„Jesteśmy narodem chrześcijańskim i należymy do Europy”. Deklaracja premiera Gruzji
Irakli Kobakhidze w 2018 r. fot. Kmu.gov.ua, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=67201461 Portal Euronews przeprowadził wywiad z premierem Gruzji Iraklim Kobachidze. Polityk mówił w nim o chrześcijaństwie w swoim kraju i aspiracjach unijnych, a także zadeklarował odrzucenie wpływów rosyjskich.
W najbliższą niedzielę w Gruzji odbędą się wybory parlamentarne; to ważne wydarzenie, tym bardziej że po raz pierwszy w tym kraju obowiązywać będzie podczas wyborów system w pełni proporcjonalny.
Stawka jest wysoka, a wynik wyborów zaważy na ewentualnej integracji Gruzji z UE i jej relacjach z Rosją.
W miarę zbliżania się terminu wyborów krajobraz polityczny w Gruzji ulega coraz większej polaryzacji, a sondaże w dalszym ciągu przedstawiają niewiarygodne i sprzeczne prognozy.
Podczas gdy rządząca partia Gruzińskie Marzenie przedstawia głosowanie jako wybór między „pokojem a wojną”, partie opozycyjne postrzegają wybory jako bitwę pomiędzy demokratycznym Zachodem a autorytarną Rosją.
Premier Gruzji Irakli Kobachidze udzielił portalowi Euronews wywiadu, w którym mówił m.in. o znaczeniu wyborów w kontekście rozmów akcesyjnych do Unii Europejskiej i o wpływach rosyjskich na jego kraj.
„Wiecie, że jesteśmy narodem chrześcijańskim, a Europa zawsze była kojarzona z chrześcijaństwem. Broniła go, chroniąc chrześcijaństwo dla Gruzji”, tłumaczył Kobachidze, dodając, że dlatego Europa była zawsze naturalnym wyborem dla Gruzji i dla Gruzinów.
Zdaniem gruzińskiego premiera „bycie w Europie” oznacza również wyższy poziom dobrobytu, co sprawia, że kwestie europejskie mają wysoki priorytet dla jego gabinetu.
W wywiadzie podniesiono również kwestie rosyjskich wpływów na wybory przeprowadzane obecnie w innych krajach, takich jak Mołdawia.
„Mogę powiedzieć, że Rosja nie ma wpływów w Gruzji”, podkreślił premier Kobachidze. „Dlatego też strona rosyjska w zasadzie nie może wpływać na wybory w Gruzji”, zaznaczył.
Gruzja w grudniu ubiegłego roku uzyskała status kraju kandydującego do struktur Unii Europejskiej.
Źródło: euronews.com; AD
Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki pozwalające lepiej zrozumieć obecną sytuację geopolityczną Polski:
Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego
Z wszystkich stron słyszymy o wielkim postępie; w medycynie, w technice, w badaniach kosmosu… Równocześnie z wszystkich stron atakuje nas postęp fałszywy, cofający ludzkie życie do czasów pogańskich, ignorujący Boga, unicestwiający sumienia, drwiący z zasad moralnych, zachęcający do praktykowania wynaturzeń.
Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza
Ostatnie lata naszej historii najnowszej toczyły się w cieniu wojny – najpierw tej być może najbardziej bolesnej, choć nie dosłownej, czyli wewnętrznej, w naszym własnym domu. Jej pierwszą ofiarą stała się prawda, ale przecież w jej wyniku doszło także do ofiar śmiertelnych. Potem zaczęła się wojna kulturowa, której front coraz brutalniej naciera na Polskę. W jej wyniku umierają przede wszystkim ludzkie sumienia.
Naród niepokonany. Przełomowe momenty polskiej historii
Sarmaci w trudnych okresach Rzeczypospolitej powiadali, że jest ona niczym słońce, choć bowiem zachodzi i popada w mrok, to niebawem wschodzi i znów świeci pełnym blaskiem. Na zawsze nie gaśnie nigdy. O takich wschodach i zachodach naszego kraju i narodu pisze w tej książce wybitny historyk i pisarz, prof. Andrzej Nowak.
Dokąd zmierzamy? Wiara, edukacja, tradycja
Niniejsza antologia publicystyki patriotycznej próbuje dać odpowiedź na postawione w tytule pytanie: Dokąd zmierzamy, my jako Polacy? A co za tym idzie – kto nam wyznacza, lub usiłuje wyznaczać, drogę? Jakże często czujemy się zagubieni, zdezorientowani, manipulowani.
Szukamy stałych punktów odniesienia, niezmiennych wartości, na których można by się oprzeć bez obawy, że pobłądzimy.
Polacy wierni i dzielni
Polacy – kim jesteśmy? Kim byliśmy? Kim powinniśmy być w przyszłości? O. prof. Marian Zawada od ponad 40 lat szuka odpowiedzi na te pytania. Szuka – i znajduje. Zastanawia się nad kondycją naszego narodu od momentu jego narodzin w X wieku po czasy najbardziej współczesne. I nieustannie jest pełen zachwytu nad duszą polską, nad jej zdolnością przetrwania nawet największych kataklizmów, nad jej niezłomnością.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.