Kolejne zastosowanie kontrowersyjnej technologii mRNA w medycynie? Powstaje lek na jedną z chorób rzadkich

Nasi autorzy

Kolejne zastosowanie kontrowersyjnej technologii mRNA w medycynie? Powstaje lek na jedną z chorób rzadkich

fot. Pixabay fot. Pixabay Badania potwierdzają, że szczepionki na COVID-19 to nie jedyne możliwe zastosowanie technologii mRNA w medycynie. Technologia ta, jak wynika z wstępnych eksperymentów w tym zakresie, może przydać się także w leczeniu rzadkiej choroby genetycznej – kwasicy propionowej.

Zaburzenie to dotyka średnio jedną osobę na sto tysięcy i bierze się z powodu mutacji w dwóch genach, które razem kodują enzym rozkładający białka. Brak tego enzymu powoduje, że organizm chorego nie jest w stanie trawić niektórych składników pożywienia, co prowadzi do kumulowania się toksycznych substancji w krwi i tkankach, a w dłuższych okresach do uszkodzenia organów takich jak mózg czy serce. Pierwsze objawy choroby, takie jak wymioty, najczęściej pojawiają się już w kilka dni po urodzeniu.

Chorzy na kwasicę propionową mogą funkcjonować dzięki specjalnej diecie, natomiast do tej pory nie istniało leczenie przyczynowe. Lek mRNA – 3927 zaprojektowany przez koncern Moderna zawiera dwie sekwencje mRNA, które uzupełniają wadliwe enzymy. Są one dostarczane do organizmu zamknięte w nanocząstkach lipidowych, podobnie jak w przypadku szczepionek Moderny na COVID-19. Lek podawany jest dożylnie co dwa lub trzy tygodnie i został zaprojektowany tak, by docierać do wątroby, gdzie produkowany jest wadliwy enzym.

Wstępne badania na pacjentach wskazują, że lek przywraca aktywność uszkodzonego enzymu i w niektórych przypadkach poprawia ogólne funkcjonowanie pacjenta, a Moderna obecnie rekrutuje większą ilość pacjentów do kolejnych analiz.  

Lek jednak generował też u większości pacjentów efekty uboczne, takie jak podatność na infekcje czy obrzęk trzustki, choć badacze rozważają, czy objawy te nie wynikają jednak z choroby podstawowej. Jak do tej pory nie sprawdziła się obawa naukowców o wystąpienie reakcji immunologicznej w odpowiedzi na leczenie.

Autorzy terapii, komentując swoje wyniki, podkreślają, że wiele pracy jeszcze przed nimi, a cały proces leczenia wymaga udoskonaleń, choć rodziny chorych na kwasicę propionową otrzymały już nadzieję na poprawę stanu zdrowia swoich bliskich.

Otwarte pozostaje pytanie o długofalowe skutki tego typu leczenia, jako że kontrowersje co do stosowania samej technologii mRNA w medycynie nie cichną. Ostrzegał przed nią m.in. jej twórca dr Robert Malone, a ostatnio także dr Angus Dalgleish, profesor onkologii i immunolog ze szpitala uniwersyteckiego w Londynie.

Źródło: nature.com, lifesitenews.com, dailysceptic.org, AD

***

Pandemia COVID-19 i związana z nią akcja masowych szczepień była trudnym doświadczeniem, które wielu z nas przypomniało  o tym, co jest w życiu najistotniejsze: 

Pandemia grzechu, czyli śmierć nauczycielką życia

Pandemia grzechu, czyli śmierć nauczycielką życia

Janusz Szewczak

Czy zdajemy sobie sprawę z tego, dokąd prowadzą nas najnowsze trendy światopoglądowe? Postnowocześni ideologowie, pseudonaukowcy oraz zgenderyzowani politycy chwycili w swoje ręce stery w wielu krajach i wiodą ludzkość w tragiczną otchłań. Zgodnie z jeszcze oświeceniowymi, a potem z marksistowskimi, leninowskimi i nazistowskimi zaleceniami także dzisiejsi utopiści godzą się z tym, że na drodze do świata bez skazy muszą być ofiary.

 

Wielkie Zatrzymanie

Wielkie Zatrzymanie

Aleksander Nalaskowski

Najbardziej prześladowany w Polsce profesor, Aleksander Nalaskowski, ciętym piórem, z wielką erudycją i przenikliwością rysuje niepokojącą wizję świata XXI wieku. Nasz zabiegany i ogłupiały glob ziemski przestał się kręcić na kilka miesięcy – nastąpiło Wielkie Zatrzymanie, jak trafnie nazywa to Autor. Gdy opadł pierwszy kurz wzniecony pandemią i globalnym zamieszaniem, pojawił się ponoć nowy obraz świata.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.