Powrót do korzeni: odnowienie katolickiego ducha

Nasi autorzy

Powrót do korzeni: odnowienie katolickiego ducha

Nastrojowy obraz Artura Grottgera z 1865 r. zatytułowany

Nastrojowy obraz Artura Grottgera z 1865 r. zatytułowany "Modlitwa wieczorna rolnika". Dzieło ukazuje stojącego na skraju wzniesienia włościainina, który na dźwięk dzwonów widniejącego w oddali kościoła przerwał orkę, by odmówić wieczorną modlitwę Anioł Pański, fot. z książki "Uczynki Miłosierdzia" ks. prof. Waldemara Chrostowskiego, str. 110-111.

Nasz świat w dzisiejszych czasach jest nękany niepokojami, konfliktami i narastającym chaosem. Straciliśmy wzajemny szacunek do życia, a świętość i nienaruszalność życia ludzkiego wydają się zagrożone. W obliczu tych wyzwań wielu z nas zastanawia się, jak przeciwdziałać wpływom zła i diabła.

Magdalena Preineder z redakcji kath.net podkreśla, że aby skutecznie przeciwstawiać się złu, Kościół powinien powrócić do fundamentów swojej wiary i czerpać z bogatego dziedzictwa, które zostało mu przekazane przez Boga. W tekście, który przybliżamy, ukazane są główne przesłania, jakie warto wziąć pod uwagę w tej duchowej podróży.

Sakramenty: klucz do łaski

Sakramenty są centralnym elementem naszej wiary katolickiej. Oferują one nie tylko duchowe wsparcie, ale także zbawienie. Każdy sakrament ma swój początek w sercu Bożym, a szczególnie jest to widoczne w Najświętszej Eucharystii, gdzie Chrystus staje się nam dostępny nie tylko w formie duchowej, ale także fizycznej. Musimy wykorzystywać te sakramenty w walce przeciwko złu na świecie. Każdy katolik powinien dostrzegać w nich dar od Boga i przyjmować je regularnie, nie tylko „od czasu do czasu”.

Modlitwa i Maryja

Modlitwa to nasze połączenie z Bogiem, a Maryja jest naszą pośredniczką wszelkich łask. Odmawianie różańca, szukanie schronienia w Maryi to nie tylko piękna tradycja, ale sposób na zbliżenie się do Boga. Maryja, jako Matka, nie odmówi swoim dzieciom wsparcia. To przez swoje serce prowadzi nas do serca swego Syna, Jezusa.

Zadośćuczynienie i ofiary

Kościół oferuje wiele możliwości zadośćuczynienia i ofiarowania naszych wysiłków i poświęceń. Odpusty i modlitwy ofiarne pozwalają nam uczestniczyć w dziele zbawienia, zarówno dla siebie, jak i dla innych. Warto pamiętać, że nie ma sytuacji, w której Bóg nie chciałby iść z nami, dlatego powinniśmy często korzystać z tych możliwości.

Zbliżenie do Chrystusa

Chrystus czeka na nas w Najświętszym Sakramencie Ołtarza. To w Jego obecności możemy znaleźć pocieszenie i wsparcie w obliczu naszych błędów i wad. Częste uczestnictwo w Eucharystii to nie tylko obowiązek, to także sposób na umacnianie naszej wiary i zbliżenie się do Boga.

Misja i wspólnota

W obliczu współczesnych wyzwań potrzebujemy wyjść na świat i dzielić się naszą wiarą. To zadanie, które stoi przed każdym katolikiem. Musimy być jak pochodnie, rozpalając światło Chrystusa i pokonując diabła. Misja ta jest nie tylko obowiązkiem, ale także przywilejem, który daje nam szansę wprowadzenia pozytywnych zmian w świecie.

W dzisiejszych czasach, pełnych zamętu i zagubienia, katoliccy wierni muszą wrócić do swoich korzeni, do źródeł swojej wiary. Musimy korzystać z sakramentów, modlitwy, ofiar i zadośćuczynienia, które Kościół nam oferuje. To nasza odpowiedź na apel Magdaleny Preineder, by żyć ponownie „po katolicku”. Każdy z nas ma szansę być pochodnią, która rozświetli drogę do Chrystusa i zwycięży diabła w imię Bożej miłości.

Źródło: kath.net, TP

Uczynki Miłosierdzia

Uczynki Miłosierdzia

ks. Waldemar Chrostowski

Wybitny biblista i znakomity pisarz ks. prof. Waldemar Chrostowski pięknie i jasno przybliża "dzieła miłości, przez które przychodzimy z pomocą naszemu bliźniemu w potrzebach jego ciała i duszy" (Katechizm Kościoła Katolickiego).
W dzisiejszych czasach, w których miłosierdzie traktowane jest jako przejaw słabości, a świat opanowują różne niebezpieczne ideologie, potrzeba wyraźnego przypomnienia, że uczynki miłosierdzia są niezbędnym elementem życia chrześcijanina.

 

Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym

Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym

ks. Waldemar Chrostowski

Czyż nie jest to bardzo trafny komentarz do naszych czasów: „Wszystko wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko wolno, ale nie wszystko buduje”. Te słowa napisał blisko dwa tysiące lat temu św. Paweł Apostoł – nic nie straciły na aktualności. Tak samo zresztą jak i całe nauczanie Chrystusa, którego dziełem jest nasz Kościół.

 

Ojcze Nasz. Dzieje i przesłanie Modlitwy Pańskiej

Ojcze Nasz. Dzieje i przesłanie Modlitwy Pańskiej

ks. Waldemar Chrostowski

Odmawialiśmy „Ojcze nasz” tysiące razy, od dziecka znamy na pamięć treść tej modlitwy – ale czy naprawdę dobrze ją rozumiemy? To pytanie staje się szczególnie aktualne w obliczu nowego tłumaczenia szóstej prośby Modlitwy Pańskiej: „i nie wódź nas na pokuszenie”. Bóg nas ani nie kusi, ani nie przywodzi do złego – taka wykładnia chyba nikomu wierzącemu nie przychodziła do głowy.

 

Moc Ducha Świętego

Moc Ducha Świętego

Ks. Prof. Janusz Królikowski

Zdobywanie religijnej wiedzy nie kończy się wraz z przyjęciem Pierwszej Komunii Świętej czy – najpóźniej – po przyjęciu sakramentu bierzmowania. Poznawszy podstawy, powinniśmy potem stale znajomość prawd wiary i Słowa Bożego odnawiać i pogłębiać, by gmach wiary dziecięcej i młodzieńczej mógł stać się z czasem budowlą o trwałych i nienaruszalnych fundamentach.

 

Matka Boża

Matka Boża

Adam Bujak, Jolanta Sosnowska

Mamy w Polsce od wieków ogromny skarb. Ta książka tego dowodzi. Tym skarbem jest wielka miłość i cześć dla Matki Bożej, którą nazywamy też Królową Polski. Nie jest to w żadnym razie – tak jak w wielu krajach Zachodu – miłość-relikt zaklęta w dawnych dziełach sztuki, na które patrzy się jak na obiekty muzealne. Jest to miłość żywa i żarliwa, której płomień stale jest podsycany przez następne pokolenia.

 

Osiem błogosławieństw

Osiem błogosławieństw

ks. Waldemar Chrostowski

Treść ośmiu błogosławieństw wygłoszonych przez Chrystusa na Górze jest bez wątpienia znana większości katolików. Jednak z właściwą ich interpretacją bywają niestety kłopoty. Najwięcej trudności przysparza zwykle wyjaśnienie, kogo miał Jezus na myśli mówiąc o „ubogich w duchu”.  Jak wszyscy dobrze wiemy wiara żywi się pobożnością, ale trwały fundament ma w ugruntowanej wiedzy.

 

W co wierzą katolicy

W co wierzą katolicy

 

Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.

 

Święta Rodzina

Święta Rodzina

Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski

W czasach, kiedy rodzina przeżywa swój największy w dziejach kryzys, gdy jest zewsząd brutalnie atakowana przez nowe ateistyczne trendy i ideologie, najlepszą jej obroną jest przedstawienie pewnego – niezachwianego – wzoru wiary, nadziei i pokoju. Wzorem tym była, jest i bez wątpienia pozostanie dla kolejnych pokoleń matek, ojców i dzieci – Święta Rodzina z Nazaretu.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.