Francja: sprawca podpalenia zabytkowego kościoła uznany za niepoczytalnego

Nasi autorzy

Francja: sprawca podpalenia zabytkowego kościoła uznany za niepoczytalnego

Kościół Saint-Hilaire w Poitiers, Francja. fot. Wikipedia, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3873480 Kościół Saint-Hilaire w Poitiers, Francja. fot. Wikipedia, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3873480 Sébastien D., sprawca odpowiedzialny za podpalenie zabytkowego kościoła Saint-Hilaire w Poitiers, znajdującego się na liście UNESCO, został rozpoznany, zatrzymany i usłyszał zarzuty. Spowodowany przez niego pożar nie zniszczył konstrukcji świątyni, jednak bardzo ucierpiało jej historyczne wnętrze; doszczętnie spłonął ołtarz główny, poważnie zniszczone są także cztery spośród figur świętych Sąd jednak uznał niepoczytalność podpalacza i skierował go na leczenie psychiatryczne.

Ekspertyza biegłych wykazała, że cierpi on na „psychozę urojeniową o tendencjach mistycznych i maniakalnych”. Oskarżony zaprzeczał, że miał cokolwiek wspólnego z podpaleniem kościoła: „Jestem chrześcijaninem i szanuję wszystkie religie i każdą wiarę. Kiedy byłem w Chinach, nie podpalałem świątyń buddyjskich”, mówił przed sądem. Choć nie przyznał się do winy, zidentyfikowano go na podstawie jego materiału DNA pozostawionego na porzuconych w kościele zapałkach.

Niestety nie jest to odosobniony przypadek. Raport za rok 2023 podawał aż 854 ataków na kościoły katolickie we Francji; ok. 50% z tych ataków wiązało się z podpaleniem obiektów sakralnych, w tym także tych mających status zabytków.

Źródło: Valeurs Actuelles; Francebleu, MM

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki pomagające bronić naszą wiarę przed jej wrogami: 

Nie mamy prawa milczeć! Apologia Kościoła

Nie mamy prawa milczeć! Apologia Kościoła

Ks. Janusz Królikowski

Zbyt wielu z nas milczy. Zbyt wielu najbardziej ceni sobie święty spokój, czyli spokój uzyskany kosztem przeróżnych ustępstw na polu moralności i zasad wiary. Poprawność polityczna nachalnie propagowana przez mass media i wymuszana coraz to nowymi rozporządzeniami prawnymi dotknęła także niektórych reprezentantów i członków Kościoła.

Moc Ducha Świętego

Moc Ducha Świętego

Ks. Janusz Królikowski

Zdobywanie religijnej wiedzy nie kończy się wraz z przyjęciem Pierwszej Komunii Świętej czy – najpóźniej – po przyjęciu sakramentu bierzmowania. Poznawszy podstawy, powinniśmy potem stale znajomość prawd wiary i Słowa Bożego odnawiać i pogłębiać, by gmach wiary dziecięcej i młodzieńczej mógł stać się z czasem budowlą o trwałych i nienaruszalnych fundamentach.

W co wierzą katolicy

W co wierzą katolicy

Karl Keating

Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.

Dekalog

Dekalog

ks. Waldemar Chrostowski

Dziesięć Bożych Przykazań odmieniło świat, wprowadziło ład w stosunkach między ludźmi i przygotowywało człowieka na przyjście Chrystusa. Zna je niby każdy – ale czy na pewno wszystkie? Czy je rozumie? Jak np. pogodzić polecenie „nie zabijaj” z karą śmierci? Dlaczego jako dzień święty święcimy niedzielę, a nie szabat? Czy przykazań naprawdę jest dziesięć? Pytań wokół Dekalogu wiele.

Ojcze Nasz. Dzieje i przesłanie Modlitwy Pańskiej

Ojcze Nasz. Dzieje i przesłanie Modlitwy Pańskiej

ks. Waldemar Chrostowski

Odmawialiśmy „Ojcze nasz” tysiące razy, od dziecka znamy na pamięć treść tej modlitwy – ale czy naprawdę dobrze ją rozumiemy? To pytanie staje się szczególnie aktualne w obliczu nowego tłumaczenia szóstej prośby Modlitwy Pańskiej: „i nie wódź nas na pokuszenie”. Bóg nas ani nie kusi, ani nie przywodzi do złego – taka wykładnia chyba nikomu wierzącemu nie przychodziła do głowy.

Potęga nawrócenia

Potęga nawrócenia

Wojciech Roszkowski

Wybitny pisarz i naukowiec prof. Wojciech Roszkowski przedstawia w swej kolejnej książce 81 niewiarygodnych historii życiowych ludzi, którzy będąc bardzo daleko od Boga, w ten czy inny sposób znaleźli jednak drogę do Niego. I tak na przykład poznamy mordercę i gwałciciela, który po dziesięcioleciach więzienia i pokuty odnalazł w sobie wiarę, a żywota dokonał w klasztorze.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.