Francja: sprawca podpalenia zabytkowego kościoła uznany za niepoczytalnego
Kościół Saint-Hilaire w Poitiers, Francja. fot. Wikipedia, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3873480 Sébastien D., sprawca odpowiedzialny za podpalenie zabytkowego kościoła Saint-Hilaire w Poitiers, znajdującego się na liście UNESCO, został rozpoznany, zatrzymany i usłyszał zarzuty. Spowodowany przez niego pożar nie zniszczył konstrukcji świątyni, jednak bardzo ucierpiało jej historyczne wnętrze; doszczętnie spłonął ołtarz główny, poważnie zniszczone są także cztery spośród figur świętych Sąd jednak uznał niepoczytalność podpalacza i skierował go na leczenie psychiatryczne.
Ekspertyza biegłych wykazała, że cierpi on na „psychozę urojeniową o tendencjach mistycznych i maniakalnych”. Oskarżony zaprzeczał, że miał cokolwiek wspólnego z podpaleniem kościoła: „Jestem chrześcijaninem i szanuję wszystkie religie i każdą wiarę. Kiedy byłem w Chinach, nie podpalałem świątyń buddyjskich”, mówił przed sądem. Choć nie przyznał się do winy, zidentyfikowano go na podstawie jego materiału DNA pozostawionego na porzuconych w kościele zapałkach.
Niestety nie jest to odosobniony przypadek. Raport za rok 2023 podawał aż 854 ataków na kościoły katolickie we Francji; ok. 50% z tych ataków wiązało się z podpaleniem obiektów sakralnych, w tym także tych mających status zabytków.
Źródło: Valeurs Actuelles; Francebleu, MM
Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki pomagające bronić naszą wiarę przed jej wrogami:
Nie mamy prawa milczeć! Apologia Kościoła
Zbyt wielu z nas milczy. Zbyt wielu najbardziej ceni sobie święty spokój, czyli spokój uzyskany kosztem przeróżnych ustępstw na polu moralności i zasad wiary. Poprawność polityczna nachalnie propagowana przez mass media i wymuszana coraz to nowymi rozporządzeniami prawnymi dotknęła także niektórych reprezentantów i członków Kościoła.
Moc Ducha Świętego
Zdobywanie religijnej wiedzy nie kończy się wraz z przyjęciem Pierwszej Komunii Świętej czy – najpóźniej – po przyjęciu sakramentu bierzmowania. Poznawszy podstawy, powinniśmy potem stale znajomość prawd wiary i Słowa Bożego odnawiać i pogłębiać, by gmach wiary dziecięcej i młodzieńczej mógł stać się z czasem budowlą o trwałych i nienaruszalnych fundamentach.
W co wierzą katolicy
Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.
Dekalog
Dziesięć Bożych Przykazań odmieniło świat, wprowadziło ład w stosunkach między ludźmi i przygotowywało człowieka na przyjście Chrystusa. Zna je niby każdy – ale czy na pewno wszystkie? Czy je rozumie? Jak np. pogodzić polecenie „nie zabijaj” z karą śmierci? Dlaczego jako dzień święty święcimy niedzielę, a nie szabat? Czy przykazań naprawdę jest dziesięć? Pytań wokół Dekalogu wiele.
Ojcze Nasz. Dzieje i przesłanie Modlitwy Pańskiej
Odmawialiśmy „Ojcze nasz” tysiące razy, od dziecka znamy na pamięć treść tej modlitwy – ale czy naprawdę dobrze ją rozumiemy? To pytanie staje się szczególnie aktualne w obliczu nowego tłumaczenia szóstej prośby Modlitwy Pańskiej: „i nie wódź nas na pokuszenie”. Bóg nas ani nie kusi, ani nie przywodzi do złego – taka wykładnia chyba nikomu wierzącemu nie przychodziła do głowy.
Potęga nawrócenia
Wybitny pisarz i naukowiec prof. Wojciech Roszkowski przedstawia w swej kolejnej książce 81 niewiarygodnych historii życiowych ludzi, którzy będąc bardzo daleko od Boga, w ten czy inny sposób znaleźli jednak drogę do Niego. I tak na przykład poznamy mordercę i gwałciciela, który po dziesięcioleciach więzienia i pokuty odnalazł w sobie wiarę, a żywota dokonał w klasztorze.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.