Ponad milion dzieci modli się na różańcu. Polska liderem w globalnej inicjatywie modlitewnej

Nasi autorzy

Ponad milion dzieci modli się na różańcu. Polska liderem w globalnej inicjatywie modlitewnej

Uczennice Szkoły Podstawowej nr I im. Filomatów Pomorskich w Chełmnie, fot. z książki

Uczennice Szkoły Podstawowej nr I im. Filomatów Pomorskich w Chełmnie, fot. z książki "Najmłodsi bohaterowie. Historia polskich dzieci X - XXI w. Opowieści o walce i cierpieniu", str. 139.

W październiku tego roku historia religijnego zjednoczenia i pokojowej modlitwy napisała nowy rozdział, gdy kampania „Milion Dzieci Odmawiających Różaniec” po raz pierwszy przekroczyła liczbę 1 miliona uczestników z całego świata. Inicjatywa, zainicjowana przez Papieską Fundację Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN), stała się głównym wydarzeniem religijnym i pokojowym tego roku. „Na stronie internetowej pojawiło się 1 039 628 zgłoszeń,” potwierdził ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Inspiracją dla kampanii były słowa św. Pio z Pietrelciny: „Gdyby milion dzieci modliło się na różańcu, świat by się zmienił". Od momentu jej rozpoczęcia w 2005 roku w Caracas w Wenezueli, inicjatywa zyskała ogromną popularność i rozrosła się do globalnej skali. „Akcja przekracza granice państw i kontynentów; gromadzi dzieci wokół wspólnej intencji, jaką jest pokój,” powiedział ks. Cisło.

Najważniejszym celem kampanii jest modlitwa w intencji pokoju i jedności na świecie. Dzieci z 124 krajów wzięły udział we wspólnej modlitwie różańcowej, łącząc się w jedności ducha, aby prosić o dar pokoju. Warto podkreślić, że Polska odegrała kluczową rolę w tegorocznej edycji kampanii, z ponad 275 000 zarejestrowanymi uczestnikami.

Kampania nie znała granic geograficznych ani religijnych. Dzieci z krajów takich jak Słowacja, Filipiny, Wielka Brytania i Brazylia również licznie włączyły się w tę inicjatywę. Warto zauważyć, że do kampanii przystąpiły nie tylko kraje o stabilnej sytuacji politycznej i społecznej, ale również te dotknięte przemocą wojenną, takie jak Nigeria, Ukraina, Izrael, Palestyna, Nikaragua i wiele innych.

Także i w Polsce kampania przyciągnęła uwagę i zaangażowanie wielu rodzin, szkół oraz hospitalizowanych dzieci. Modlitwa różańcowa stała się okazją do wspólnego zgromadzenia się, zarówno w tradycyjnych miejscach kultu, jak i poprzez transmisje internetowe. Przedszkolaki i uczniowie dekorowali sale katechetyczne i organizowali konkursy związane z kampanią. „Modlitwie dzieci od lat towarzyszy ogromna kreatywność wychowawców i katechetów. W szkołach pojawiają się instrumenty, dekoracje nawiązujące do kampanii i gazetki szkolne. Nauczyciele decydują się też na specjalne katechezy poprzedzające różaniec, a nawet konkursy wewnątrzszkolne,” zaznaczył ks. prof. Cisło.

Kardynał António dos Santos Marto, emerytowany biskup Leiria-Fátima w Portugalii, który prowadził modlitwę różańcową w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, podkreślił, że celem kampanii jest uzyskanie wstawiennictwa Dziewicy, aby przyniosła dar pokoju światu, który jest obecnie pogrążony w konfliktach i wojnach.

Warto zaznaczyć, że pomimo liczby zarejestrowanych uczestników, faktyczna liczba osób uczestniczących w modlitwie różańcowej mogła być znacznie wyższa, ponieważ wiele osób włączyło się do akcji bez rejestracji. Przykładem tego jest Kongo, gdzie zarejestrowano jedynie 1300 dzieci, ale wiadomości dotarły od ponad 80 szkół, w których odmawiano różaniec, a tylko w trzech z tych szkół uczestniczyło ponad 5000 dzieci.

Kampania „Milion Dzieci Odmawiających Różaniec” dowodzi, że modlitwa może być potężnym narzędziem jednoczenia ludzi na całym świecie, niezależnie od ich pochodzenia czy wyznania. To również piękny dowód, że pokój i jedność są wartościami, które nadal stanowią priorytet dla wielu ludzi na całym świecie.

Źródło: Catholic News Agency, TP 

Najmłodsi  bohaterowie. Historia polskich dzieci X - XXI w. Opowieści o walce i cierpieniu.

Najmłodsi bohaterowie. Historia polskich dzieci X - XXI w. Opowieści o walce i cierpieniu.

Wojciech Polak, Sylwia Galij-Skarbińska, ks. Michał Damazyn

Dzieci nie kojarzą nam się ani z wielkimi wyzwaniami, ani z bronią, walką i śmiercią. A jednak… Prawie jedenaście wieków naszej historii obfituje w tysiące przykładów heroizmu tak duchowego, jak i fizycznego polskich dzieci oraz polskiej młodzieży. Niewielu wie, że już Mieszko I musiał zaryzykować wolnością i życiem swego potomka Bolesława, oddając go cesarzowi jako zakładnika.

Tragedia Aleppo. Monumentalny album Adama Bujaka

Tragedia Aleppo. Monumentalny album Adama Bujaka

Adam Bujak, ks. Waldemar Cisło

Niewyobrażalne i bezmyślne zniszczenie oraz setki tysięcy niewinnych ofiar – ich  symbolem stało się w ostatnim czasie syryjskie Aleppo. Jego mieszkańcy wielokrotnie z żalem mówili, że świat o nich zapomniał. Kto jak kto, ale my – Polacy – dobrze powinniśmy pamiętać i rozumieć owo uczucie opuszczenia i zapomnienia przez wszystkich, czego symbolem stała się zburzona doszczętnie przez Niemców podczas II wojny światowej Warszawa.

 

Imigranci u bram. Kryzys uchodźczy i męczeństwo chrześcijan XXI w.

Imigranci u bram. Kryzys uchodźczy i męczeństwo chrześcijan XXI w.

Paweł Stachnik, ks. Waldemar Cisło

Co trzy minuty gdzieś na świecie ginie jeden chrześcijanin; nie umiera naturalną śmiercią; ginie męczeńsko za to, że nie chciał wyrzec się Pana Jezusa. Świat z tego powodu nie lamentuje, wielcy politycy nie protestują, organizacje pozarządowe tego nie zauważają. Śmierć chrześcijanina - niemal zawsze z rąk muzułmanów – nie oburza mass mediów. Co innego nieszczęścia wyznawców islamu – to powinno nas poruszać.

 

Dziecięce zabawy

Dziecięce zabawy

 

Justyna Chłap-Nowakowa – pracuje w Akademii Ignatianum w Krakowie. Zajmuje się historią literatury emigracyjnej XX w. oraz tradycjami kultury polskiej. Opublikowała m.in. monografię Sybir, Bliski Wschód, Monte Cassino. Środowisko poetyckie 2.

 

Czekamy na Jezusa! Opowieści o świętych na każdy dzień Adwentu

Czekamy na Jezusa! Opowieści o świętych na każdy dzień Adwentu

 

Pod każdą szerokością geograficzną i w każdej epoce małe lub niezwykłe cuda towarzyszyły Świętom Bożego Narodzenia! Oto 24 wspaniałe historie do przeczytania od 1 do 24 grudnia, aby przygotować swoje serce na niesamowitą radość Świąt Bożego Narodzenia w towarzystwie świętych, którzy doświadczyli szczególnej łaski podczas oczekiwania lub świętowania narodzin Jezusa.

 

Dekalog

Dekalog

ks. Waldemar Chrostowski

Dziesięć Bożych Przykazań odmieniło świat, wprowadziło ład w stosunkach między ludźmi i przygotowywało człowieka na przyjście Chrystusa. Zna je niby każdy – ale czy na pewno wszystkie? Czy je rozumie? Jak np. pogodzić polecenie „nie zabijaj” z karą śmierci? Dlaczego jako dzień święty święcimy niedzielę, a nie szabat? Czy przykazań naprawdę jest dziesięć? Pytań wokół Dekalogu wiele.

 

Ojcze Nasz. Dzieje i przesłanie Modlitwy Pańskiej

Ojcze Nasz. Dzieje i przesłanie Modlitwy Pańskiej

ks. Waldemar Chrostowski

Odmawialiśmy „Ojcze nasz” tysiące razy, od dziecka znamy na pamięć treść tej modlitwy – ale czy naprawdę dobrze ją rozumiemy? To pytanie staje się szczególnie aktualne w obliczu nowego tłumaczenia szóstej prośby Modlitwy Pańskiej: „i nie wódź nas na pokuszenie”. Bóg nas ani nie kusi, ani nie przywodzi do złego – taka wykładnia chyba nikomu wierzącemu nie przychodziła do głowy.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.