisarz, prof. Wojciech Roszkowski, pracował nad nim prawie pół wieku. Oparł się na idei zawartej w Liście św. Pawła do Galatów o nadejściu "pełni czasu", co oznacza, że wielowiekowe oczekiwanie na Mesjasza skończyło się wraz z nadejściem Chrystusa. Wraz z Nim rozpoczął się nowy etap historii i dzieje ludzkości nie są takie same, jak wcześniej.

Świat Chrystusa. Tom 2

Świat Chrystusa. Tom 2

Wojciech Roszkowski

W drugim tomie monumentalnej historycznej trylogii prof. Wojciecha Roszkowskiego śledzimy wydarzenia rozgrywające się na całym świecie w latach dziecięcych i młodzieńczych Jezusa, a więc między rokiem 5 a 16 n.e. Jezus staje się z chłopca młodzieńcem "czyniąc postępy w mądrości, w latach i w łasce u Boga i u ludzi". Dojrzewanie Zbawiciela dokonuje się dla władców tamtego świata niezauważenie.

Świat Chrystusa. Tom 3

Świat Chrystusa. Tom 3

Wojciech Roszkowski

Trzeci, ostatni tom „Świata Chrystusa” prof. Roszkowskiego przedstawia historię ludzkości w okresie od 17 do 30 roku naszej ery. Przed oczyma Czytelnika ukazuje się obraz całego globu w politycznym i społecznym wymiarze.

Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola  wyd. 2022

Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022

Wojciech Roszkowski

Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga. Ten ostatni bowiem zawsze będzie posługiwał się manipulacją, udając „obiektywnego” badacza w celu siania wątpliwości.

Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 2 Od XVI do XXI wieku  wyd. 2022

Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 2 Od XVI do XXI wieku wyd. 2022

Wojciech Roszkowski

Drugi, ostatni tom bestsellerowej serii „Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia”. Książka rzetelna, napisana ze znawstwem przez wybitnego historyka prof. Wojciecha Roszkowskiego. Świetnie się czyta, niemal jak opowieść o niezwykłych przygodach.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.