Słynna „Mozaika z Megiddo” w pełni odsłonięta. Naukowcy ujawnili niezwykły napis
Krużganki otaczające Bazylikę Zwiastowania. Widoczna część zachodnia. Na krużgankach umieszczono kilkadziesiąt mozaik o tematyce maryjnej ufundowanych przez różne narody świata. Fot. Adam Bujak z albumu "Tajemnice Ziemi Świętej". Pod budynkiem współczesnego więzienia w Dolnej Galilei (Izrael) grupa archeologów specjalizujących się w artefaktach antycznego Izraela odnalazła niezwykłą wczesnochrześcijańską mozaikę, datowaną na ok. 230 r. n.e. Odkrycie co prawda miało miejsce w 2005 r., jednak dopiero niedawne prace konserwatorskie pozwoliły w pełni odsłonić i ocenić znaczenie znaleziska.
Najbardziej doniosłym odkryciem dla świata nauki jest znajdująca się na opisywanej mozaice inskrypcja wypisana w starożytnej grece: „Akeptous, który kocha Boga, ofiaruje tę tablicę Bogu Jezusowi Chrystusowi jako pamiątkę”. To najstarsza znana inskrypcja, w której pojawia się określenie „Bóg Jezus Chrystus”, znacznie wcześniejsza niż wydarzenia Soboru Nicejskiego z 325 r., na którym oficjalnie uznano, że Jezus Chrystus jest Bogiem, ponieważ jest współistotny Ojcu. „Mozaika z Megiddo”, jak ją nazwano od starożytnego miasta (właściwie co najmniej kilkunastu miast budowanych jedno na drugim), zajmuje powierzchnię ok. 54 metrów kwadratowych; pojawiają się na niej geometryczne motywy dekoracyjne, a co ciekawsze – motywy ryby, czyli symbolu pierwszych chrześcijan.
Miejsce w którym odkryto mozaikę znajduje się niedaleko rzymskiego miasta Legio (nazwa hebrajska: Kefar ‘Othnay), w którym stacjonował VI legion rzymski. Oznacza to, że wspólnota chrześcijańska egzystowała w pobliżu rzymskiego garnizonu! W inskrypcji zostało też wymienione imię rzymskiego oficera Gajanusa, który... był fundatorem mozaiki, pojawiają się też imiona pięciu kobiet, co podkreśla ich istotną rolę w funkcjonowaniu wspólnot wczesnochrześcijańskich.
„To odkrycie stanowi namacalny dowód wiary pierwszych chrześcijan, jak również tego, że rozpoznali w Jezusie Boga. Ta piękna mozaika wzbogaca także nasze postrzeganie historii Kościoła u jego źródeł”, powiedział kardynał Marcello Semeraro, prefekt Komisji ds. Nowych Męczenników – Świadków Wiary. To także cenne źródło wiedzy w kwestii funkcjonowania pierwszych wspólnot chrześcijańskich na terenie Ziemi Świętej. Mozaika obecnie jest eksponowana w Waszyngtonie w Muzeum Biblii, gdzie pozostanie do lipca 2025 r.; jej powrót do Izraela jest planowany na sierpień 2025 r., o ile na to pozwoli sytuacja wojenna.
Źródło: Tribune Chrétienne, MM
Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki opowiadające o historii naszej wiary:
Tajemnice Ziemi Świętej
Najnowsze, długo oczekiwane wydanie bestsellerowego albumu Adama Bujaka o Ziemi Świętej. Dwa tysiące lat temu po spalonej słońcem Samarii, Galilei, Judei wędrował Chrystus. Teraz te same szlaki przeszło dwóch artystów. Twórca słowa i twórca obrazu. Poeta i fotografik – Marek Skwarnicki i Adam Bujak.
Świat Chrystusa. Tom 1
Autor, wybitny historyk i znakomity pisarz, prof. Wojciech Roszkowski, pracował nad nim prawie pół wieku. Oparł się na idei zawartej w Liście św. Pawła do Galatów o nadejściu "pełni czasu", co oznacza, że wielowiekowe oczekiwanie na Mesjasza skończyło się wraz z nadejściem Chrystusa. Wraz z Nim rozpoczął się nowy etap historii i dzieje ludzkości nie są takie same, jak wcześniej.
Świat Chrystusa. Tom 2
W drugim tomie monumentalnej historycznej trylogii prof. Wojciecha Roszkowskiego śledzimy wydarzenia rozgrywające się na całym świecie w latach dziecięcych i młodzieńczych Jezusa, a więc między rokiem 5 a 16 n.e. Jezus staje się z chłopca młodzieńcem "czyniąc postępy w mądrości, w latach i w łasce u Boga i u ludzi". Dojrzewanie Zbawiciela dokonuje się dla władców tamtego świata niezauważenie.
Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022
Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga. Ten ostatni bowiem zawsze będzie posługiwał się manipulacją, udając „obiektywnego” badacza w celu siania wątpliwości.
Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 2 Od XVI do XXI wieku wyd. 2022
Drugi, ostatni tom bestsellerowej serii „Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia”. Książka rzetelna, napisana ze znawstwem przez wybitnego historyka prof. Wojciecha Roszkowskiego. Świetnie się czyta, niemal jak opowieść o niezwykłych przygodach.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.