Mediolańskie kino nie pokaże filmu o ocalonej z Holocaustu. Powodem obawy przed propalestyńskimi demonstrantami
Auschwitz I. Brama obozowa z cynicznym napisem „Praca czyni wolnym” prowadziła do pierwszej, najstarszej części obozu, nazywanej obozem macierzystym. fot. Adam Bujak z albumu "Auschwitz", wyd. Biały Kruk Operator jednego z mediolańskich kin odmówił zaplanowanej na koniec listopada projekcji filmu dokumentalnego „Liliana” opowiadającego o życiu wywodzącej się z tego miasta Żydówki Liliany Segre, więźniarki Auschwitz, która przeżyła Holocaust.
Wiadomość tę przekazał do publicznej wiadomości reżyser obrazu, Ruggero Gabbai; wywołała ona, jak również powód odmowy, według tamtejszych mediów falę oburzenia. „Nie mam nic przeciwko Żydom, ale proszę postawić się na moim miejscu”,powiedział operator w wywiadzie udzielonym „La Repubblica”. „Klimat polityczny jest napięty. Nie mam ochoty ryzykować”, tłumaczył operator. Odniósł się w ten sposób do faktu, że co tydzień w Mediolanie odbywają się protesty w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie i film taki jak ten na pewno nie pozostałby niezauważony. „Jeżeli [demonstranci] przyjdą i wszystko poniszczą, kto mi zapłaci za szkody?”.
Co więcej, sama Segre, obecnie 94-letnia, dożywotni senator Republiki Włoskiej, od pewnego czasu jest ofiarą antysemickich ataków i pogróżek; codziennie, według własnych słów otrzymuje niezliczone wiadomości pełne nienawiści. Sytuacja pogorszyła się od ataku Hamasu na Izrael 7 października 2023 roku i następującej po nim wojnie w strefie Gazy. Między innymi twarz Segre oraz oznaczająca Żydówkę gwiazda zostały wydrapane z przedstawiającego ją muralu, o czym donosiło wiele tamtejszych mediów.
Źródło: welt.de, AM
Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki ułatwiające zrozumienie meandrów obecnej polityki:
Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego
Z wszystkich stron słyszymy o wielkim postępie; w medycynie, w technice, w badaniach kosmosu… Równocześnie z wszystkich stron atakuje nas postęp fałszywy, cofający ludzkie życie do czasów pogańskich, ignorujący Boga, unicestwiający sumienia, drwiący z zasad moralnych, zachęcający do praktykowania wynaturzeń.
Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej
Napisana barwnym, literackim językiem, świetnie ilustrowana książka jednego z najwybitniejszych intelektualistów europejskich. Pełna refleksji nad współczesnością historia od starożytnych myślicieli chińskich i filozofów greckich, przez świętych Augustyna i Tomasza, renesansowych humanistów, zachodnich filozofów baroku i oświecenia, po myślicieli polskich (np. Mistrz Wincenty, Paweł Włodkowic, Józef Piłsudski).
Idiotokracja, czyli zmowa głupców
Głupcy zawsze istnieli, niektórzy z nich sięgali nawet po władzę, ale nigdy jeszcze w dziejach świata ród ludzki nie miał do czynienia z prawdziwą inwazją głupoty. Zjawisko to stało się bardzo groźne, albowiem objęło niektóre kręgi władzy. Powstały fałszywe elity składające się w całości z durniów i dewiantów różnej maści, którzy trzymają się razem, wspierają i rządzą lub choćby próbują rządzić.
Historia cenzury. Od starożytności do XXI wieku
Polacy w ciągu minionych dwóch stuleci zmagali się z bezwzględnie egzekwowaną antynarodową, ale też antyreligijną cenzurą stosowaną wobec nas przez obcych (zaborców, komunistów). Niewiele jednak powstało na ten temat książek, a to jest pierwsze całościowe opracowanie. Czyżby sam temat cenzury był zawsze niewygodny i cenzurowany? – pyta autor niniejszej książki, Jakub Maciejewski.
Konfederacja targowicka
Czytając tę historyczną książkę, zaczynamy się zastanawiać, czy jednak nie odnosi się ona do czasów jak najbardziej nam współczesnych. Nie chodzi tylko o samo zjawisko zdrady narodowej, ale o metody działania targowiczan. Nasuwa się co chwilę refleksja: to wtedy też już tak było?! Tak, już wtedy np. zastosowano terror wobec wolnych obywateli Rzeczypospolitej, rekwirowano majątki, pozbawiano stanowisk.
Auschwitz - Rezydencja śmierci
Unikalny dokument przedstawiający największy niemiecki obóz koncentracyjny, ośrodek męczeństwa i masowej zagłady setek tysięcy więźniów 30 narodowości. Bogaty materiał fotograficzny: znakomite, słynne już artystyczne fotografie Adama Bujaka zatrzymujące w czasie echa koszmaru oraz zdjęcia archiwalne z lat funkcjonowania obozu przedstawiające dramatyczny los deportowanych.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.