„Piotr i Paweł wzywają do radości, a przecież idą na śmierć”. Rozważanie św. Jana Pawła II na uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła

Nasi autorzy

„Piotr i Paweł wzywają do radości, a przecież idą na śmierć”. Rozważanie św. Jana Pawła II na uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła


Filippino Lippi, „Św. Paweł odwiedza św. Piotra w więzieniu”, Florencja, kościół Santa Maria del Carmine, kaplica Brancaccich. Fot. z książki „Paweł i pierwsi świadkowie Chrystusa”, wyd. Biały Kruk Filippino Lippi, „Św. Paweł odwiedza św. Piotra w więzieniu”, Florencja, kościół Santa Maria del Carmine, kaplica Brancaccich. Fot. z książki „Paweł i pierwsi świadkowie Chrystusa”, wyd. Biały Kruk [...] W dniu dzisiejszym odbierają cześć liturgiczną obaj razem: Piotr i Paweł. Odbierają ją w całym Kościele, a Rzym jest miejscem po temu najwłaściwszym, bo właśnie tu, w stolicy ówczesnego imperium, za Nerona, ponieśli obaj męczeńską śmierć. [...]

2. Apostołowie wzywają do radości - a przecież idą na śmierć: Piotr na krzyż, a Paweł pod miecz. Idą jednakże nieustraszeni, bo pełni miłości i pokory: "od wszelkiej trwogi Pan Bóg mnie wyzwolił" (por. Ps 34[33],5).

Łaska ostatecznego świadectwa jest większa w każdym z nich od grozy śmierci. Miłość odsuwa lęk. Idą "błogosławić Pana po wszystkie czasy". Hańbiąca śmierć, kara wymierzona przez ludzi, nie może przesłonić tej "chluby", jaką znajdują w Panu: "dusza nasza chlubi się Panem". Wobec tej "chluby", tej chwały u Boga, wszelkie ludzkie moce i przemoce są bezsilne.

3. Oto idą na śmierć Apostołowie Chrystusa. Każdy z nich ma świadomość, że kiedyś „Pan stanął przy nim" (por. 2 Tm 4,17) i dokonał w nich dzieła swojej łaski. Dla Piotra taki moment przyszedł naprzód w pobliżu Cezarei Filipowej. Tam dane mu było wyznać pełną prawdę o Chrystusie: „Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego" (Mt 16,16). A prawda ta, wyznana jego ustami i sercem, nie była z niego. „Ciało i krew nie objawiły ci tego, lecz Ojciec mój, który jest w niebie" (por. Mt 16,17). Tak odpowiedział Chrystus na jego, Piotrowe, wyznanie. I zaraz potem dodał: „Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą" (Mt 16,18). [...]

A jednak to, co Ojciec zaszczepił w jego sercu, nie pozwoliło Piotrowi pozostać ze swoim zaparciem się Mistrza. Odszedł więc w noc i „gorzko płakał" (por. Mt 26,75), a były to łzy doskonałego żalu. Więc Chrystus przyjął ten żal i potwierdził w Piotrze miłość. Pozwolił mu wyznać, że „miłuje", że „miłuje" teraz "więcej" niż inni. I potwierdził zarazem powołanie nadane mu już dawniej, w pobliżu Cezarei Filipowej: „Paś owce moje". W dniu, w którym Piotr „daje życie" za swą owczarnię, tak jak dał Chrystus Dobry Pasterz na krzyżu, pamięć wszystkich tamtych momentów musi być w nim żywa. [...]

***

Powyższy fragment homilii Jana Pawła II ukazał się w albumie "Rok 11", wyd. Biały Kruk. 

Rok 11. W imieniu uciskanych

Rok 11. W imieniu uciskanych

Jan Paweł II, Arturo Mari

Album przedstawia najważniejsze wydarzenia z 11. roku pontyfikatu Jana Pawła II (od 16 października 1988 do 16 października 1989). Fragmenty przemówień, homilii, rozważań i katechez, które wygłosił Ojciec Święty. Piękne fotografie Arturo Mari pokazują m.in. papieskie pielgrzymki do Zambii, Malawi, Reunionu, na Madagaskar, do Norwegii, Islandii, Finlandii, Danii, Szwecji, Hiszpanii oraz do Korei Południowej, Indonezji na Mauritius. Na zdjęciach zobaczymy też Mszę św.

 

 

Benedykt XVI. Tom 2. Paweł i pierwsi świadkowie Chrystusa

Benedykt XVI. Tom 2. Paweł i pierwsi świadkowie Chrystusa

Benedykt XVI

Rok św. Pawła na nowo rozbudził zainteresowanie tą wielką, fundamentalną postacią Kościoła. Paweł wspaniale interpretował dzieło Chrystusa, poniósł je w świat, a my z kolei jesteśmy kontynuatorami jego nauk, które trwają niezmienione od wieków i wskazują drogę coraz to nowemu pokoleniu chrześcijan. Wielkie, wspólne dobro, jakim jest Ewangelia, stało się powszechne między innymi dzięki słowom i czynom Pawła.

 

 

PAKIET Hetman Chrystusa - komplet tomów 1-4 w promocyjnej cenie

PAKIET Hetman Chrystusa - komplet tomów 1-4 w promocyjnej cenie

Jolanta Sosnowska

Książka ta zrodziła się z fascynacji polskim Papieżem i z niezgody na traktowanie go jako dobrotliwego staruszka i miłośnika kremówek, na umniejszanie jego postaci, przebogatego dorobku i ogromnego autorytetu. Ojciec Święty jawi się tu jako osobowość zachwycająca – pasterz wyrazisty, konsekwentny, inteligentny, odpowiedzialny i odważny.

 

 

Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II

Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II

Jolanta Sosnowska

Św. Jan Paweł II bywał nazywany prorokiem naszych czasów, nikt jednak do tej pory nie spojrzał w tym kontekście na całe jego życie. Próby takiej dokonuje w tej książce Jolanta Sosnowska (autorka czterotomowej biografii Papieża Polaka „Hetman Chrystusa”), śledząc pod tym kątem życiorys Karola Wojtyły – Jana Pawła II.

 

 

Tajemnice Ziemi Świętej

Tajemnice Ziemi Świętej

Adam Bujak

Najnowsze, długo oczekiwane wydanie bestsellerowego albumu Adama Bujaka o Ziemi Świętej. Dwa tysiące lat temu po spalonej słońcem Samarii, Galilei, Judei wędrował Chrystus. Teraz te same szlaki przeszło dwóch artystów. Twórca słowa i twórca obrazu. Poeta i fotografik – Marek Skwarnicki i Adam Bujak.

 

 

PAKIET Świętości, upadki i nawrócenia tom 1+2 za 118 zł

PAKIET Świętości, upadki i nawrócenia tom 1+2 za 118 zł

 

Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022
Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga.

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.