Donald Trump czy Kamala Harris? Europejscy przywódcy czekają na wynik głosowania za oceanem
Mozaika zdjęć satelitarnych Europy (z wyciętymi rzekami). fot. wikipedia Już jutro, 5 listopada, rozpoczynają się wybory prezydenckie w USA. Na jaki wynik liczą politycy, eksperci i urzędnicy poszczególnych krajów Europy? Poniżej próba podsumowania dokonanego przez portal euractiv.pl.
Donald Trump
Jak podaje portal euractiv.pl, na naszym kontynencie panuje ogólne przekonanie, że zwycięstwo Donalda Trumpa wzmocni europejskie partie prawicowe; beneficjentami takiego scenariusza mają być szefowa włoskiego rządu Giorgia Meloni oraz premier Węgier Viktor Orbán, jak uważają włoscy i węgierscy rozmówcy portalu.
„Donald Trump broni interesów Amerykanów i pewnej formy amerykańskiej dumy: Podoba mi się ten patriotyzm”, powiedział przewodniczący francuskiego prawicowego Zjednoczenia Narodowego Jordan Bardella.
Podobne głosy płyną ze Szwecji. „W kraju szwedzkie ruchy skrajnie prawicowe mogą, podobnie jak inne europejskie partie populistyczne, czerpać nową inspirację z kolejnej kadencji Trumpa, szczególnie w jego nacjonalistycznej i antyimigracyjnej retoryce”, uważa Mark Rhinard, dyrektor ds. badań w Szwedzkim Instytucie Spraw Międzynarodowych.
„Jeśli Donald Trump wygra w USA, partia GERB poczuje się silniejsza, a wszelkie ruchy są możliwe”, skomentował politolog Andriei Raiczew z Bułgarii.
Ważną kwestią w kontekście wygranej Trumpa jest dla wielu przywódców działalność NATO.
„Jeśli Trump zostanie wybrany, stosunki mogą przejść do modelu bardziej transakcyjnego. Wielostronne podejmowanie decyzji, zwłaszcza w ramach NATO, może zostać przyćmione przez jego preferencje dla szybszych, dwustronnych umów”, przyznał w rozmowie z Euractiv były rumuński minister spraw zagranicznych Cristian Diaconescu. Również inni europejscy politycy spodziewają się zmian w funkcjonowaniu sojuszu, co budzi obawy niektórych z nich; bacznie przyglądają się także kwestii wojny na Ukrainie i podejścia USA do tego konfliktu.
„Prawdopodobnie nastąpi ponowny nacisk na przestrzeganie zobowiązań sojuszu NATO. Jest to również interes Europy w obecnej złożoności bezpieczeństwa”, uważa czeski wiceminister spraw zagranicznych Jiří Kozák w rozmowie z Euractiv.
Kamala Harris
„Jeśli Harris wygra, będzie jak zwykle. W Europie odetchniemy z ulgą”, przyznała Carlota García Encina, starszy badacz w hiszpańskim Real Instituto Elcano.
„Stosunki polityczne między Waszyngtonem a Budapesztem nie mogą ulec znacznemu pogorszeniu: w przypadku prezydentury Harris, USA mogą nadal aktywnie krytykować Orbána”, uważa Szalay Szabolcs, węgierski ekspert.
„Szwedzkie wartości socjaldemokratyczne dobrze pasowałyby do priorytetów Harris w zakresie klimatu i demokratycznego zarządzania, wzmacniając współpracę w zakresie zielonych inicjatyw i integracyjnego podejścia do polityki”, uważa Mark Rhinard.
Europejscy politycy obawiają się także polityki handlowej administracji Trumpa. W Berlinie niepokój budzą szczególnie zapowiadane surowe cła, które mają zostać wprowadzone w razie wygranej republikanów.
„Polityka handlowa jest obszarem, w którym, jako kraj eksportujący, prawdopodobnie w pierwszej kolejności odczujemy wpływ protekcjonistycznej prezydentury Trumpa”, przypuszcza Nils Schmid, poseł rządzącej Niemcami partii SPD.
„Stany Zjednoczone mają dwa priorytety, przede wszystkim USA, co jest uzasadnione, a następnie kwestia Chin”, przyznał z kolei prezydent Francji Emmanuel Macron podczas berlińskiego Globalnego Dialogu.
„Z ekonomicznego punktu widzenia Harris może jednak kontynuować niektóre z polityk handlowych Bidena, które czerpią z wcześniejszego protekcjonizmu Trumpa”, przypuszcza Rhinard.
źródło: euractiv.pl; AD
Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki pozwalające lepiej zrozumieć obecną sytuację polityczną Polski i Europy:
Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego
Z wszystkich stron słyszymy o wielkim postępie; w medycynie, w technice, w badaniach kosmosu… Równocześnie z wszystkich stron atakuje nas postęp fałszywy, cofający ludzkie życie do czasów pogańskich, ignorujący Boga, unicestwiający sumienia, drwiący z zasad moralnych, zachęcający do praktykowania wynaturzeń.
Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy
Wychodząc z pierwotnych koncepcji wspólnoty europejskiej, nawiązując do myśli tzw. Ojców Założycieli, autor Krzysztof Szczerski, politolog i polityk, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego przestrzega - zgodnie z tym, co mówił w polskim Sejmie św. Jan Paweł II - przed redukowaniem wizji zjednoczonej Europy wyłącznie do jej aspektów ekonomicznych, politycznych oraz przed bezkrytycznym stosunkiem do konsumpcyjnego modelu życia.
Historia cenzury. Od starożytności do XXI wieku
Polacy w ciągu minionych dwóch stuleci zmagali się z bezwzględnie egzekwowaną antynarodową, ale też antyreligijną cenzurą stosowaną wobec nas przez obcych (zaborców, komunistów). Niewiele jednak powstało na ten temat książek, a to jest pierwsze całościowe opracowanie. Czyżby sam temat cenzury był zawsze niewygodny i cenzurowany? – pyta autor niniejszej książki, Jakub Maciejewski.
Katedra i uniwersytet. O kryzysie i nadziei chrześcijańskiej cywilizacji
Kto nie wierzy w Boga, uwierzy we wszystko – ta myśl nigdy nie była bardziej prawdziwa niż w XXI wieku. Ileż to osób po odrzuceniu Boga gotowych jest zaakceptować każdy zabobon, najbardziej złudną utopię, z gruntu niewiarygodną manipulację myślową.
Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji
Czy cywilizacja zachodnia, do której wszak należymy, już upadła? A jeśli tak, to czy będzie w stanie się podnieść i pod jakimi warunkami? Pytania te nurtują wielu ludzi, także wybitnego intelektualistę i świetnego pisarza prof. Wojciecha Roszkowskiego. Autor rozważał je już w skrzącym się imponującą erudycją dziele „Roztrzaskane lustro”, które stało się bestsellerem ubiegłego roku.
Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej
Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Trzymamy w ręku książkę, która jest jednym z najważniejszych dzieł współczesnej humanistyki, nie tylko polskiej. Wybitny uczony i pisarz, wielki erudyta, prof. Wojciech Roszkowski, dokonuje w niej bilansu naszej cywilizacji. Bilans to dramatyczny.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.