Odkrycie zaginionego kontynentu: Argoland ukryty pod dżunglami Indonezji i Birmy

Nasi autorzy

Odkrycie zaginionego kontynentu: Argoland ukryty pod dżunglami Indonezji i Birmy

fot. Pexels

fot. Pexels

Niedawno naukowcy odkryli fascynującą tajemnicę zniknięcia kontynentu sprzed 155 milionów lat, nazwanego Argolandem. Ten obszar, połączony kiedyś z północno-zachodnią Australią, rozpadł się na fragmenty, które rozsypały się po całej planecie przez wieki. Choć Argoland uważano za utracony, nowe badania opublikowane w czasopiśmie Gondwana Research rzucają nowe światło na historię tego zagadkowego obszaru.

Argoland po oderwaniu się od Australii nie zachował pierwotnego kształtu, co odróżniało go od innych kontynentów. Jego fragmenty rozproszyły się na północ, a naukowcy przez długi czas mieli trudności z odtworzeniem dawnej podróży Argolandu.

Eldert Advokaat, główny autor badania i badacz z Uniwersytetu Utrecht w Holandii, wraz ze swoimi współpracownikami rozpoczął poszukiwania od końca podróży zaginionego kontynentu w Azji Południowo-Wschodniej. Odkryli ślady kontynentu za pomocą „megajednostek” tektonicznych rozsianych po dnie oceanu. To odkrycie ujawniło również obecność pozostałości małych oceanów, które powstały około 200 milionów lat temu w wyniku przemieszczania się sił tektonicznych Ziemi. Te siły ostatecznie spowodowały pękanie i odrywanie się Argolandu.

Według Advokaata proces ten trwał od 50 do 60 milionów lat, a około 155 milionów lat temu cały kolaż kontynentów i oceanów zaczął dryfować w kierunku Azji Południowo-Wschodniej. W efekcie pozostałości kontynentu, który niegdyś był długi na 3100 mil (ok. 5 tys. km), zostały „ukryte pod zielonymi dżunglami dużych części Indonezji i Birmy”.

To odkrycie jest nie tylko fascynujące z punktu widzenia historii geologicznej, ale także ma znaczenie dla zrozumienia takich procesów jak ewolucja różnorodności biologicznej, klimatu oraz formowania się gór. Badanie pokazuje, że życie i śmierć kontynentów są nieodłącznie związane z tymi procesami, dostarczając kluczowych informacji dla zrozumienia zmian na naszej planecie.

Douwe van Hinsbergen, współautor badania, podkreśla, że obserwacja życia i śmierci kontynentów jest niezbędna również dla znalezienia surowców oraz dla zrozumienia sił napędzających tektonikę płyt. Zderzenie fragmentów Argolandu ze starożytnym lądem, który stał się Azją Południowo-Wschodnią, wpłynęło na krajobraz biologiczny regionu, przyczyniając się do dzisiejszej bogatej różnorodności biologicznej.

Chociaż naukowcy nie natknęli się na ślady starożytnych zaginionych cywilizacji ani hybryd człowieka i lemura, to ich badania dostarczają cennych informacji, które mogą pomóc w przyszłych badaniach nad ewolucją naszej planety i prognozowaniem jej przyszłych zmian. Odkrycie Argolandu pod zielonymi dżunglami stanowi kolejny krok w kierunku poznania tajemniczych zakątków naszej geologicznej historii.

Źródło: All That's Interesting, TP

 

W 80 podróży dookoła świata

W 80 podróży dookoła świata

Marcin Wolski

Czy 80 podróży wystarczy, by zwiedzić cały świat? Tego nie wiemy, ale z pewnością jest to wystarczająca ilość ekspedycji, by okrążyć naszą piękną Ziemię i bliżej jej się przyjrzeć. Właśnie o takich niezwykłych podróżach opowiada ta porywająca książka. Przypomina ona ponadto, że świat czeka, byśmy go odkryli – dla siebie.

 

Orzeł, lew i krzyż. Historia i kultura krajów Trójmorza. Tom 2

Orzeł, lew i krzyż. Historia i kultura krajów Trójmorza. Tom 2

Wojciech Roszkowski

Nim autor zakończył pisanie drugiego tomu „Historii i kultury krajów Trójmorza”, sytuacja się zmieniła: do Inicjatywy przyjęta została na prawach stałego członka Grecja, natomiast Ukraina oraz Mołdawia zyskały status krajów stowarzyszonych. To musiało zmienić nieco kompozycję książki.

 

Orzeł, lew i krzyż. Historia i kultura krajów Trójmorza. Tom 1

Orzeł, lew i krzyż. Historia i kultura krajów Trójmorza. Tom 1

Wojciech Roszkowski

Od Szczecina nad Bałtykiem do Triestu nad Adriatykiem w poprzek całego kontynentu zapadła żelazna kurtyna – tymi słynnymi słowami Winston Churchill opisał nową rzeczywistość geopolityczną po drugiej wojnie światowej. Ten kawałek świata nazywany bywa Międzymorzem, zaś dzisiaj coraz częściej można spotkać się z nazwą Trójmorza (Czarne – to trzecie morze).

 

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość wymaga także nowego podejścia do podręcznika. Autor – wybitny badacz, historyk i ekonomista, człowiek bardzo aktywny społecznie – postawił na narracyjność. W połączeniu z atrakcyjnym stylem pisania powinno przynieść to istotny efekt dydaktyczny, pobudza bowiem ciekawość czytelnika-ucznia.

 

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.