„Nie mogłem się przyzwyczaić do jego białej sutanny”. Adam Bujak o Janie Pawle II, ks. Popiełuszce i obecnej sytuacji Polski w Radiu Pallotti

Nasi autorzy

„Nie mogłem się przyzwyczaić do jego białej sutanny”. Adam Bujak o Janie Pawle II, ks. Popiełuszce i obecnej sytuacji Polski w Radiu Pallotti

Podczas audiencji dla Polaków w Kaplicy Sykstyńskiej Ojciec Święty (stoi na podwyższeniu) w rozmowie z Adamem Bujakiem. Całkiem po lewej ks. prałat Stainisław Małysiak. fot. Arturo Mari z albumu Podczas audiencji dla Polaków w Kaplicy Sykstyńskiej Ojciec Święty (stoi na podwyższeniu) w rozmowie z Adamem Bujakiem. Całkiem po lewej ks. prałat Stainisław Małysiak. fot. Arturo Mari z albumu "Rok 1", wyd. Biały Kruk

Adam Bujak, wybitny fotograf, który z aparatem towarzyszył najpierw Karolowi Wojtyle, a później Janowi Pawłowi II, był gościem Mateusza Wałacha podczas programu „Pielgrzymowanie” emitowanego w radiu Pallotti.

„Mogę powiedzieć, że właściwie całe moje życie, aż do śmierci Ojca Świętego, było w jakimś cieniu, czy właściwie blasku, świętego ojca Jana Pawła II, którego zawsze uważałem za świętego, obojętnie, w jakiej był sutannie – czarnej, fioletowej, czerwonej czy białej; był zawsze dla mnie tym wspaniałym, świętym człowiekiem”, wspomina Adam Bujak, który urodził się w domu położonym niedaleko mieszkania Wojtyłów przy ul. Tynieckiej 10.

Fotograf towarzyszył papieżowi także w podróżach po całym świecie, odwiedzając m.in. takie kraje, jak Gwatemala, Malta, Grecja czy Kazachstan. W czasie takich pielgrzymek Adam Bujak miał możliwość osobistych spotkań z Janem Pawłem II także w samolocie.

„Siadałem przy nim i to były jakieś takie spotkania, takie uświęcające człowieka. To było coś niezwykłego, czego się nigdy nie zapomni”, wspomina artysta. „Patrzyłem na niego jako na ojca, wspaniałego drugiego ojca, takiego, który przybliża nam Boga. Przybliża nam dobro, miłość do rodziny, miłość do kultury, miłość do Ojczyzny, miłość do poezji, tej prawdziwej poezji niezdegenerowanej, tej, która uświęca człowieka: poezji Mickiewicza, Słowackiego, szczególnie Norwida, którego on tak kochał, Wyspiańskiego”, wyjaśnia.

Fotograf papieski wspomina także czas wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. „Nie mogłem się przyzwyczaić do jego białej sutanny, bo zawsze, prawie zawsze, go widziałem w czarnej, rzadko czerwonej czy fioletowej, i nawet mówiłem mu na początku pontyfikatu per ‘kardynale’. On nie zwracał mi uwagi, bo sobie przecież zdawał sprawę, że już jest inna sytuacja, nie będzie mi zwracał uwagi. I tak rzeczywiście było, nigdy mi nie zwracał uwagi, potem ja nagle sobie pomyślałem: ‘Boże, przecież ja jestem przy Janie Pawle II, papieżu, głowie Kościoła katolickiego całego świata’ i tak zmieniłem, i dopiero tytułowałem go per ‘ojcze’”, opowiada Adam Bujak.

Fotograf wspominał także, jak trudno było w tamtych czasach zorganizować z Polski taki wyjazd, by towarzyszyć papieżowi podczas pielgrzymek zagranicznych. „Wtenczas paszportu nie wydawał urząd paszportowy, tylko Służba Bezpieczeństwa. Mówmy sobie prawdę, jak naprawdę było, przecież stałem nieraz trzy dni i trzy noce na Siemiradzkiego po paszport, potem bezpieka się do mnie dobierała”, opowiada Adam Bujak. „Jadąc np. do Rzymu, musiałem stać w kolejce po filmy do aparatu, żeby kupić filmy w Filmotechnice czy potem w Rzymie, no ale one w Rzymie kosztowały znacznie drożej. Tak, że trzeba było warować w kolejkach na Rynku, bo tam była Foto-Optyka, no i trzeba było jeszcze mieć czekoladę czy kawę, żeby wręczyć sprzedawcy. żeby dał kilka filmów więcej”, dodaje.

W rozmowie pojawiły się także odniesienia do bieżącej sytuacji, m.in. przetrzymywania w areszcie niedawno uwolnionego ks. Michała Olszewskiego. „To jest jakieś, przepraszam, że mówię do religijnego radia, draństwo, jakieś przerażające draństwo. Takie opętanie, opętanie rewolucją francuską czy bolszewicką. Zniszczyć Kościół, zniszczyć rodzinę, zniszczyć umysł i dotrzemy do takiego pustego człowieka”, ocenia Adam Bujak.  

Fotograf papieski wspomina w rozmowie także pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski. „Genialne, zupełnie genialne. Te wszystkie słowa, to do tej pory człowiek pamięta, to jest tak najpiękniejsza poezja i prawda i to, co nas uświęca, to co nas uzdrawia”, mówił.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy, dostępnej na kanale Radia Pallotti na portalu YouTube:

 Oprac. AD

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki i albumy o św. Janie Pawle II i nie tylko ilustrowane fotografiami Adama Bujaka:

Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II

Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II

Jolanta Sosnowska

Św. Jan Paweł II bywał nazywany prorokiem naszych czasów, nikt jednak do tej pory nie spojrzał w tym kontekście na całe jego życie. Próby takiej dokonuje w tej książce Jolanta Sosnowska (autorka czterotomowej biografii Papieża Polaka „Hetman Chrystusa”), śledząc pod tym kątem życiorys Karola Wojtyły – Jana Pawła II.

Męczennik za wiarę i Solidarność. Biografia ilustrowana bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Męczennik za wiarę i Solidarność. Biografia ilustrowana bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Jolanta Sosnowska

Fascynująca książka Jolanty Sosnowskiej to poruszająca opowieść o życiu i heroicznej walce kapłana, który stał się symbolem oporu przeciwko komunistycznemu reżimowi w Polsce. Swoją niezłomną wiarą i nieugiętością inspirował miliony Polaków do walki o wolność i wiarę. Popiełuszko, z pozoru zwykły ksiądz, stał się światłem nadziei. Pozostaje aktualnym symbolem także dzisiaj, co w tej książce mocno wybrzmiewa.

Nauczanie wolnego narodu. Wyd. II 2024

Nauczanie wolnego narodu. Wyd. II 2024

Jan Paweł II, Jolanta Sosnowska

Na progu transformacji ustrojowej, podczas pielgrzymki do Ojczyzny w 1991 r., Papież dobitnie zwracał uwagę, że prawdy Dekalogu są fundamentalne, że jedynie za nimi należy podążać, a nie ulegać fascynacji bardzo szkodliwymi nowinkami światopoglądowymi.

Totus Tuus

Totus Tuus

Jan Paweł II, Adam Bujak, ks. Jan Machniak

Ogłoszony przez polski parlament Rok św. Jana Pawła II w stulecie jego urodzin (1920–2020) każe zastanowić się nad dziełem naszego wielkiego rodaka. Ks. Karol Wojtyła na drogę swego dorosłego życia wybrał dewizę Totus Tuus, czyli po polsku Cały Twój – zawołanie odnosi się do Maryi, Matki Jezusa. To Jej tak młody kapłan, jak i sędziwy Papież zawierzył siebie samego, Ojczyznę oraz cały świat.

Rok 1. Habemus Papam

Rok 1. Habemus Papam

Jan Paweł II, Adam Bujak, Arturo Mari

ROK 1. HABEMUS PAPAM to pierwszy album składający się na "Dzieje Wielkiego Pontyfikatu Jana Pawła II". Jest obszerną dokumentacją pierwszego roku apostolskiej posługi Jana Pawła II. Na 179 fotografiach autorstwa Adama Bujaka i Arturo Mari, przedstawiono najważniejsze spotkania, pielgrzymki i wydarzenia z tego czasu m. in.: Konklawe 14-16 października 1978 r., pierwszą Mszę św. Jana Pawła II, Mszę św.

Życie malowane światłem

Życie malowane światłem

Adam Bujak

Wierny swym przekonaniom tak artystycznym, jak i światopoglądowym, jest Adam Bujak twórcą wybitnym i zasłużonym. Wierny Bogu i Ojczyźnie. Nie wdaje się w formalne eksperymenty, dziś niemal obowiązkowe w sztuce, nie szuka efekciarskich ujęć, ale dogłębnie penetruje ważne tematy, głównie w książkach, które dzięki jego talentowi zmuszają czytelnika do głębokich refleksji.

Tajemnice Ziemi Świętej

Tajemnice Ziemi Świętej

Adam Bujak

Najnowsze, długo oczekiwane wydanie bestsellerowego albumu Adama Bujaka o Ziemi Świętej. Dwa tysiące lat temu po spalonej słońcem Samarii, Galilei, Judei wędrował Chrystus. Teraz te same szlaki przeszło dwóch artystów. Twórca słowa i twórca obrazu. Poeta i fotografik – Marek Skwarnicki i Adam Bujak.

Tragedia Aleppo. Monumentalny album Adama Bujaka

Tragedia Aleppo. Monumentalny album Adama Bujaka

Adam Bujak, ks. Waldemar Cisło

Niewyobrażalne i bezmyślne zniszczenie oraz setki tysięcy niewinnych ofiar – ich  symbolem stało się w ostatnim czasie syryjskie Aleppo. Jego mieszkańcy wielokrotnie z żalem mówili, że świat o nich zapomniał. Kto jak kto, ale my – Polacy – dobrze powinniśmy pamiętać i rozumieć owo uczucie opuszczenia i zapomnienia przez wszystkich, czego symbolem stała się zburzona doszczętnie przez Niemców podczas II wojny światowej Warszawa.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.