Dziś Narodowy Dzień Życia. To ważne święto, a dla rządzących wyrzut sumienia
Fot. Pexels.com. Narodowy Dzień Życia przypada rokrocznie 24 marca i został ustanowiony przez Sejm RP. Czy obecnie rządzący pamiętają o tej inicjatywie?
Narodowy Dzień Życia uchwalony został przez Sejm 27 sierpnia 2004 roku, co oznacza, że obchodzimy go od 2005 roku; nazwą i datą dzień ten nawiązuje do Światowego Dnia Świętości Życia, obchodzonego co roku 25 marca, a zainicjowanego przez św. Jana Pawła II.
W dokumencie ustanawiającym święto czytamy, że jest ono okazją do „narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych”. Dzień ten powinien być ponadto „motywem solidarności społecznej, zachętą dla wszelkich działań służących wsparciu i ochronie życia”, a jego zadaniem jest przypomnienie społeczeństwu o „odpowiedzialności za budowanie kultury życia we wszystkich wymiarach – zarówno w porządku państwowo-prawnym, jak i w dziedzinach bardziej podstawowych: w kulturze, obyczajach, nauczaniu, świadomości moralnej narodu”.
Podkreślić trzeba, że jest to decyzja władz państwowych, świeckich, a nie kościelnych. Za poprzednich rządów, Zjednoczonej Prawicy, dzień ten był upamiętniany przez inicjatywy, o jakich informacje możemy znaleźć na stronach Sejmu; dzisiaj upamiętnienia tego dnia podjął się Parlamentarny Zespół na rzecz Życia i Rodziny oraz Koalicja dla Życia i Rodziny, które to organizacje organizują dziś w Sejmie konferencję „Tak dla życia – w obronie kobiet”.
W obliczu katastrofy demograficznej, przed którą stoi Polska, nie może być ważniejszego tematu niż ratowanie sytuacji i zwiększenie dzietności w polskich rodzinach. To nasza przyszłość, rozwój i bezpieczeństwo, również to militarne, bo przecież do służby w wojsku potrzeba ludzi młodych, silnych i zdrowych. Do tego wreszcie zobowiązaliśmy się w Jasnogórskich Ślubach Narodu, kiedy na słowa:
„Święta Boża Rodzicielko i Matko Dobrej Rady! Przyrzekamy Ci, z oczyma utkwionymi w żłóbek betlejemski, że odtąd wszyscy staniemy na straży budzącego się życia.
Walczyć będziemy w obronie każdego dziecięcia i każdej kołyski równie mężnie, jak Ojcowie nasi walczyli o byt i wolność Narodu, płacąc krwią własną. Gotowi jesteśmy raczej śmierć ponieść, aniżeli śmierć zadać bezbronnym.
Dar życia uważać będziemy za największą Łaskę Ojca wszelkiego Życia i za najcenniejszy skarb Narodu”
odpowiedzieliśmy: „Królowo Polski, przyrzekamy!”.
Jak wypełniamy te Śluby? Czy pamiętamy o nich, kiedy do Sejmu trafiają kolejne projekty aborcyjne, które są debatowane i poważnie brane pod uwagę? Kiedy niemal pod samym Sejmem, w stolicy Polski, funkcjonuje „przychodnia aborcyjna”, czyli zwykła rzeźnia, w której zabija się niewinne dzieci rozwijające się pod sercem matek i której służby wydają się nie dostrzegać, mimo iż łamie ona polskie prawo? Kiedy rośnie liczba aborcji z powodu „wskazań psychicznych”, którymi odpowiednio nastawiony lekarz może nazwać wszystko, co tylko pacjentka sobie zażyczy?
Nie można budować państwa na fundamencie innym niż Dekalog, bo będzie to fundament z piasku, który runie przy pierwszej burzy. Działania nasze powinny być w tej kwestii wielotorowe, od osobistego zaangażowania w codziennie budowanie cywilizacji życia choćby małymi gestami życzliwości wobec dzieci i ich rodziców, aż do głosowania na takich polityków, którzy jednoznacznie opowiadają się za życiem, nie idąc w tej sprawie na żadne kompromisy.
Źródło: sejm.gov.pl, wiara.pl, opoka.org.pl, Biały Kruk; AD
Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki o fundamentach, na których należy budować państwo:

Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach
Na historię naszego kraju należy patrzeć z punktu widzenia człowieka wierzącego, chrześcijanina, jeśli chce się dzieje Polski interpretować uczciwie. Ta książka nie jest suchym dziełem naukowym, lecz zawiera solidną porcję wiedzy o minionych wiekach. Jest napisana barwnie i żywo. Prezentuje autentyczne wydarzenia, konkretne osoby oraz sprawdzone opinie. Obejmuje okres od Mieszka I po współczesność.

Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki
Św. Jan Paweł II, zwany Wielkim, był dumnym Polakiem bez jakiegokolwiek kompleksu niższości wobec innych narodów. Takiego zachowania uczył też nas – zarówno głoszonym słowem, jak i własną postawą, którą prezentował, nie popadając przy tym w pychę czy pogardę wobec innych. Postawę swą zaś wykształcił w sobie i opierał na umiłowaniu Ojczyzny, na gruntownej wiedzy historycznej i oczywiście na głębokiej wierze w Boga i szacunku wobec bliźnich.

Dekalog
Dziesięć Bożych Przykazań odmieniło świat, wprowadziło ład w stosunkach między ludźmi i przygotowywało człowieka na przyjście Chrystusa. Zna je niby każdy – ale czy na pewno wszystkie? Czy je rozumie? Jak np. pogodzić polecenie „nie zabijaj” z karą śmierci? Dlaczego jako dzień święty święcimy niedzielę, a nie szabat? Czy przykazań naprawdę jest dziesięć? Pytań wokół Dekalogu wiele.

Polacy wierni i dzielni
Polacy – kim jesteśmy? Kim byliśmy? Kim powinniśmy być w przyszłości? O. prof. Marian Zawada od ponad 40 lat szuka odpowiedzi na te pytania. Szuka – i znajduje. Zastanawia się nad kondycją naszego narodu od momentu jego narodzin w X wieku po czasy najbardziej współczesne. I nieustannie jest pełen zachwytu nad duszą polską, nad jej zdolnością przetrwania nawet największych kataklizmów, nad jej niezłomnością.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.