Dziś wspominamy Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny, która poszła przez góry odwiedzić św. Elżbietę

Nasi autorzy

Dziś wspominamy Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny, która poszła przez góry odwiedzić św. Elżbietę

Mozaika na kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Ain Karem. Przedstawia ona wędrówkę Marii z Nazaretu w Góry Judzkie do swojej krewnej Elżbiety. fot. Adam Bujak z albumu Mozaika na kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Ain Karem. Przedstawia ona wędrówkę Marii z Nazaretu w Góry Judzkie do swojej krewnej Elżbiety. fot. Adam Bujak z albumu "Tajemnice Ziemi Świętej", wyd. Biały Kruk W dniach pielgrzymowania odkrywam, że Samaria położona pomiędzy Galileą i Judeą to chyba ponad sto kilometrów kamienisto-piaszczystej, prawie pustynnej ziemi, którą przemierzała brzemienna Matka, by odwiedzić swoją krewną Elżbietę w Al Ain Karem na przedmieściach dzisiejszej Jerozolimy. Łukasz opisuje i Zwiastowanie, i moment odwiedzin Elżbiety. Czytamy szczegółowy, ewangeliczny opis: weszła do domu Zachariasza i pozdrowiła Elżbietę (Łk 1,39-45).

W kościele jest stara krypta kamienna z beczkowatym sufitem i studnią w głębi, miejsce spotkania świętych kobiet wewnątrz górnej świątyni Sanktuarium Ain Karem (są tam dwa poziomy). Na jej frontonie oglądamy kolorową mozaikę przedstawiającą Matkę Bożą na osiołku przemierzającą kamienistą przestrzeń w kierunku miejskich zabudowań. Osiołkowi towarzyszą trzej aniołowie, a ich skrzydlate stadko leci po niebieskim niebie niby eskorta Bogarodzicy. Z Ewangelii dowiadujemy się, że mężem Elżbiety był Zachariasz, bogaty przedstawiciel klasy kapłańskiej. Dom, na którego miejscu zbudowano świątynię, położony jest w pięknym miejscu, na stoku wzgórza, z którego roztacza się rozległy widok na inne zalesione góry Ziemi Judzkiej. Na jednym ze stoków, widocznych z miejsca, gdzie spotkały się Maryja z Elżbietą i gdzie urodził się Jan Chrzciciel jest Yad Vaszem, żydowskie sanktuarium narodowe „Sprawiedliwych między narodami”. Wszystkie drzewa zasadzone tam zostały przez obywateli wielu krajów świata (także licznych Polaków), którzy w czasach Holocaustu uratowali od śmierci Żydów.

Zbliża się zachód słońca. W jego refleksach, na zadaszonym murze naprzeciw kościoła możemy przeczytać na dziesiątkach kamiennych tablic tekst Magnificat. Wyryto go w licznych językach świata i zapisano wieloma alfabetami. Czytam z przejęciem polską tablicę, powtarzając w duchu hymn towarzyszący życiu liturgicznemu Kościoła, śpiewany zawsze pod wieczór w brewiarzowych nieszporach:

Wielbi dusza moja Pana,
I raduje się duch mój w Bogu, Zbawicielu moim.
Bo wejrzał na uniżenie swojej Służebnicy.
Oto, bowiem, odtąd błogosławić mnie będą wszystkie pokolenia
Gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny,
A Jego imię jest święte.
Jego miłosierdzie z pokolenia na pokolenie
Nad tym, którzy się Go boją.
Okazał moc swego ramienia,
Rozproszył pyszniących się zamysłami serc swoich.
Strącił władców z tronu,
A wywyższył pokornych.
Głodnych nasycił dobrami,
A bogatych z niczym odprawił.
Ujął się za swoim sługą, Izraelem,
Pomny na swe miłosierdzie,
Jak obiecał naszym ojcom
Abrahamowi i jego potomstwu na wieki.

Świątynia w Ain Karem nazywana jest również kościołem Magnificat. Będąc tam na początku października 2004 roku dowiaduję się, że to niezwykłe miejsce spotkania św. Elżbiety z Matką Bożą, objawiającą w natchnieniu najgłębsze tajemnice swojego istnienia i powołania. Świętej Elżbiety, która w późnym wieku zaszła w ciążę, bo dla Boga nie ma nic niemożliwego – jak oznajmił w Nazarecie Archanioł Gabriel. Podstawowy fundament tego miejsca wybudowali krzyżowcy. Ostatnie „piętro” świątyni pochodzi z roku 1927. Czas, daty... jakie to ma znaczenie, skoro słowa Magnificat odnoszą się do wszystkich czasów od narodzin Chrystusa? Odnoszą się też do czasów, w których upływało i upływa, zmierzając do zmierzchu, życie mojego pokolenia. Wszak oglądaliśmy w czasach zamętu i rewolucji społecznych, że Bóg Okazał moc swego ramienia i rozproszył pyszniących się zamysłami serc swoich. Widzieliśmy moment, gdy Strącił władców z tronu, a wywyższył pokornych. Głodnych nasycił dobrami, a bogatych z niczym odprawił. Jakżeż to dziwne, że Magnificat przynosi również i w dzisiejszych czasach otuchę biednym i prześladowanym, bo daje nadzieję, że Bóg czuwa nad biegiem historii, jest sprawiedliwy i miłosierny.

Mozaika na kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Ain Karem. Przedstawia ona wędrówkę Marii z Nazaretu w Góry Judzkie do swojej krewnej Elżbiety.

***

Tekst pochodzi z albumu "Tajemnice Ziemi Świętej", wyd. Biały Kruk

Tajemnice Ziemi Świętej

Tajemnice Ziemi Świętej

Adam Bujak

Najnowsze, długo oczekiwane wydanie bestsellerowego albumu Adama Bujaka o Ziemi Świętej. Dwa tysiące lat temu po spalonej słońcem Samarii, Galilei, Judei wędrował Chrystus. Teraz te same szlaki przeszło dwóch artystów. Twórca słowa i twórca obrazu. Poeta i fotografik – Marek Skwarnicki i Adam Bujak.


 

Matka Boża

Matka Boża

Adam Bujak, Jolanta Sosnowska

Mamy w Polsce od wieków ogromny skarb. Ta książka tego dowodzi. Tym skarbem jest wielka miłość i cześć dla Matki Bożej, którą nazywamy też Królową Polski. Nie jest to w żadnym razie – tak jak w wielu krajach Zachodu – miłość-relikt zaklęta w dawnych dziełach sztuki, na które patrzy się jak na obiekty muzealne. Jest to miłość żywa i żarliwa, której płomień stale jest podsycany przez następne pokolenia.


 

Kobiety w Piśmie Świętym

Kobiety w Piśmie Świętym

ks. Waldemar Chrostowski

Ewa, Sara, Anna, Miriam czy Estera – jakże często słyszymy te imiona; są one nierozerwalnie połączone z Pismem Świętym i całą historią Zbawienia. Ale kim są postacie kryjące się za tymi imionami? Co o nich wiemy i czego te wspaniałe kobiety uczą nas dzisiaj? Na te i na wiele innych pytań odpowiada ks. prof.


 

Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym

Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym

ks. Waldemar Chrostowski

Czyż nie jest to bardzo trafny komentarz do naszych czasów: „Wszystko wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko wolno, ale nie wszystko buduje”. Te słowa napisał blisko dwa tysiące lat temu św. Paweł Apostoł – nic nie straciły na aktualności. Tak samo zresztą jak i całe nauczanie Chrystusa, którego dziełem jest nasz Kościół.


 

PAKIET Świętości, upadki i nawrócenia tom 1+2 za 118 zł

PAKIET Świętości, upadki i nawrócenia tom 1+2 za 118 zł

 

Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022
Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga.


 


Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.