Jest decyzja Watykanu. 53. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny odbędzie się w Ekwadorze

Nasi autorzy

Jest decyzja Watykanu. 53. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny odbędzie się w Ekwadorze

fot. Pixabay fot. Pixabay

  1. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny odbędzie się w stolicy Ekwadoru, Quito. Wydarzenie zaplanowane jest w terminie od 8 do 15 września 2024 roku i odbywać się będzie pod hasłem „Braterstwo dla uzdrowienia świata”. 52. Kongres miał miejsce w 2021 roku na Węgrzech.

Inicjatywa wyszła od biskupów Ekwadoru, którzy zapragnęli, by ich kraj stał się gospodarzem Kongresu w roku jubileuszowym – w 150. rocznicę poświęcenia Ekwadoru Najświętszemu Sercu Jezusa.

„W tym kościelnym spotkaniu objawi się owocność Eucharystii w celu ewangelizacji i odnowy wiary na kontynencie latynoamerykańskim” – zaznaczył arcybiskup stolicy Ekwadoru. Uważa on, że Kongres będzie dla całego świata głosem nadziei wybrzmiewającym z tego kontynentu nadziei. „Chodzi o głos proroczy, który ogłosi wszystkim, że braterstwo stanowi jedyny możliwy sposób tworzenia i budowania nowego świata” – mówił abp Alfredo Espinoza Mateus.

Prymas Ekwadoru powołał się na wybrane przez Papieża hasło Kongresu i stwierdził, że świat, w którym jest tak wiele ran i podziałów, potrzebuje „eucharystycznych misjonarzy braterstwa”. „Oto głębokie znaczenie Kongresu Eucharystycznego. Eucharystia prowadzi nas do bycia budowniczymi braterstwa” – powiedział arcybiskup stolicy Ekwadoru.

Z kolei ks. Juan Carlos Garzón, sekretarz generalny 53. Kongresu, przypomniał, że hasło kongresu przywodzi na myśl papieską encyklikę „Fratelli tutti”.

Jak informuje prymas Ekwadoru, nie wiadomo, czy papież Franciszek będzie uczestniczył w Kongresie ze względu na jego wcześniejszą pielgrzymkę do  Indonezji, Papui-Nowej Gwinei, Timoru Wschodniego i Singapuru. Legatem papieskim na 53. MKE został mianowany kard. Kevin Joseph Farrell, prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia.

Idea kongresów eucharystycznych powstała we Francji; pierwsze tego typu spotkanie miało miejsce w Lille w 1881 roku, a po raz pierwszy poza granicami Europy kongres odbył się w 1910 roku w Montrealu. Celem tego typu wydarzeń jest potwierdzenie wiary w realną obecność Chrystusa w Eucharystii i zwiększenie kultu eucharystycznego.

 Źródło: www.vaticannews.va, AD

W co wierzą katolicy

W co wierzą katolicy

 

Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.

  

Moc Ducha Świętego

Moc Ducha Świętego

Ks. Prof. Janusz Królikowski

Zdobywanie religijnej wiedzy nie kończy się wraz z przyjęciem Pierwszej Komunii Świętej czy – najpóźniej – po przyjęciu sakramentu bierzmowania. Poznawszy podstawy, powinniśmy potem stale znajomość prawd wiary i Słowa Bożego odnawiać i pogłębiać, by gmach wiary dziecięcej i młodzieńczej mógł stać się z czasem budowlą o trwałych i nienaruszalnych fundamentach.

 

Dekalog

Dekalog

ks. Waldemar Chrostowski

Dziesięć Bożych Przykazań odmieniło świat, wprowadziło ład w stosunkach między ludźmi i przygotowywało człowieka na przyjście Chrystusa. Zna je niby każdy – ale czy na pewno wszystkie? Czy je rozumie? Jak np. pogodzić polecenie „nie zabijaj” z karą śmierci? Dlaczego jako dzień święty święcimy niedzielę, a nie szabat? Czy przykazań naprawdę jest dziesięć? Pytań wokół Dekalogu wiele.

 

 

Ojcze Nasz. Dzieje i przesłanie Modlitwy Pańskiej

Ojcze Nasz. Dzieje i przesłanie Modlitwy Pańskiej

ks. Waldemar Chrostowski

Odmawialiśmy „Ojcze nasz” tysiące razy, od dziecka znamy na pamięć treść tej modlitwy – ale czy naprawdę dobrze ją rozumiemy? To pytanie staje się szczególnie aktualne w obliczu nowego tłumaczenia szóstej prośby Modlitwy Pańskiej: „i nie wódź nas na pokuszenie”. Bóg nas ani nie kusi, ani nie przywodzi do złego – taka wykładnia chyba nikomu wierzącemu nie przychodziła do głowy.

 

Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym

Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym

ks. Waldemar Chrostowski

Czyż nie jest to bardzo trafny komentarz do naszych czasów: „Wszystko wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko wolno, ale nie wszystko buduje”. Te słowa napisał blisko dwa tysiące lat temu św. Paweł Apostoł – nic nie straciły na aktualności. Tak samo zresztą jak i całe nauczanie Chrystusa, którego dziełem jest nasz Kościół.

 

 

Polacy wierni i dzielni

Polacy wierni i dzielni

o. dr hab. Marian Zawada

Polacy – kim jesteśmy? Kim byliśmy? Kim powinniśmy być w przyszłości? O. prof. Marian Zawada od ponad 40 lat szuka odpowiedzi na te pytania. Szuka – i znajduje. Zastanawia się nad kondycją naszego narodu od momentu jego narodzin w X wieku po czasy najbardziej współczesne. I nieustannie jest pełen zachwytu nad duszą polską, nad jej zdolnością przetrwania nawet największych kataklizmów, nad jej niezłomnością.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.