„Łączenie ze sobą różnych cywilizacji to przepis na nieszczęście”. Wojciech Reszczyński, autor „Pomiędzy Wschodem a Zachodem”, w programie Jana Pospieszalskiego

Nasi autorzy

„Łączenie ze sobą różnych cywilizacji to przepis na nieszczęście”. Wojciech Reszczyński, autor „Pomiędzy Wschodem a Zachodem”, w programie Jana Pospieszalskiego

Wojciech Reszczyński Fot. Jerzy Dudek - Forum Wojciech Reszczyński Fot. Jerzy Dudek - Forum „Tusk jest wysłannikiem cywilizacji bizantyjskiej. On reprezentuje niemieckie interesy i niemieckie myślenie. A niemieckie myślenie bizantyjskie jest zdominowane przez myślenie pruskie, które zawsze było wrogo nastawione do Polski”, mówi red. Wojciech Reszczyński, autor książki „Pomiędzy Wschodem a Zachodem”, w rozmowie z Janem Pospieszalskim w programie „Jan Pospieszalski rozmawia”.

Prekursorskie badania Konecznego

„Feliks Koneczny, bo on jest głównym bohaterem tego naszego spotkania, dochodził do swoich filozoficznych wniosków bardzo długo. Najpierw zajmował się szczegółowo historią. Pracę doktorską opublikował z historii Rosji, doskonale znał ten kraj, jego ludzi, jego historię. I pod koniec życia, w wieku 70 lat, zaczął to wszystko spinać, dochodząc do wniosku, że trzeba opisać istniejące w Europie, w Polsce, działające aktywne cywilizacje pod kątem wielu różnych czynników za pomocą własnych narzędzi”, tłumaczy Wojciech Reszczyński, zaznaczając, że Koneczny był prekursorem tego rodzaju badań.

„Był taki Arnold Joseph Toynbee, który przetłumaczył jego pracę o wielości cywilizacji na język angielski; potem się pojawił słynny amerykański politolog Samuel Huntington, który ‘zerżnął’ z Konecznego jego rozważania i przemyślenia”, zauważa autor „Pomiędzy Wschodem a Zachodem”.

 „Feliks Koneczny jest prekursorem, twórcą nauki o cywilizacjach. On sformułował prawa cywilizacji, czym one się rządzą, opisał elementy, poza tym zdefiniował cywilizację. Cywilizacja według Konecznego to metoda życia zbiorowego”, tłumaczy red. Reszczyński.

Cywilizacja a kultura

„Kultura to jest coś niżej od cywilizacji, bo cywilizacje zawierają różne kultury i w ramach jednej cywilizacji może być kultura polska, francuska, włoska i kultury mogą się wzajemnie uzupełniać i dobrze, że się uzupełniają. Natomiast cywilizacje, jeżeli miałyby się ze sobą łączyć i tworzyć syntezę, to mamy po prostu gotowe nieszczęście”, objaśnia dalej propagator myśli Feliksa Konecznego.

„W swoich 40 tezach Feliksa Konecznego, które zamieszczam na końcu książki, niepublikowany, nieznany zupełnie fragment, to jest bardzo ważne, chociaż dwa pierwsze zdania. ‘Ze wszystkich spraw publicznych najbardziej publiczną jest religia. Polska albo będzie katolicka, albo jej nie będzie’”, mówi red. Reszczyński, podkreślając, że to właśnie od Feliksa Konecznego pochodzi ten słynny cytat na temat polskiej przyszłości.

Cywilizacja Polski i naszych sąsiadów

„W Polsce mamy cywilizację łacińską, chrześcijańską, zwaną zachodnią, która jeszcze, mam nadzieję, dominuje i będzie dominować, czyli katolicyzm”, tłumaczy Wojciech Reszczyński i zauważa, że w Niemczech z kolei dominuje cywilizacja bizantyjska, co zaczęło się od upadku cesarstwa rzymskiego. „Niemiecki dryl, ta niemiecka buta, ma swoją genezę w zakonie krzyżackim, potem w państwie pruskim, w Bismarcku, który jednoczy Niemcy w 1871 roku. No i potem prostą drogą to wszystko prowadzi do dyktatury, do Hitlera, do faszyzmu. Kościół jest tam tępiony przecież, najwięcej ofiar to księża katoliccy, Hitler walczył z nimi”, objaśnia autor książki „Pomiędzy Wschodem a Zachodem”.

Red. Reszczyński przywołuje także przykład Austrii, która była jednym z zaborców Polski. „Mamy takie zjawisko pod nazwą józefinizm, czyli totalne podporządkowanie Kościoła władzy państwowej. Państwo wyznaczało biskupów, wyznaczało godziny Mszy św., zezwalało, kiedy mają dzwony bić, kiedy nie, kiedy są święta kościelne, kiedy nie są. Jednym słowem, Kościół podporządkowany państwu to jest cecha cywilizacji bizantyjskiej, a nasza cecha polega na tym, że Kościół jest oddzielony od państwa, Kościół zachowuje autonomię i państwo zachowuje autonomię. Co nie znaczy, że nie współpracują dla dobra Polaków razem, bo współpracują, wielokrotnie to udowodnili. I dlatego takie określenie jak Polak katolik absolutnie nie jest pejoratywne. Tak, Polak to katolik i nie wstydźmy się tego”, podkreśla dziennikarz.

„Dzięki temu, że byliśmy katolikami, przetrwało państwo polskie, a katolicyzm by nie przetrwał, gdyby nie miał wspaniałych przedstawicieli świata świeckiego, którzy doceniali rolę Kościoła katolickiego. W mojej książce są cytaty z Piłsudskiego, który mówił ‘najważniejszą naszą rzeczą jest wiara. Pilnujmy wiary’”, zauważa red. Reszczyński.

Oprac. AD

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy dostępnej na kanale YouTube:

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki o naszej cywilizacji:

Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego

Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego

Wojciech Reszczyński

Z wszystkich stron słyszymy o wielkim postępie; w medycynie, w technice, w badaniach kosmosu… Równocześnie z wszystkich stron atakuje nas postęp fałszywy, cofający ludzkie życie do czasów pogańskich, ignorujący Boga, unicestwiający sumienia, drwiący z zasad moralnych, zachęcający do praktykowania wynaturzeń.

 

Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej

Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej

Andrzej Nowak

Napisana barwnym, literackim językiem, świetnie ilustrowana książka jednego z najwybitniejszych intelektualistów europejskich. Pełna refleksji nad współczesnością historia od starożytnych myślicieli chińskich i filozofów greckich, przez świętych Augustyna i Tomasza, renesansowych humanistów, zachodnich filozofów baroku i oświecenia, po myślicieli polskich (np. Mistrz Wincenty, Paweł Włodkowic, Józef Piłsudski).

 

Naród niepokonany. Przełomowe momenty polskiej historii

Naród niepokonany. Przełomowe momenty polskiej historii

Andrzej Nowak

Sarmaci w trudnych okresach Rzeczypospolitej powiadali, że jest ona niczym słońce, choć bowiem zachodzi i popada w mrok, to niebawem wschodzi i znów świeci pełnym blaskiem. Na zawsze nie gaśnie nigdy. O takich wschodach i zachodach naszego kraju i narodu pisze w tej książce wybitny historyk i pisarz, prof. Andrzej Nowak.

 

Polacy wierni i dzielni

Polacy wierni i dzielni

o. Marian Zawada

Polacy – kim jesteśmy? Kim byliśmy? Kim powinniśmy być w przyszłości? O. prof. Marian Zawada od ponad 40 lat szuka odpowiedzi na te pytania. Szuka – i znajduje. Zastanawia się nad kondycją naszego narodu od momentu jego narodzin w X wieku po czasy najbardziej współczesne. I nieustannie jest pełen zachwytu nad duszą polską, nad jej zdolnością przetrwania nawet największych kataklizmów, nad jej niezłomnością.

 

Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza

Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza

Andrzej Nowak

Ostatnie lata naszej historii najnowszej toczyły się w cieniu wojny – najpierw tej być może najbardziej bolesnej, choć nie dosłownej, czyli wewnętrznej, w naszym własnym domu. Jej pierwszą ofiarą stała się prawda, ale przecież w jej wyniku doszło także do ofiar śmiertelnych. Potem zaczęła się wojna kulturowa, której front coraz brutalniej naciera na Polskę. W jej wyniku umierają przede wszystkim ludzkie sumienia.

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.