Dlaczego USA są globalnym centrum tornad?

Nasi autorzy

Dlaczego USA są globalnym centrum tornad?

fot. Pexels (Ralph W. lambrecht)

fot. Pexels (Ralph W. lambrecht)

W Stanach Zjednoczonych każdego roku pojawia się ponad 1150 tornad – to więcej niż w jakimkolwiek innym kraju na świecie, więcej niż w Kanadzie, Australii i wszystkich krajach europejskich razem wziętych. Tornada w USA są nie tylko częstsze, ale także gwałtowniejsze. Każdy stan odnotował co najmniej jedno tornado, a niektóre, jak Teksas, mają ich rocznie dziesiątki.

Unikalne warunki geograficzne i klimatyczne

USA posiadają unikalne warunki geograficzne i klimatyczne, które sprzyjają powstawaniu tornad. Ciepłe, wilgotne powietrze z Zatoki Meksykańskiej zderza się z chłodnym, suchym powietrzem z Gór Skalistych i południowo-zachodnich pustyń. To połączenie tworzy idealne warunki do powstawania burz, które mogą generować tornada. Dr Harold Brooks, starszy naukowiec z Narodowego Laboratorium Severe Storms Laboratory NOAA, zauważa, że „żadne inne miejsce na świecie nie ma tak dużej, ciepłej wody po stronie równikowej, z szerokim, wysokim pasmem górskim rozciągającym się z północy na południe i na zachód od niej”.

Najbardziej narażone stany

Teksas, Kansas, Floryda, Oklahoma i Nebraska to stany z największą liczbą tornad. Teksas jest na czele z 140 tornadami rocznie. Jednak liczba tornad nie zawsze odzwierciedla rzeczywiste zagrożenie. Alabama, choć ma ich średnio 42 rocznie, odnotowuje najwięcej ofiar śmiertelnych – 14 rocznie. Pagórkowata topografia Alabamy i innych południowych stanów, z dużą ilością drzew, utrudnia widoczność tornad, co zmniejsza czas na ostrzeżenie i schronienie się.

Tornada w nocy – ukryte zagrożenie

W stanach południowych, takich jak Tennessee, Kentucky i Arkansas, tornada często występują w nocy, co jest szczególnie niebezpieczne. Ludzie śpią i nie są świadomi nadciągającego zagrożenia. Brandon Miller, meteorolog CNN, wskazuje, że „tornada na południowym wschodzie są zwykle bardziej niebezpieczne niż ich odpowiedniki na Wielkich Równinach”. Południowo-wschodnie tornada poruszają się szybciej z powodu silniejszego prądu strumieniowego, co zwiększa śmiertelność.

Tornada na świecie

Mimo że Stany Zjednoczone są globalnym liderem pod względem liczby tornad, inne kraje również ich doświadczają. Kanada, Australia, Republika Południowej Afryki, Chiny, Japonia, Bangladesz i Argentyna to tylko niektóre z miejsc, gdzie tornada występują regularnie. W Europie rocznie odnotowuje się około 256 tornad, choć dr Pieter Groenemeijer z Europejskiego Laboratorium ds. Silnych Burz (ESSL) uważa, że liczba ta może być zaniżona. Najbardziej narażone są Niemcy i europejska część Rosji.

Sezonowość i geografia

W USA szczyt aktywności tornad przypada na wiosnę, podczas gdy w Europie jest to lato, jesień lub nawet zima w zależności od regionu. Kanada jest drugim po USA krajem pod względem liczby tornad, ze średnią 100 rocznie. Tornada nie ograniczają się jednak tylko do półkuli północnej. Australia i Republika Południowej Afryki również regularnie doświadczają tych zjawisk pogodowych.

Różnice hemisferyczne

Na półkuli południowej tornada obracają się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, odwrotnie niż na półkuli północnej. Jest to jedno z fascynujących zjawisk, które pokazuje, jak różne są warunki meteorologiczne na naszym globie.

Podsumowanie

USA, z ich unikalnymi warunkami atmosferycznymi i geograficznymi, są globalnym centrum tornad. Wysoka liczba tornad i związanych z nimi ofiar śmiertelnych czyni z nich poważne zagrożenie. Jednak dzięki zrozumieniu tych zjawisk i odpowiednim ostrzeżeniom, możliwe jest minimalizowanie ryzyka i ratowanie ludzkiego życia.

Źródło: CNN, TP

Prenumerata miesięcznika WPIS na rok 2024. Wydanie papierowe

Prenumerata miesięcznika WPIS na rok 2024. Wydanie papierowe

 

"WPIS" to najciekawszy i najbogatszy miesięcznik na rynku. 
Najbogatszy – z uwagi na bogactwo treści i tematów, wspaniałą fotografię i grafikę, wyjątkowe edytorstwo. „Wpis” czytają i rekomendują największe autorytety w naszym kraju! Do grona naszych autorów należą m.in. Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski, Marek Deszczyński, Marek Klecel, Antoni Macierewicz, Krzysztof Masłoń, Andrzej Nowak, ks.

 

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.

 

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość wymaga także nowego podejścia do podręcznika. Autor – wybitny badacz, historyk i ekonomista, człowiek bardzo aktywny społecznie – postawił na narracyjność. W połączeniu z atrakcyjnym stylem pisania powinno przynieść to istotny efekt dydaktyczny, pobudza bowiem ciekawość czytelnika-ucznia.

 

W 80 podróży dookoła świata

W 80 podróży dookoła świata

Marcin Wolski

Czy 80 podróży wystarczy, by zwiedzić cały świat? Tego nie wiemy, ale z pewnością jest to wystarczająca ilość ekspedycji, by okrążyć naszą piękną Ziemię i bliżej jej się przyjrzeć. Właśnie o takich niezwykłych podróżach opowiada ta porywająca książka. Przypomina ona ponadto, że świat czeka, byśmy go odkryli – dla siebie.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.