Październik Kościoła katolickiego: inspirujące dziedzictwo Jana Pawła II

Nasi autorzy

Październik Kościoła katolickiego: inspirujące dziedzictwo Jana Pawła II

W chwilę po ogłoszeniu

W chwilę po ogłoszeniu "Habemus papam"; drugi z lewej kard. Stefan Wyszyński, fot. z książki "Jan Paweł II. Dzień po dniu. Ilustrowane Kalendarium Wielkiego Pontyfikatu 1978-2005 Tom 1", str. 8.

W Rzymie każdy październik jest wyjątkowym czasem, kiedy miasto nabiera niepowtarzalnego uroku. To miesiąc, który przyciąga pielgrzymów i wiernych z całego świata, a także przypomina o niezwykłym dziedzictwie jednego z najważniejszych papieży w historii Kościoła katolickiego – Jana Pawła II. Warto przyjrzeć się temu miesiącowi z perspektywy jego ważnych wydarzeń, które nadal inspirują nas dzisiaj.

Październik to nie tylko okazja do cieszenia się spadającymi liśćmi i łagodnym klimatem Rzymu. To także czas, kiedy odbywają się istotne wydarzenia w historii Kościoła. Dla Jana Pawła II październik miał szczególne znaczenie. To miesiąc, w którym został wybrany na papieża w 1978 roku, a jego pierwsza Msza św. pod hasłem „Nie lękajcie się” odbyła się 22 października tego samego roku. Od tego momentu Jan Paweł II stał się nie tylko głową Kościoła, ale także inspiracją dla milionów ludzi na całym świecie.

W ciągu swojego pontyfikatu Jan Paweł II wprowadził wiele ważnych inicjatyw i zmian w Kościele. Jednym z nich był proces kanonizacji i beatyfikacji wielu świętych, w tym św. Maksymiliana Kolbego i św. Teresy z Lisieux. Warto wspomnieć o wyjątkowym wyjeździe Jana Pawła II do Stanów Zjednoczonych w październiku 1979 roku. Papież odprawił Mszę św. na stadionie Yankee, co stanowiło wydarzenie o ogromnym znaczeniu dla katolików w Ameryce i nie tylko. To było dowodem, że Kościół katolicki jest otwarty na cały świat i może dotrzeć do najbardziej oddalonych miejsc.

W październiku 1992 roku miało miejsce ważne wydarzenie – opublikowano Katechizm Kościoła Katolickiego. Ten istotny dokument został przygotowany dzięki współpracy Jana Pawła II i kardynała Josepha Ratzingera. Katechizm ten miał ogromne znaczenie dla katolików, ponieważ zapewniał im dostęp do jednego z najważniejszych źródeł nauki katolickiej.

W październiku 1994 roku ukazała się książka „Przekroczyć próg nadziei”, napisana przez Jana Pawła II. Ta książka, będąca międzynarodowym bestsellerem, była wyrazem papieskiej wiary i nadziei. Jan Paweł II przypominał nam, że bycie katolikiem to błogosławieństwo, a nie ciężar.

Z kolei w październiku 2000 roku, podczas Wielkiego Jubileuszu, Jan Paweł II zawierzył cały świat Matce Bożej Fatimskiej. To wydarzenie miało szczególne znaczenie, ponieważ odnosiło się do zamachu, który miał miejsce 13 maja 1981 roku i który papież cudem przeżył. To był moment, który pokazywał, że Boża opieka jest zawsze obecna.

Jan Paweł II był nie tylko papieżem, ale także przewodnikiem duchowym i inspiracją dla milionów ludzi. Jego życie i działalność w Kościele katolickim zostawiły trwałe ślady, które nadal inspirują nas do wiary, miłości i służby innym. Warto zastanowić się nad tym dziedzictwem w każdym październiku i czerpać z niego siłę do dalszego rozwoju naszej wiary.

Źródło: National Catholic Register, TP 

Jan Paweł II. Dzień po dniu. Ilustrowane Kalendarium Wielkiego Pontyfikatu 1978-2005

Jan Paweł II. Dzień po dniu. Ilustrowane Kalendarium Wielkiego Pontyfikatu 1978-2005

Adam Bujak, Arturo Mari, Jolanta Sosnowska, Gabriel Turowski

Jedyne na świecie pełne kalendarium wielkiego Pontyfikatu Jana Pawła II. Spisane dzień po dniu od 16.10.1978 do 8.04.2005, od dnia wyboru po dzień pogrzebu. Obejmuje wszystkie audiencje, spotkania, nabożeństwa, dokumenty, prezentuje działalność Stolicy Apostolskiej. W tle przewijają się dzieje Europy i całego świata. Tak więc, choć jest to kalendarium, czyta się je jak najbardziej wciągającą powieść.

 

Święty Jan Paweł II na znaczkach pocztowych świata 2005-2015

Święty Jan Paweł II na znaczkach pocztowych świata 2005-2015

ks. Waldemar Chrostowski

Ks. prof. Waldemar Chrostowski, światowej sławy biblista i teolog, od dziecka pasjonujący się filatelistyką, przebywał na studiach w Rzymie w pierwszych pięciu latach pontyfikatu św. Jana Pawła II. Właśnie wtedy rozpoczął systematyczne gromadzenie, porządkowanie i opisywanie absolutnie unikatowego zbioru wszystkich „papieskich” walorów filatelistycznych, których liczba stale rosła.

 

Hetman Chrystusa - Biografia św. Jana Pawła II Tom 1

Hetman Chrystusa - Biografia św. Jana Pawła II Tom 1

Jolanta Sosnowska

Książka ta zrodziła się z fascynacji polskim Papieżem i z niezgody na traktowanie go jako dobrotliwego staruszka i miłośnika kremówek, na umniejszanie jego postaci, przebogatego dorobku i ogromnego autorytetu. Ojciec Święty jawi się tu jako osobowość zachwycająca – pasterz wyrazisty, konsekwentny, inteligentny, odpowiedzialny i odważny.

 

Hetman Chrystusa - Biografia św. Jana Pawła II Tom 2

Hetman Chrystusa - Biografia św. Jana Pawła II Tom 2

Jolanta Sosnowska

Drugi tom „Hetmana Chrystusa” wkracza w kolejny intensywny rozdział ewangelizacji świata tylko przyhamowany próbą zabójstwa Papieża Polaka. Odbywamy z Janem Pawłem II następne podróże po świecie, w tym bardzo niebezpieczne, do targanych wojnami domowymi państw Ameryki Łacińskiej i Afryki, do obcych wyznaniowo krajów azjatyckich, do wielu krajów wyspiarskich, a także dwie pielgrzymki do Ojczyzny.

 

Hetman Chrystusa - Biografia św. Jana Pawła II Tom 3

Hetman Chrystusa - Biografia św. Jana Pawła II Tom 3

 

Dopóki żył Papież Wojtyła, dopóki paliły się światła w oknach jego apartamentów wychodzących na Plac św. Piotra, dopóty świat wydawał się być jeszcze w błogosławionych ryzach piękna, dobra i prawdy. Ten biskup w bieli miał bowiem dar jednoczenia ludzi na całym świecie wokół światła Chrystusowej nauki.

 

Hetman Chrystusa - Biografia św. Jana Pawła II Tom 4

Hetman Chrystusa - Biografia św. Jana Pawła II Tom 4

 

Cóż z tego, że ciało słabło, skoro ani duch, ani Jego umysł nie gasły; Papież Polak nie zamierzał schodzić z krzyża. Ostatni tom „Hetmana Chrystusa”, opowiadając o schyłku pontyfikatu, opowiada zarazem o nadal intensywnej posłudze, o heroicznym wypełnianiu Piotrowej misji aż do ziemskiego końca.
Ojciec Święty nie miał spokojnej starości.

 

Kalendarz 2024 Św. Jan Paweł II

Kalendarz 2024 Św. Jan Paweł II

 

Wejdźmy w rok z niezapomnianym papieżem Polakiem, św. Janem Pawłem II. Ojciec Święty w obiektywie Adama Bujaka, prawdziwego specjalisty w dziedzinie fotografii portretowej, niech nam towarzyszy przez następne 12 miesięcy Roku Pańskiego 2024.

 

Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki

Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki

Jan Paweł II, Jolanta Sosnowska

 Św. Jan Paweł II, zwany Wielkim, był dumnym Polakiem bez jakiegokolwiek kompleksu niższości wobec innych narodów. Takiego zachowania uczył też nas – zarówno głoszonym słowem, jak i własną postawą, którą prezentował, nie popadając przy tym w pychę czy pogardę wobec innych. Postawę swą zaś wykształcił w sobie i opierał na umiłowaniu Ojczyzny, na gruntownej wiedzy historycznej i oczywiście na głębokiej wierze w Boga i szacunku wobec bliźnich.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.