Modlitwa o szacunek dla życia od poczęcia do naturalnej śmierci podczas każdej Mszy św. KEP zdecydował

Nasi autorzy

Modlitwa o szacunek dla życia od poczęcia do naturalnej śmierci podczas każdej Mszy św. KEP zdecydował

fot. Pixabay fot. Pixabay

Zespół Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych opublikował stanowisko w sprawie toczącej się obecnie w Polsce debaty aborcyjnej. Do dokumentu, który broni życia od poczęcia do naturalnej śmierci, dołączona jest intencja modlitwy wiernych, którą należy odmawiać podczas każdej Mszy św.

Modlitwa wiernych podczas każdej Eucharystii

„Módlmy się za sprawujących władzę, zwłaszcza w naszej Ojczyźnie, aby pełniąc służbę wobec narodu, w duchu odpowiedzialności szanowali niezbywalne prawo do poszanowania każdego ludzkiego istnienia, począwszy od poczęcia aż do naturalnej śmierci”. Tak brzmi intencja modlitwy wiernych, która powinna być odmawiana podczas każdej Mszy św. począwszy od 4 września br., kiedy to stanowisko Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych zostało podane do publicznej wiadomości. Wezwanie zostało przygotowane przez Komisję Konferencji Episkopatu Polski ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

KEP w sprawie aborcji

Stanowisko Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych zatytułowane zostało „Aborcja poza etyką i prawem?. W dokumencie opublikowanym na stronie KEP można znaleźć przypomnienie, że „życie każdego człowieka zaczyna się w chwili poczęcia” i że jest to prawda z zakresu genetyki; autorzy stanowiska powołują się także na świadczący o tym zapis w Konstytucji RP.

Łamanie prawa i wolności sumienia

„Aborcja nie należy do metod terapeutycznych stosowanych w leczeniu. Uśmiercenie dziecka nie może być uważane za środek do przywrócenia zdrowia kobiety”, piszą eksperci KEP. Przypominają oni także, że zakaz przeprowadzania konsultacji w sprawie przesłanek do dokonania aborcji jest niezgodny z ustawą o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

Autorzy dokumentu zwracają także uwagę na atak, jaki obecnie rządzący przeprowadzają na wolność sumienia wyrażającą się „w możliwości odmówienia podjęcia działań medycznych pozostających w sprzeczności z systemem wartości lekarza, a tym bardziej z systemem wartości uniwersalnych”.

„Nie do zaakceptowania jest wymuszanie dokonywania przerywania ciąży pod groźbą sankcji finansowych, w tym utraty kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia”, stwierdzają eksperci KEP. „Nie jest to więc kara wymierzona w dyrekcje szpitali, ale pracowników szpitala, którzy mają prawo do godziwego wynagrodzenia, a nade wszystko w pacjentów, którzy mają prawo do korzystania z dostępnych terapii”, piszą specjaliści.

Niedopuszczalne naciski pozamedyczne

Autorzy stanowiska są zaniepokojeni również działaniami Prokuratora Generalnego, który stosuje naciski, „aby postępowania w sprawie pomocnictwa w przeprowadzeniu aborcji umarzać lub kierować wnioski do sądu o warunkowe umorzenie sprawy ze względu na znikomą szkodliwość społeczną” i zwracają uwagę, że „w świetle dotychczasowych orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego (z dnia 28 maja 1997 r. sygn. akt K. 26/96 oraz z dnia 22 października 2020 r. sygn. akt K 1/20) nie ma argumentów za zmianą interpretacji momentu rozpoczęcia prawnej ochrony życia. Powinna się ona rozpoczynać od momentu poczęcia i obejmować cały okres ciąży”. W dokumencie przeczytać można także, że „z uwagi na fundamentalny charakter prawa do życia nie można uznać działań w nie wymierzonych za cechujące się niewielką szkodliwością”.

Ekskomunika za aborcję

W stanowisku nie zabrakło także odwołania do nauczania Kościoła w tej kwestii, zawartego m.in. w cytowanej tam encyklice „Evangelium vitae”, i do kary nakładanej na dopuszczających się tzw. aborcji: „Według prawa kościelnego dokonanie zabójstwa nienarodzonego dziecka oraz wspólnictwo w tym procederze traktowane jest jako jedno z najcięższych przestępstw i karane jest karą ekskomuniki, która wyklucza z udziału w dobrach duchowych powierzonych Kościołowi przez Chrystusa”,

Źródło: episkopat.pl; AD

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki

Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki

Jan Paweł II, Jolanta Sosnowska

Św. Jan Paweł II, zwany Wielkim, był dumnym Polakiem bez jakiegokolwiek kompleksu niższości wobec innych narodów. Takiego zachowania uczył też nas – zarówno głoszonym słowem, jak i własną postawą, którą prezentował, nie popadając przy tym w pychę czy pogardę wobec innych. Postawę swą zaś wykształcił w sobie i opierał na umiłowaniu Ojczyzny, na gruntownej wiedzy historycznej i oczywiście na głębokiej wierze w Boga i szacunku wobec bliźnich.

Nauczanie wolnego narodu. Wyd. II 2024

Nauczanie wolnego narodu. Wyd. II 2024

Jan Paweł II, Jolanta Sosnowska

Na progu transformacji ustrojowej, podczas pielgrzymki do Ojczyzny w 1991 r., Papież dobitnie zwracał uwagę, że prawdy Dekalogu są fundamentalne, że jedynie za nimi należy podążać, a nie ulegać fascynacji bardzo szkodliwymi nowinkami światopoglądowymi.

Polska i Krzyż

Polska i Krzyż

Adam Bujak, Andrzej Nowak, kard. Stanisław Nagy, ks. Waldemar Chrostowski, Krzysztof Ożóg

Piękno, niezachwiana moc i potęga Krzyża. Związanie losów Rzeczypospolitej, od narodzin po dzień dzisiejszy, z Krzyżem oraz nieprzemijająca nadzieja pokładana w Chrystusie – to temat tej książki. Wybitni autorzy i uczeni, wielcy patrioci, utrwalają słowem, a mistrz Adam Bujak obrazem wizerunek Polski wiernej Bogu od jedenastu wieków. Bez chrześcijaństwa nie byłoby ani naszego państwa, ani naszego narodu.

W co wierzą katolicy

W co wierzą katolicy

 

Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.

Dekalog

Dekalog

ks. Waldemar Chrostowski

Dziesięć Bożych Przykazań odmieniło świat, wprowadziło ład w stosunkach między ludźmi i przygotowywało człowieka na przyjście Chrystusa. Zna je niby każdy – ale czy na pewno wszystkie? Czy je rozumie? Jak np. pogodzić polecenie „nie zabijaj” z karą śmierci? Dlaczego jako dzień święty święcimy niedzielę, a nie szabat? Czy przykazań naprawdę jest dziesięć? Pytań wokół Dekalogu wiele.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.