DZISIAJ: Uroczyste obchody 1000-lecia Korony Polskiej w Warszawie

Nasi autorzy

DZISIAJ: Uroczyste obchody 1000-lecia Korony Polskiej w Warszawie

Red. Paweł Lisicki, prof. Wojciech Polak, red. Anna Popek, red. Wojciech Reszczyński, prof. Wojciech Roszkowski, red. Jolanta Sosnowska, Jerzy Zelnik. To w tym znamienitym gronie świętować będziemy 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski, oraz upamiętnimy 20. rocznicę śmierci Jana Pawła II już w najbliższy piątek 4 kwietnia w Warszawie.

Prof. Wojciech Roszkowski, znany historyk i znakomity autor, zwraca uwagę, że obecny rząd nie jest zainteresowany świętowaniem tego wielkiego millennium, więc pozostaje nam organizować się na własną rękę w gronie świadomych Polaków i patriotów.

„Wydaje mi się, że sytuacja trochę przypomina tę sprzed tysiąca lat. Otóż skąd my wiemy o koronacji Bolesława? Z kronik niemieckich, w których zapisana jest niechęć, żeby nie powiedzieć wrogość, książąt niemieckich czy cesarstwa do tego faktu, że Bolesław Chrobry został ukoronowany”, tłumaczy prof.  Roszkowski. „Dlaczego z zachodniej strony koronacja Bolesława spotkała się właśnie z ową niechęcią, czy wręcz wrogością,  można się domyślać. Otóż powodem głównym było to, że koronacja na króla była symbolicznym uznaniem niezależności państwa”, objaśnia historyk, dodając, że ówczesny cesarz niemiecki Henryk II prowadził politykę powiązania chrystianizacji z germanizacją.

„Mieszkowi i Bolesławowi udało się wymknąć w dużej mierze z tej akcji cesarstwa i książąt niemieckich poddania państwa polskiego władzy politycznej na zachodzie”, opowiada prof. Roszkowski. „I jeszcze jeden przypis, mianowicie gdzie w tym jest papiestwo? Skąd chrześcijaństwo do Polski przywędrowało? No wiadomo – z Czech. Było to chrześcijaństwo łacińskie, związane z Rzymem. Problem w tym, że w tym samym czasie papiestwo przeżywało potworny kryzys. O tym się rzadko pamięta, ale od końca IX wieku do początku wieku XI kolejni papieże reprezentowali, można powiedzieć, nie tylko marny poziom duchowy, ale czasem wręcz zachowali się kryminalnie, jeśli można tak ogólnie powiedzieć, a najczęściej byli wręcz wasalami cesarstwa. Dodatkowy aspekt tej historii chrystianizacji Polski to jest to właśnie, że mimo słabości papiestwa udało się tym dwóm władcom zakorzenić struktury chrześcijańskie w Polsce, w niezależnym państwie”, podkreśla prof. Wojciech Roszkowski, który będzie jednym z prelegentów obchodów milenijnych 4 kwietnia w Warszawie.

Po więcej patriotycznych treści, zarówno w postaci wykładów, jak i wybitnych książek Białego Kruka, które nie tylko podnoszą patriotycznego ducha, ale i w zaskakujący sposób tłumaczą obecną sytuację Polski w oparciu o historyczne fakty, zapraszamy już w piątek, 4 kwietnia, do Domu Technika NOT – Sala A (teatralna) przy ul. Tadeusza Czackiego 3/5 w Warszawie.

A oto szczegółowy program spotkania:

17:00 – rozpoczęcie kiermaszu książek Białego Kruka (hol Domu Technika), a na nim bogata oferta publikacji, duże rabaty (nawet do 80%!) oraz możliwość uzyskania autografów autorów! Kiermasz oraz składanie dedykacji potrwają do godz. 20:30.

18:30 – część wykładowa, którą poprowadzi red. Anna Popek. Wystąpienia (każde ok. 15 minut) odbędą się według następującego porządku:

Prof. Wojciech Polak, autor, historyk
Dlaczego Bolesław zasłużył na przydomki „Chrobry” i „Wielki”

Prof. Wojciech Roszkowski, autor, historyk
Moje tysiąclecie

Red. Wojciech Reszczyński, autor, publicysta
Kultura polityczna – kiedyś i dziś

Red. Paweł Lisicki, autor, red. naczelny tygodnika „Do Rzeczy”
Królestwo ziemskie i królestwo niebieskie

Red. Jolanta Sosnowska, autorka, wiceprezes Białego Kruka
Kto i dlaczego niszczy pamięć o wielkim Polaku

P r o g r a m   a r t y s t y c z n y

JERZY ZELNIK
Chrobry – od koronacji do fascynacji

Od godz. 17.00 oraz po spotkaniu sprzedaż i podpisywanie książek Białego Kruka w holu Domu Technika.

Na wydarzenie zapraszają wydawnictwo Biały Kruk oraz Radio Wnet. Wstęp wolny.

4 kwietnia, piątek,  Sala A (teatralna) Domu Technika NOT przy ul. Tadeusza Czackiego 3/5 w Warszawie, początek o godz. 17:00.

Zapraszamy!

Oprac. AD

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po wyjątkowe, rocznicowe książki, które będą cenną pamiątką obchodzonych w tym roku wyjątkowych rocznic:

Największy z rodu Polaków

Największy z rodu Polaków

Adam Bujak, Jolanta Sosnowska

Największy z rodu Polaków – to określenie wobec Jana Pawła II pojawiło się już na początku jego pontyfikatu, a potem było powszechnie wypowiadane z dumą przy bardzo wielu okazjach, w tysiącach miejsc, przez ludzi Kościoła i przez zwykłych wiernych, ale też przez polityków i środki masowego przekazu, nie wyłączając tych, którzy dzisiaj tak zaciekle zwalczają Papieża Polaka.

Pierwsze królestwo. Mocarstwo Bolesława Chrobrego

Pierwsze królestwo. Mocarstwo Bolesława Chrobrego

Wojciech Polak

Są w dziejach narodów wydarzenia, których wpływ na przyszłe wieki jest nieprzemijający. Dla nas takim wydarzeniem jest bez wątpienia koronacja w roku 1025 na króla Bolesława, księcia Polan, zwanego potem Chrobrym lub Wielkim. Był on zarazem władcą zjednoczonych plemion na rozległych ziemiach, których rozmiar przekraczał obszar dzisiejszej Rzeczypospolitej. Chrobry stworzył państwo, które stało się mocarstwem w ówczesnej Europie.

Monarchia polska

Monarchia polska

Grzegorz Kucharczyk

Nie byłoby królestwa w Polsce, gdyby nie chrzest Mieszka I oraz ustanowienie w 1000 roku hierarchicznego ładu polskiego Kościoła – pisze prof. Grzegorz Kucharczyk, autor wielu poczytnych książek historycznych. Zjednoczenie ziem polskich pod berłem królewskim przez Bolesława Chrobrego w roku 1025 było dowodem wielkości państwa oraz jego suwerenności.

Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II

Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II

Jolanta Sosnowska

Św. Jan Paweł II bywał nazywany prorokiem naszych czasów, nikt jednak do tej pory nie spojrzał w tym kontekście na całe jego życie. Próby takiej dokonuje w tej książce Jolanta Sosnowska (autorka czterotomowej biografii Papieża Polaka „Hetman Chrystusa”), śledząc pod tym kątem życiorys Karola Wojtyły – Jana Pawła II.

Blask Rzeczypospolitej. Od X do XXI wieku

Blask Rzeczypospolitej. Od X do XXI wieku

Wojciech Polak

Oto dzieło wybitnego i wszechstronnego historyka, które czyta się jak pasjonującą powieść. Sięgając po Blask Rzeczypospolitej, każdy, kto w jednej książce chciałby zapoznać się z historią Polski na przestrzeni całych jej dziejów, ma tę możliwość. A dzieje te są długie, żywe i imponujące. Historia nasza, jak każdego wielowiekowego kraju, obfituje we wzloty i upadki. Może napawać dumą i podziwem, ale też przestrzegać przed niebezpieczeństwami.

Polska. Dwanaście wieków

Polska. Dwanaście wieków

Adam Bujak, Wojciech Polak

Takiego albumu o naszym kraju jeszcze nie było. Polska ukazana została tu od czasów najdawniejszych do najnowszych, wiek po wieku. Każde stulecie, od X po XXI, zostało osobno scharakteryzowane. Przypomniane zostało również, że wcześniej istniała Prapolska.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.